Bilgi Bankası

Uzlaştırmacı Sınavı Ne Zaman? 2021

UZLAŞTIRMACI SINAVI NE ZAMAN? 2021 YILINDA UZLAŞTIRMACI SINAVI OLACAK MI?

2020 yılında uzlaştırmacı sınavı bekleyenler binleri aştı. Pandemi dolayısıyla 2020 yılında yapılmayan uzlaştırmacı sınavı için adaylar artık 2021 yılını bekliyor. 2021 yılında uzlaştırmacı sınavı yapılacak mı? Uzlaştırmacı olmak için şartlar neler? Uzlaştırmacı sınavı duyurusu için hangi siteyi takip etmelisiniz? Bütün bilgileri yazımızda bulabileceksiniz.

Uzlaşma, Uzlaştırma Nedir? Uzlaştırmacı Kimdir?

Uzlaşma ne anlama gelir? Uzlaşma dediğimiz şey, bu kapsamda yer alan bir suç işlendiğinde sanık olan kişiyle veya şüpheli şahısla mağdur, yani suçtan zarar gören şahsın yönetmeliklere uygun şekilde anlaşmalarına denmektedir.

Uzlaştırma ise uzlaşma kapsamındaki suç sebebiyle şüpheli ya da sanık olan şahısla mağdur şahısın yanı sıra bir de kanuni bir temsilcinin bulunduğu ve kanuni temsilci yardımıyla yönetmelik usulleri gereğince uyuşmazlığın ve anlaşmazlığın giderilmesi olayıdır.

Peki ya günümüzde eğitimleri, kursları, sınavları sıklıkla araştırılan uzlaştırmacı kimdir? Uzlaştırmacı ise Cumhuriyet savcısının onaylamış olduğu yetkili avukat veya hukuk mezunu kişi olup anlaşmazlığın ve uyuşmazlığın giderilmesi sürecini yöneten kişiye denir.

Uzlaştırmacı Nasıl Olunur? 

Uzlaştırmacı olabilmek için Adalet Bakanlığı’na bağlı olan Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı yönetmeliği doğrultusunda öncelikle bu işin eğitimi alınması gerekmektedir. Uzlaştırmacı adayı olmak için öncelikle uzlaştırmacı eğitimi isimli eğitimin tamamlanması gerekir. Fakat eğitimi alacağınız yerin Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olduğundan emin olunmalıdır. Eğitim tamamlandıktan sonra uzlaştırmacı adayının yazılı sınavını başarıyla vermesi şarttır. Bu sınavın belirli bir tarihi olmamakla birlikte Alternatif Çözümler Başkanlığı’na bağlı olan Uyap sisteminden duyuruları takip ederek sınav başvuru tarihleri açıklandığında Uzlaştırmacı Sınavına başvurmalıdır.

Uzlaştırmacı sınavı da başarıyla tamamlandıktan sonra kişilerin uzlaştırmacı siciline kayıt için başvuruda bulunması gerekir.

Uzlaştırmacı Sınavı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Uzlaştırma sınavı duyurusunu takip ettiğinizi biliyoruz. Duyuru sonrasında uzlaştırmacı sınavına başvurmak için hangi belgeler gerekli olacak? Sınav başvurusu için mezuniyet belgesi e-devletten alıp gönderilecek, diploma aslı veya fotokopisi ile transkript gerekli olacaktır.

Uzlaştırmacı olmak isteyen kişinin hukuk öğrenimi almış olması gerekmektedir.

Uzlaştırmacı Sınavı Ne Zaman, 2021 Uzlaştırmacı Sınavı Olacak Mı?

Uzlaştırmacı sınavı bekleyen adaylar 2019 yılında 24 Nisan 2019 tarihinde başlayarak 30 Kasım tarihinde sona eren aralıkta uzlaştırmacı sınavı için başvuruda bulunarak sınava katılım sağlamışlardı. 2018 yılına baktığımızda da sınavın Mart 2018’de başladığını görüyoruz. Dolayısıyla 2020 yılı için sınav bekleyen binlerce aday gözünü 2020 Mart – Nisan aylarına çevirmişti. Fakat ne yazık ki pandemi dolayısıyla 2020 yılında uzlaştırmacı sınavı yapılmamış oldu.

Peki, 2021 yılında uzlaştırmacı sınavı olacak mı? Eğitimi alıp sınavı merakla bekleyen adaylar artık gözünü 2021 yılına çevirmiş durumda. Şimdilik uzlaştırmacı sınavı 2021 tarihine dair Uyap tarafından herhangi bir duyuru yapılmadı. Duyuruları doğrudan Uyap’ın yazımızda vermiş olduğumuz sitesinden görüp takip edebilir veya zaman zaman sayfamıza göz atabilirsiniz. Uzlaştırmacı sınavına dair herhangi bir duyuru yapılması halinde sayfamızda güncellenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu