İşsizlik Maaşı

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar 2020? 65 Yaş Aylığı Şartları

Yaşlılık maaşı 2020 yılında ne kadar oldu? 65 yaş aylığı başvurusu için neler gerekli? Yaşlılık maaşları ne zaman yatıyor, nasıl alınır, başvuru şartları neler diye merak ediyorsanız tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.  

Sosyal Güvenlik kapsamında yapılan sosyal yardımlardan biri de yaşlılık maaşı. Buna aynı zamanda 65 yaş aylığı da deniliyor. 2022 kanunu kapsamında engelli maaşı ve evde bakım maaşının yanı sıra verilen bir sosyal destek parası olan 65 yaş maaşı konusunda pek çok yaşlı vatandaşımızın yeterli bilgisi bulunmuyor. Eskiden 3 aylık dönemlerle ödenen yaşlılık maaşı kapsamında bu yardımı kimler alabilir, hangi günlerde ödeme yapılır ve nereye başvurulur bilgilerini sırayla paylaşacağız.

2020 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu? 65 Yaş Aylığı Maaş Miktarı

Devletin asgari ücrete istinaden belirlediği muhtaçlık sınırının altında olan ve 65 yaşını doldurmuş yaşlı vatandaşlarımız 2019 yılında 3 ayda toplam 637 TL maaş alırken, 2020 yılında aldıkları yaşlılık maaşı 671,53 TL oldu.

Bu durumda 2020 yılı için 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlarımızın aldığı aylık yardım parası 224 TL’ye denk geliyor. Yaşlılık maaşının 2019 yılındaki bir aya denk gelen ücreti ise 212 TL idi.

Kimler Yaşlılık Maaşı Alabilir? 65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları 2020

Yaşlılık maaşı almak için minimum 65 yaş ve üstü olmanız ve muhtaçlık sınırının altında olmanız gerekmektedir.

Yaşlılık maaşı şartları aşağıdaki gibidir:

  • Emekli sandığı, SGK ve Bağkur dahil olmak üzere hiçbir sosyal güvenceye sahip olmamak,
  • 65 yaşını doldurmuş olmak,
  • Aylık gelirin muhtaçlık sınırının altında kalmış olması,
  • SGK’ya prim ödemiyor olmak,

Kişi nafaka alıyorsa ve bu nafakanın miktarı asgari ücretin 3’te birinden fazlaysa bu kişi diğer şartlara uyuyor olsa dahi 65 yaş aylığı almak için başvuruda bulunamaz.

Yaşlılık maaşı almak için kişinin gerçekten muhtaç durumda olması gerekmekte ve temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak seviyede az gelire sahip olması gerekir. 2020 yılı hane içi aylık ortalama gelir limiti 701,32 TL olmuştur.

Yaşlılık Maaşı İçin Nereye Başvurulmalı? 65 Yaş Maaşı Başvuru

Yaşlılık maaşı almak için şartlar kapsamındaki her maddeyi karşılayan 65 yaşını doldurmuş yaşlı bireylerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunması gerekir. Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları kaymakamlıklara bağlıdır. İkâmetinizin bulunduğu ildeki kaymakamlığa giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Yaşlılık maaşı için gerekli belgeler nüfus kayıt örneği ve eğer başvuruyu yaşlı vatandaş adına vasi yapıyorsa vasilik kararıdır. Hazırlanan yaşlılık aylığı başvuru formu defterdarlara teslim edilecektir. 

Yaşlılık Maaşı Hangi Aylarda, Hangi Günlerde Ödenir?

Yaşlılık maaşı, eskiden devlet tarafından Mart, Haziran, Eylül, Aralık ayları olmak üzere üç ayda bir olacak şekilde verilen bir sosyal yardım parasıydı. Ancak 2020 yılı yeni düzenlemeleriyle artık yaşlılık maaşı her ay verilmektedir.

Yaşlılık maaşları her ayın 5’i ile 9’u arasında ödenmektedir. Bu tarih kişinin doğum tarihine göre belirlenir.

  • Doğduğu tarihin son rakamı 0 ve 5 olan bireyler ayın 5. gününde,
  • Doğduğu tarihin son rakamı 1 ve 6 olan bireyler ayın 6. gününde,
  • Doğduğu tarihin son rakamı 2 ve 7 olan bireyler ayın 7. gününde,
  • Doğduğu tarihin son rakamı 3 ve 8 olan bireyler ayın 8. gününde,
  • Doğduğu tarihin son rakamı 4 ve 9 olan bireyler ayın 9. gününde,

Evde Bakım Maaşı ve Yaşlılık Maaşı Aynı Anda Alınabilir mi?

Evet, yaşlılık maaşı alan birey başvuru şartlarına uygunluk sağlaması halinde 65 yaş aylığı alabilirken, evde bakım maaşı da ona bakan kişiye verilecektir. Evde bakım maaşı için evde bakım maaşı başvuru şartlarının karşılanması gerekir. Bu noktada evde bakım maaşının da gelir hesaplamasına katılacağı unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu