Kamu Maaşları

Teğmen Maaşı 2020 Ne Kadar? Subay Maaşları

Teğmenlerin maaşı 2020 yılı itibariyle ortalama olarak 6 bin TL ve üzeri olarak belirlenmiştir. Ancak teğmenlerin kıdem ve derecelerinin yanı sıra görev yapılan yere ve faaliyetlere göre bu maaşlar farklılık gösterebilir. Eş ve çocuk yardımların yanı sıra görev, sınır/doğu tazminatları ve yurt dışı tazminatı gibi temel değişkenler teğmen maaşlarının belirlenmesinde en etkili unsurlar arasında yer alır. Ortalama olarak günümüzde 6 bin 700 TL civarında bir maaş ile görev yapan teğmenler, asteğmen ve üsteğmen arasında yer alan bir rütbedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde teğmen olarak göreve başlayan kişiler belirli sürelerle subaylık mesleğinde yükselerek albaylık rütbesine kadar gelebilir. Albaylık sonrasında ise kurmaylık ile orgeneral ve kuvvet komutanlığı görevlerine hatta genelkurmay başkanlığına kadar yükselme söz konusu olacaktır. 2020 teğmen maaşı bu yönüyle birçok açıdan değişiklik göstermektedir.

Teğmen ve Subay Maaşları Ne Kadardır?

Subay maaşları TSK bünyesinde asteğmen ve orgeneral rütbeleri arasında görev yapan personelin aldıkları maaşları ifade eder. Her rütbede ve görevde farklı maaş oranları ortaya çıkar. Ancak ortalama olarak subay maaşları yapılan son hesaplamalar ve düzenlemeler kapsamında:

 •         Asteğmen: 6 bin 300 TL
 •         Teğmen: 6 bin 700 TL
 •         Üsteğmen: 6 bin 900 TL
 •         Yüzbaşı: 7 bin 250 TL
 •         Binbaşı: 7 bin 500 TL
 •         Yarbay: 8 bin 200 TL
 •         Albay: 8 bin 500 TL
 •         Tuğgeneral: 10 bin TL
 •         Korgeneral: 11 bin TL
 •         Orgeneral: 12 bin TL

Olarak belirlenmiştir. Subay olarak teğmen rütbesinde görev yapan kişilerin alacakları maaşlar TSK tarafından subay rütbeleri için belirlenen şartlara göre ödenir. Öte yandan teğmen rütbesinde doğuda görev yapan kişiler içinde farklı oranlar belirlenmiştir. Medeni durum ve görev/hizmet koşullarına göre ilgili kanun ve yönetmeliklerde yer alan şartlar doğrultusunda ödemem maaşlar değişiklik gösterecektir.

Teğmenlerin Görevleri Nelerdir, Ne İş Yaparlar?

Teğmen görevleri Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde belirlenen ilkeler ve düzenlemeler kapsamında belirlenmiştir. Subay rütbesinin ilk basamağında yer alan teğmenler, gerekli eğitimlerin tamamlanmasının ardından mesleğe doğrudan bu rütbe üzerinden giriş yaparlar. Üstleri tarafından görev tanımları değişiklik göstermesine karşın, altlarının eğitim ve disiplinlerinden sorumludurlar.

Alt rütbeleri yönlendirmek, üstlerinden gelen emirleri uygulamak, tanımlanan görevlere ve emirlere göre yurt içinde ve yurt dışında Türk Silahlı Kuvvetleri adına gerekli faaliyetleri yerine getirmek teğmenlik mesleğinin temel görevidir. Teğmenlikten albaylığa ve kurmaylık durumuna göre orgeneral ve kuvvet komutanlığına kadar kurum içinde yükselme fırsatı teğmenlere tanınmıştır. 2020 teğmen maaşı ortalama olarak 6 bin 700 TL ve üzeri olarak hesaplanmıştır.

Nasıl Teğmen Olunur?

Teğmen olmak için belirli şartların taşınması gerekir. Teğmen olarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve gerekli yaş ve fiziki/sağlık şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Ardından değişen yeni sistemle beraber Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı kapsamında başarılı olan adaylar ilgili eğitim kurumlarında alacakları eğitimler ile TSK bünyesinde teğmen rütbesiyle başarılı olmaları halinde atamaları yapılır.

Teğmen olmak için bireylerin başvurabilecekleri birçok farklı yöntem vardır. Bunlar:

 •         Askeri okuldan mezun olmak,
 •         Asteğmen olarak görev yaparken teğmenlik sınavlarında başarılı olmak,
 •         En az 9 ay asteğmen rütbesinde görev yapmak ve sözleşmeli olarak teğmen olarak göreve atanmak.

TSK bünyesinde teğmen olarak görev yapmak isteyen kişilerin izleyebilecekleri temel yöntemler arasında yer alır. Son düzenlemeler kapsamında teğmen olmak isteyen adaylarda aranan şartlar ve eğitim faaliyetleri değişiklik göstermiştir.  

Teğmen Olma Şartları Nelerdir?

Teğmen olma şartları arasında birçok farklı unsur sayılır. TSK bünyesinde subay rütbelerinin ilk basamağı olarak kabul edilen teğmenlik için aranan şartlar:

 •         Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 •         En çok 20 yaşında olmak,
 •         ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavında başarılı olmak,
 •         Devletin güvenliğini ve kamu düzenini tehlikeye atacak herhangi bir faaliyette bulunmamış olmak ve herhangi bir örgüt ile ilişkisi olmamak,
 •         Hüküm giymemiş olmak,
 •         İntibak eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamak vb.

Teğmenlik mesleğini yapmak isteyen kişilerin sahip olması gereken temel şartlar arasında yer almaktadır. Şartları taşıyanların atamaları sonrasında 2020 teğmen maaşı farklı unsurlara göre değişiklik gösterecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu