Bilgi Bankası

Tuvalet Kokusu Önlemenin Yolları Nelerdir? 2021

Tuvaletten gelen kötü kokular evde en çok yaşadığımız problemler arasında yer alır. Binanın yeni veya eski olması kötü kokunun oluşmasına bir neden değildir. Kokunun kaynağını bulmanız gerekir, bazen mutfağınızda kalan yemek kokuları yaşam alanlarınızı kalitesiz hale getirmeye neden olur.

Tuvalet ve Banyodan Ne Türde ve Ne Şekilde Kokular Gelebilir?

  •  Çürük sarımsak kokusu gibi kokuları alabilirsiniz
  •  Lağım kokusu olabilir
  •  Lodoslu, rüzgârın çok olduğu zamanlarda tuvalet ile lavabolardan kısa veya uzun süreli kötü kokular meydana gelebilir
  • Yağmurlu günlerde klozet ile lavabo altlarından koku gelebilir
  •  Gaz kokusu gibi pis kokuları evde hissediyor olabilirsiniz.
  • Alt komşunuz veya üst komşunuz yemek yaptığı sırada hatta sigara içilse bile kokusu sizin mutfak veya odalarınıza gelebilir
  • Tuvalet ile banyodaki havalandırma kapağını açtığınız zaman kötü kokular gelebilir.
  • Duş giderinden, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi giderinden, yer süzgeçlerinden, lavabo altı ile tuvaletten koku gelebilir.

Tuvaletten ve Lavabodan Gelen Kötü Kokuların Nedenleri

Tuvalette havalandırma var mıdır? Varsa havalandırma boşluğunda kırık veya çatlak pimaş var mı? Bunları tespit etmeniz gerekir, çünkü pimaş borularında ufak bir çatlak bile varsa tuvalete kötü koku vermeye yeter. Hatta havalandırma içinde ağzı boşta bırakılan pimaşın olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

Tuvalette yer alan el yıkama lavabosunun altındaki lavabo sifonları yani spiral borular “S” harfi şeklinde mi? Lavabonun alt kısmında bulunan borulara S şeklini verirseniz içinde az bir şey su biriktirip pimaşlardan gelecek kötü kokulara engel olacaktır.

Eğer koku banyoda meydana geliyorsa banyonuzda yer alan yer süzgecini kontrol ediniz, yer süzgeci kapağını açıp içinde az da olsa su olup olmadığına bakın, su yoksa su ilave edin, giderlerden gelen kokunun önlenmesi için içinde su olması gerekir. Tuvalet taşının kenarlarında bir boşluk varsa tespit edin ve bu boşluğu tesisatçı çağırarak kapattırın veya silikon ile kendiniz de kapatabilirsiniz, çünkü giderlerin kokusu bu boşluklardan yüzeye çıkarak kokulara neden olabilir. Tuvaletin altında yer alan pimaş borularına S verilmemişse, koku meydana gelir, bundan dolayı tuvalet söktürülüp altındaki pimaş borusuna S verilmesi gerekmektedir. Gider borularının bir ucu da binanın çatı kısmındadır, bu pimaş ucu eğer çatıyla aynı hizada ise kokuya neden olur, çatıda yer alan bu pimaş borusu çatıdan en az yarım metre yüksekte olması gerekir.

Çamaşır makinelerinin gider borularında zaman geçtikçe oynamalar ve gevşemeler olabilir, çamaşır ile bulaşık makinelerinizin gider borularını kontrol ettirin eğer bir boşluk varsa bu koku meydana getirebilir, bu işlem için borunun ucuna bir bant veya naylon gibi bir parça ile sararak sabitleştirin. Tuvalet ile banyonuzdaki kötü kokulardan kurtulmanız için, çamaşır suyu, kostik, lavabo açıcı gibi asit ve kimyasalları kullanmanız ne kokuları giderir ne de tıkanıklıkların açılmasına yardım eder, bu tür bir işlem yapmayın, pimaş borularına zarar verebilirsiniz.

Bazen meydana gelen bir pis su gideri akıntısı, kısa zaman da tespit edilmez ise, her ne kadar logara kadar ulaşıp ve pislikler evinize dolmuyor olsa bile bu durum yine koku meydana getirebilir.

Kokunun Yerini Tespit Edemiyorsanız!

Kokular, sıvı bir halde veya görünebilir bir şekilde olmadıkları için bulunması ve tespit edilmesi bina halkı için zor bir durumdur. Fakat elbette teknolojinin bize sunmuş olduğu avantajlardan destek alıp artık bu tür tuvalet, banyo, mutfak ve gider kokularından kurtulmak son derece basittir. İnterneti kullanmayıp yalnızca mahalle tesisatçılarından yardım alanlar için aynı şeyleri söylemek zordur, çünkü sıradan bir tesisat ustası tuvalet kokusunun sebebini hiçbir şekilde bulamaz, çünkü bu işlemler için kullanılmış olan cihazlar son derece pahalı ve lüks cihazlardır.

Tuvalet kokusunu önlemek için neler yapılabilir?

Tuvalet kokularının ilk sebebi lağım sisteminde yaşanan tıkanıklık veya meydana gelen herhangi bir aksaklıktır. Bu noktadan itibaren bir pompa sizlerin işinizi çözmeye yardımcı olur. İlk olarak bunu denemenizde yarar var.

Tıkanıklığı pompa ile açmayı başaramadıysanız buna ilave olarak lavabo açıcı kimyasal çözeltilerden yararlanabilirsiniz. Fakat kimyasal içeren bu ürünlerin yanlış kullanılması tesisatta kalıcı hasarlara neden olabilir.

Tuvalet kokusu genel bir kavram olarak kullanılmaktadır. Fakat kötü kokular lavabolardan, tuvaletten veya yerdeki giderden kaynaklı olabilmektedir.

Eğer banyodaki kötü koku yerdeki giderden dolayı oluşuyorsa bunun önüne geçmek için yer süzgecinin suyla dolu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Giderde yer alan su, zaman geçtikçe buharlaşır ve yok olur. Bu da kötü bir kokunun oluşmasına neden olur. Bundan başka, yer giderinin mutlaka kapaklı olmasına dikkat edin. Kapak, kötü kokuları büyük ölçüde yok edecektir.

Klozetle gider arasında boşluğun oluşması koku oluşumuna neden olur. Koku problemini çözmek için gider ve klozet arasındaki boşluğun yok edilmesi gerekmektedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu