Bilgi Bankası

Yeni kimlik cüzdan no nerede yazıyor? Yeni Kimlik Kartı Seri No ve Cilt No

Yeni Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır, Başvurusu Nasıl Yapılır? Yeni Nüfus Cüzdanı Çıkarma 2021

Türkiye vatandaşı olan herkes bir süredir uygulanan bir düzenlemeyle birlikte artık kimlik kartlarını yeniliyor. Fakat yenilenen çipli kimlik kartlarında eski nüfus cüzdanlarında olan her bilgi yer almıyor. Yeni kimlik kartında hangi bilgiler var, kimlik kartları ne zamana kadar yenilenmeli, e-devlet kapısında kimlik bilgilerini görmeye dair tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartlarında Seri Numarası Nerede Yazar?

Nüfus cüzdanları değiştikten sonra aile no, medeni hal, sıra no, cüzdan no, veriliş yeri ve tarihi gibi pek çok işlemde gerek duyulan bilgiler artık yeni kimliklerde bulunmuyor. Fakat seri no bunlardan biri değil. Seri no bilgisi yeni çipli kimliklerde ön tarafta Doğum Tarihinin hemen alt tarafında yer alır. 

Yeni Kimlik Kartlarında Cilt Numarası Nerede Yazar?

Çipli olan yeni kimlik kartlarında cilt no yazmamaktadır. Fakat cilt no bazı kamu, vatandaşlık işlemleri veya bankayla ilgili işlemlerde sıklıkla istenen bir bilgidir. Cilt no verisi her ne kadar çipli kimlik kartınızda yer almasa da bu bilgiyi öğrenmenizin de kolay bir yolu mevcut.

Öncelikle Cilt No bilginizi öğrenmek için bölgenizdeki Nüfus Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz. Fakat fiziksel olarak bir yere gitmek yerine daha hızlı bir şekilde cilt no verisine ulaşmak için e-devlet hesabınıza giriş yaparak kimlik kartınızda görünmeyen, fakat verilerinizde yer alan cilt no bilgisine ulaşabilirsiniz. 

E-devlet sisteminde kullanıcı kimliğinizle, yani T.C. kimlik no ve e-devlet şifrenizle oturum açtıktan sonra sağ üst tarafta isminizin yazdığı kısma tıklayın. Açılan sayfada sırasıyla Benim Sayfam > Bilgilerim > Kimlik Bilgilerim kısımlarına tıklayın. Bu ekranda Kimliğinizin ön yüzünü görebilirsiniz. Kimliğinizin ön yüzünde T.C. kimlik numaranız, adınız, soyadınız, baba/anne adı ve doğum tarihi/yeri bilgileriniz yazar. Cilt no bilginizi görmek için detaylara erişip barkodlu kimlik bilgilerinizi görmeniz için yönlendilirilen linke tıklayın. Gelen ekranda bilgileri okudum onaylıyorum kutucuğunu seçip devam edin. Sonrasında gelen ekranda nüfus cüzdanı cilt no bilgilerinizi görüntüleyebilir, gerekli işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartlarında Cüzdan Numarası Nerede Yazar?

Eski nüfus cüzdanlarımızda doğrudan kimlik kartlarının üzerinde yer alan bilgilerin bazıları yeni çipli kimlik kartlarında yer almıyor. Cüzdan no da cilt no gibi bulunması zorlaşan bilgilerden bir tanesi. Eski kimliklerde üst tarafta yer alan Cilt No bilgisi çipli kimlik kartlarında yer almıyor. Cüzdan numarası bilgisini de cilt no gibi e-devlet kapısından öğrenebilirsiniz. Yine aynı şekilde e-devlet kapısından sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üstte görünen isminize tıklayıp Benim Sayfam’ı seçin ve sırasıyla Bilgilerim ve Kimlik Bilgilerim’e tıklayın. Sonrasında cüzdan no vb. daha fazla detay görmek isterseniz detay bağlantısına tıklayıp ilerleyin. Bu sayfada çipli nüfus cüzdanınızda bulunmayan tüm bilgileri görebilirsiniz.

Benzer şekilde, medeni hal, verildiği yer, veriliş nedeni, doğum yeri, dini, aile sıra no, cilt no, sıra no, kan grubu gibi pek çok bilgiyi de e-devlet sisteminizde görebilirsiniz.

Yeni Kimlikte Hangi Bilgiler Yer Alır?

Yeni kimlikte yer alan bilgiler sırasıyla aşağıda yer almaktadır:

 • T.C. Kimlik No
 • Soyadı
 • Adı
 • Doğum Tarihi
 • Cinsiyeti
 • Seri No
 • Uyruğu
 • Son Geçerlilik
 • İmzası
 • Anne Adı
 • Baba Adı
 • Veren Makam

Yeni Kimlik Nasıl Alınır? Kimlik Randevu Nasıl Alınır?

Yeni kimlik almak için öncelikle randevu oluşturmanız gerekir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesine buraya tıklayarak giriş yapabilir ve Randevu Al kısmından T.C. Kimlik Kartı Randevu Al butonuna tıklayarak randevu alabilirsiniz. Sistemde de belirtildiği şekilde adresinizin olduğu ilçe müdürlüğüne gitmek gibi bir mecburiyetiniz bulunmuyor. İstediğiniz ilçe müdürlüğünden randevunuzu alabilirsiniz.

Kimlik Yenileme Son Gün Ne Zaman?

Pek çok insan kimlik kartlarını yeniledi, fakat yenilememiş olan milyonlarca insan kimlik yenileme için son tarihi merak ediyor. İç İşleri Bakanlığı’nın bildirgesine göre kimlik yenileme için son tarih şu an için 31 Aralık 2023 oldu. Yani 2023 yıl sonuna kadar nüfus cüzdanlarınızı yenileyebilirsiniz. Fakat bu tarih sonrasında ceza uygulanıp uygulanmayacağı henüz bilinmiyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. acayip işime yaradı bu konu. çok sağolun gerçekten. yeni kimlik cüzdan no ya bakıp duruyordum nereyede yazıyor diye.

 2. Yeni kimliği aldığımdan beri bakıp duruyorum nerede yazıyor bu seri cüzdan no diye. Aslında gözümün önünde duruyormuş makaleyi okuduktan sonra farkettim. Yeni kimlik cüzdan no köşede yazıyor arkadaşlar sizinde bilginiz olsun.

 3. Adminim bu yeni kimlik cüzdan no nerede yazıyor diye geldik okuduk yazını elinize sağlık fakat gözümüzün önünde yazan seri no cilt no yu nasıl görmemişiz ona şaşırıyorum. Alıştık google’da artık sanırım aramaya kimliğe bakmadan yeni kimlik cüzdan no nerede yazıyor diye aratıp geldim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu