Bilgi Bankası

Transkript Nedir, Nasıl Alınır? 2021 Güncel

Transkript ne işe yarar? Okula gitmeden transkript nasıl alınır? Transkript Alma e-Devlet

Transkript, aslında öğrencilerin de sık sık duyduğu bir ifadedir. Not dökümü anlamına gelir. Transkript genellikle üniversiteler tarafından sınav dönemlerinin sonunda güncellenen bir belge olmakla birlikte pek çok eğitim kurumunda da not belgesi için kullanılmaktadır.

Transkript Ne Demek? Ne İşe Yarar?

Transkript kelimesi, köken olarak kelime orijinalinde Fransızca olan, sözlü bir işlem veya bir şeyin yazıya geçirilmesi anlamındaki” transcription” kelimesinden gelmekle beraber, Latincede ise doğrudan yazıya dökülmesi anlamındaki transcribere sözcüğünden gelmektedir.

Transkript, yani not belgesi üniversiteden mezun olan kişinin not ortalamasını da göstermekte ve iş yerlerince zaman zaman talep edilebilmektedir. Bu not döküm belgesi yurtiçi ve yurtdışı resmi kurumlara başvuruda bulunulması halinde ibraz edilmesi gereken belgelerden biri olarak karşımıza çıkar. Transkript belgesiyle bir öğrenci veya mezun kişinin üniversite derslerindeki ders notlarının genel (GANO) ve yarı yıl (YANO) ortalamaları, başarı durumu, okuduğu dil, aldığı derslerin isimleri ve kredileri öğrenilebilir. Bu not belgesi, bir nevi üniversite karnesi olarak da düşünülebilir.

Transkript Nasıl, Nereden Alınır?

Transkripti bağlı olduğunuz devlet veya vakıf üniversitesinin öğrenci işlerinden alabilirsiniz. Fiziksel olarak transkript temin edemeyeceğiniz durumlarda pek çok üniversite veya resmi kurum transkript talebinizi dilekçe veya e-posta yoluyla bildirmeniz halinde, transkriptinizi e-posta adresinize gönderebilmektedir. 

Transkript için kişinin kendisi eğitim kurumuna bağlı öğrenci işlerine başvuramayacaksa dilekçe yoluyla ikinci bir kişi de not döküm belgesini alabilmektedir. Ayrıca bazı kurumlarca talep ediliyorsa not döküm belgesi yerine mezuniyet belgesi de yeterli olabilmektedir.

e-Devlet Transkript Alma, e-Devletten e-Transkript Nasıl Alınır?

E-devletten transkript alma konusunda pandemi dönemiyle birlikte YÖK tarafından yakın zamanda yeni bir duyuru yapıldı. 20 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla tüm öğrenci ve mezunların ihtiyaç duydukları transkript belgesini daha kolayca temin edebilmeleri amacıyla üniversiteler transkriptlerini e-devlet platformuna taşımak için çalışmalara başladı. Henüz yalnızca birkaç üniversitenin entegre olduğu bu sisteme çok yakında tüm üniversitelerin dahil olacağı biliniyor. Bu uygulama öğrencilerin üniversiteye fiziksel olarak gitmeden, transkriptlerine dijital ortam yoluyla kolayca ve ücretsiz şekilde erişebilmeleri için düzenlendi. Bu uygulama ise artık e-transkript belgesi olarak geçecek. 

E-devlet uygulamasına mobilden veya web sitesinden giriş yaptıktan sonra arama kısmına transkript yazarak sizin eğitim kurumunuzun bu uygulamaya katılıp katılmadığını görebilirsiniz. 

E-devlet kapısından e-transkript almanın adımlarını aşağıda bulabilirsiniz:

  1. T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi kullanarak e-devlet hesabınızda oturum açın

 

  1. E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra ortada bulunan  arama kısmına “transkript” yazın. (Giriş yaptığınız ekranda orta kısımda arama alanı yoksa sağ üst kısımdaki arama bölümünü kullanın.) Eğer mezuniyet belgesi istiyorsanız o zaman arama kısmına “yüksek öğretim mezun belgesi sorgulama” yazın. Arama simgesi bulunan yere tıklayın.

 

  1. Transkript aradıysanız bağlı olduğunuz üniversite görünüyorsa tıklayıp barkodlu transkript belgesini alabilirsiniz. Mezuniyet belgesi için ise “Belge Oluştur” kısmından mezun belgenizi alabilirsiniz. Aldığınız not döküm veya mezuniyet belgesini dijital ortamda doğrudan kullanabilir veya yazıcıdan çıktı alarak somut şekilde teslim edebilirsiniz.

E-transkript uygulaması şu an için yalnızca aşağıdaki 4 üniversitede aktiftir.

  • Ahmet Yesevi Üniversitesi
  • Ankara Üniversitesi
  • Bayburt Üniversitesi
  • Erzurum Teknik Üniversitesi

Sistemdeki her bir üniversite için hem Transkript Sorgulama hem de Transkript Doğrulama ekranları bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Transkript hakkında yazılmış güzel bir yazı. transkript nedir diye arama yaparken denk geldim bir yorum yapayım dedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu