Özel Sektör Maaşları

Uçak Teknisyeni Maaşı 2020 Ne Kadar?

Havaalanlarında olmazsa olmaz mesleklerin başında gelen uçak teknisyenlerinin maaşları merak ediliyor. Uçak ya da benzeri hava araçları için onarım görevini üstlenen ya da bakımlarını zamanı geldiğinde yapmakta olan personellere uçak teknisyeni deniyor. Periyodik bakımları gelmiş olan uçakların sorunsuz bir şekilde seyahat etmesini sağlayan veya arıza çıkarmış olan hava araçlarının sorununu tespit ettikten sonra en hızlı şekilde gideren teknisyenlerin görevi çok önemlidir. 

İlgili Makaleler

Uçak teknisyeni maaşları 2020 yılı için başlangıç olarak 6.770 TL olup, tecrübelerine göre alacağı maaş 11.690 TL civarlarına çıkabilmektedir. Son derece karışık mekanizmalara sahip olan uçaklar için ekonomik ve hızlı çözümler üretmektedirler. Genelde bakım hangarlarında mesleklerini icraat etseler bile hareket edemez durumda olan vasıtalar için yerinde onarımda yapabilmektedir.

Uçak Teknisyeni Görevleri ve Tanımı

Özel hava yolları ile uçak fabrikaları gibi bir çok alanda iş fırsatına sahip olabilen uçak teknisyenleri için çalışma imkanları geniştir. Bazı uçak üretim fabrikaları ve hangarlar ile Türk Hava Yollarının sunduğu iş alanlarında yer alırlar. Sivil Havacılık okulları ile Anadolu Teknik lise mezunları uçak teknisyeni olarak görev alabilmektedir. Mekanik ölçüm aletleri, kesme ve şekillendirme aletleri gibi gereçleri kullanırlar. Uçak mühendislerinin denetimi ve gözetimi altında uçak bakım teknisyenliği görevlerini yaparlar. Asıl görevleri uçakların gövde ve motor bölümünde yapılması gereken montaj ile bakımların yapılmasıdır.

Uçak teknisyenlerinin görevlerinden bazılarını sizler için sıralayalım.

  • Bakım konusunda gereken işlemlerin sorumluluğunu alırlar.
  • Rutin yapılacak bakımlar ve idare işlemlerin belirlenmiş zamanlarda gerçekleştirilmesi.
  • Mühendisler tarafından oluşturulmuş çizelgelerde yer alan periyodik bakımlara uygun işlemlerin takibi.
  • Güç aktarma sistemleri, uçak pervaneleri ve elektrik sistemlerinde aksama yaşanmaması için gerekli tamirat işlemlerini yaparlar.
  • Kuyruk bölgesi ya da uçak gövdesinde sürtünme ile hava koşullarından kaynaklı korozyona uğramış bölümlerin tamiratı.
  • Uçağın hareket edebilmesi ve seyahatını aksatmaması için yakıt ile yağ ikmali yapma görevleri vardır.
  • Yeni çıkan uçaklar ve motor özellikleri konusunda piyasayı takip etmeleri gerekir.
  • Güncel teknik veriler ve mekanizmalar konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

Uçak Bakım Teknisyeni Nasıl Olunur?

Eğer erken yaşlarda uçak teknisyeni olmaya karar verdiyseniz bu sizin için fırsat olacaktır çünkü havacılık meslek lisesini okuduğunuzda daha avantajlı olursunuz. Daha sonra önlisans ya da lisans eğitimi için bu durum üniversite puanında size fayda sağlar. Genel olarak uçak teknisyenleri arasında %25’i önlisans mezunu iken %75’i lisans eğitimi mezunu olarak görünüyor. Fakat siz sadece üniversite sınavı aşamasında buna karar verdiyseniz uçak gövde ve motor eğitimi veren fakülteleri tercih edebilirsiniz. En bilineni Anadolu üniversitesinin sivil havacılık bölümüdür. Okulun bitmesi sonrası özel havayolu şirketleri ya da askeri emniyet alanında çalışan firmalarda kolaylıkla iş bulabilirler. Bu sektörde en çok personeli ve iş imkanını sunan Türk Hava Yolları olmuştur. Bunların dışında Pegasus ve diğer firmalarda rahatlıkla uçak teknisyenlerine istihdam fırsatı sunuyor. 

Uçak Teknisyeni Çalışma Şartları Nasıl?

Görev alacakları alanlar hangarlar ve uçak fabrikaları gibi alanlar olmaktadır. Yağ ve yakıt ikmali dışında peronlarda fazla vakit geçirmezler. Görevleri gereği yağ ve metal kokusu gibi şeylerden rahatsız olmuyor olmalısınız. Haliyle uçak teknisyenlerinin kirli ve paslı alanlar üzerinde çalışmaları gerekiyor. Tabi bu durum mesleklerinin getirdiği zorluklar olarak geldiği için aslında rahatsız edici bir konu olmamaktadır. Beraber çalıştıkları iş ortamı içerisinde mühendisler ile beraber tekniker iş arkadaşlarıda yer alacaktır. Bireysel karar verme imkanları daha kısıtlı olduğundan genellikle mühendislerin verdikleri talimatlar doğrultusunda işlerini yaparlar.

Yurtdışında bir uçağın arıza yapması durumunda çözüm için seyahat etmeleri ya da farklı havaalanlarına gitmeleri gerekebilir. Nadir yaşanıyor olsa bile uçağın pistten çıkması ya da kaza yapması gibi durumlarda mesai saatleri dışında çalışmak zorunda kalabilirler. Uçak teknisyeni görevinin zorlukları olduğu gibi çalışma ortamları iş arkadaşlarıyla takım çalışması yürüttükleri için son derece keyifli de olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu