Kamu Maaşları

Zabıta Maaşları 2020, Zabıta Maaşı Ne Kadar?

Ülkemizin il ve ilçe belediyelerinde görev yapmakta olan pek çok personel ve memur vardır. Bu memurların büyük çoğunluğu zabıtalardır. Zabıtalar, doğrudan belediyeye bağlı personel olsalar da zabıta çalışma şartları ve kuralları İç İşleri Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Zabıtalar, belediye tarafından sağlanan hizmetler kapsamında güvenliği sağlamakla yükümlü olmasının ötesinde, görev yaptığı şehir sınırları içerisindeki esnaf, tüketici ve belediye arasında da denge sağlamaktadırlar. Vergisiz kazanca karşı savaşıp izinsiz şekilde seyyar olarak gezen satıcıları engellemeye çalışırlar. Ancak görevleri burada da bitmez.

Peki ya bir zabıta ne kadar maaş alır? Tam olarak ne iş yapar? Zabıta olmak istiyorum diyorsanız nereden başvuru yapmalısınız? Sizler için güncel 2020 zabıta maaşları bilgisinin yanı sıra, zabıta çalışma şartları, zabıta memuru ne iş yapar gibi soruları da yazımızda cevaplayacağız. 

2020 Zabıta Maaşları Ne Kadar

Memuriyet kapsamındaki her meslekte olduğu gibi zabıtalık mesleğinde de maaşlar pek çok değişkene bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir. Bu hususta bekar mı, yoksa evli mi olduğunuz, çocuğunuz olup olmadığı, BES veya sigorta kesintisi durumları, çalıştığınız belediyeye bağlı döner sermaye miktarları ve buna benzer unsurlar etkili olabilmektedir. Meslekte geçirdiği yıl sayısı ve deneyim de maaşı en çok etkileyen durumdur.

2020 zabıta maaşlarına bakacak olursak:

 • 9/1 derecesinde, mesleğe yeni başlamış olan bir zabıta 2020 maaşı minimum 3.800 TL olacaktır.
 • 7/3 derecesinde, meslekte 5 yıllık deneyime sahip zabıta maaşları 3.950 TL civarıdır.
 • 5/2 derecesinde, zabıtalık mesleğine 10 yılını vermiş bir kişi yaklaşık 4.000 TL maaş alır.
 • 3/1 derecesinde, zabıtalıkta on beşinci yılını tamamlamış deneyimli zabıtalar 4.200 TL para kazanır.
 • 2/3 derecesinde, zabıtalık mesleğini 20 yıldır icra eden deneyimli personeller 4.400 TL civarında maaş alacaktır.
 • 1/4 derecesinde, yirmi beş yıl ve üstü deneyime sahip bir zabıta 2020 yılı için 4.500 TL ve üzerinde maaş almaktadır.

Zabıta Memuru Kimdir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Zabıta memuru, genellikle il ve ilçe belediyeleri olmak üzere yerel bir yönetime bağlı olarak çalışan ve toplumun düzenini iç işleri ve belediye tarafından düzenlenen kural ve sınırlar çerçevesinde sağlamaya çalışan, halkın sağlığı ve güvenliği konusunda destek sağlayan kişidir. Ateşli silah taşıma yetkisine sahip değildirler.

Zabıta kelimesi Arapça bir kelimedir ve etimolojik kökenine baktığımızda da “disiplin” ve “denetleme” ve “polis” anlamlarında kullanılmış olan zabıt sözcüğünden türetilmiş olduğunu görürüz.

Peki zabıtanın görevleri neler?

 • Gıda üretimi yapan, bu tür ürünlerin dağıtımını düzenleyen veya satışını yapan şirketlere hem rutin hem de baskın denetimlerini düzenlemek,
 • Toplumun sağlığını bozabilecek veya bu konuda tehdit oluşturan işletmelerin işleyişini durdurmak,
 • İş yerlerinin ruhsat kontrolünü yaparak ruhsatsız yerler hakkında gerekli cezai işlemleri uygulamak,
 • Semt pazarı, sosyete pazarı gibi toplumun uğrak yeri olan ticari yerlerin denetimini yapmak,
 • Belediyeden izin almaksızın iş yürüten işletme veya satıcıları tespit edip cezai işlem uygulamak,
 • Belediyenin izni olmadan ilan asanları tespit etmek.

Bu maddeler doğrultusunda, temel olarak zabıtalar tüketici hakkına değer veren ve bu hakları korumaya çalışan, vergisini ödeyen tüm esnaf ve işletmelerin hakkını koruyan, öte yandan da vergisiz çalışan işletmelere cezai işlem uygulayan, belediyenin kuralları kapsamında davranış sergileyip prensip uygulayan kişilerdir.

2020 Zabıta Çalışma Saatleri, Çalışma Şartları Nasıl?

Zabıtalar, kapalı ortamda ofisleri bulunan ve saha çalışmaları haricinde bu ofislerinde görev yapan kişilerdir. Zabıta memurlarının saha görevleri için buna imkan sağlayacak şekilde arabaya erişimi vardır. Kapalı ofis ortamlarında genel olarak bir ofiste sunulan tüm imkanlar sağlanır. Zabıta memurlarının çalışma koşulları genellikle iyi olarak değerlendirilir.

Zabıta 2020 çalışma saatleri doğrultusunda bir zabıtanın mesai saati sabah 8’de başlar ve akşam 5’te sona erer. Tabii, bu durum nöbet sistemleri, vardiya ve fazla mesai durumları hariç olarak belirtilmektedir. Zaman zaman gece nöbetine veya akşam nöbetine kalmaları gerekebilir. Çalıştıkları bölgeye uygun olarak yoğunluk durumları değişebileceğinden dolayı böyle durumlarda genel olarak geçerli mesai saatleri uygulanmıyor olabilir. Nöbet zamanlarında 12 saat çalışma karşılığında 24 saat izin sağlanma hakkı vardır.

Zabıta Olma Şartları 2020, Zabıta için KPSS Puanı

Zabıta olmak için öncelikle KPSS’ye girmiş olmanız gerekir. Zabıta başvurusu için gerekli en düşük KPSS puanı 60’tır. Ancak bu KPSS puanı yayınlanan boş zabıta memuru kadrosuna bağlı olarak değişebilir. Zabıta olmak için gerekli şartlar aşağıda yer almaktadır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Görevini yapmasına engel olacak herhangi bir fiziksel veya mental rahatsızlığa sahip olmamak
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmış olmamak
 • Erkekler için, askerlikle hiçbir şekilde ilişiği olmamak
 • Türk Ceza Kanunu 53. madde kapsamında, kasten işlemiş olduğu bir suç kapsamında hapis cezası almamış olmak (bu kapsamda anayasal düzeni bozma, hile, dolandırıcılık, zimmet, devletin güvenliğine karşı işlenmiş suçlar da dahil pek çok suç yer almaktadır)
 • Kurumun açtığı boş zabıta kadrosu ilanında yer alan diğer şartları taşımak

Zabıta Nasıl Olunur? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Zabıta olmak için belediyelerin zabıta alım ilan ve duyurularını takip etmeniz gerekir. Zabıta olma şartları kapsamında her maddeyi karşılıyorsanı ilan açan belediyelere doğrudan başvuru yapabilirsiniz. Her belediyenin alım yapacağı zabıta sayısı ve başvuru tarihleri değişmekte olduğundan bu konuda takibiniz önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu