İş Fikirleri

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanma Yolları

Stok fotoğrafçılığının yapılması, kazanç sağlamak isteyenlere yönelik alternatif meslek alanları sunmaktadır. Stok fotoğrafçılığı, amatör ya da profesyonel olarak çekilmiş fotoğrafların bir web sitesi üzerinden satışının gerçekleştirilmesi olarak bilinmektedir.

Stok fotoğrafçılığı yapmak için bazı web siteleri üzerinden üyelik oluşturmak gerekmektedir. Açılan bu üyeliğin ardından web sitelerin belirledikleri koşulların sağlanmalarının akabinde fotoğraf satışları yapılabilmektedir.

Stok fotoğrafçılığından para kazanırken bazı sitelerde komisyon bedelleri alınmaktadır. Fakat belirlenen bazı sitelerde ise hiçbir ücret ödemeden üyelik yapılması ile birlikte satış ücreti üzerinden de kesinti yapılmadığı bilinmektedir.

Stok fotoğrafçılığının yapıldığı sitelerde, fotoğraf satışı yapıldığı gibi aynı şekilde fotoğrafı satın alma işlemleri de üyeler tarafından yapılabilmektedir. Bu sektör kullanım şekline bağlı olarak farklı tutarlarda kazanç elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

Stok Fotoğrafçılığından Para Kazanmanın Şartları Nelerdir?

Stok fotoğrafçılığından para kazanma şartları, öncelikli olarak hangi web sitesi üzerinden satış yapılacağına karar verilmesi olarak bilinmektedir. Bunun akabinde sağlanması gereken şartlar şu şekilde ifade edilmektedir:

  • Fotoğraf satışının yapılacağı web sitesi üzerinden mail adresi ve şifre ile kayıt oluşturulması gerekmektedir.
  • Web sitesinin kendi içerisinde belirlemiş olduğu fotoğraf kalite kriterleri bulunmaktadır. Yüklenen fotoğraflarının belirlenen bu kriterleri içeren kalitede olması gerekmektedir.
  • Yüklenen fotoğrafların arama motorlarında çıkması için doğru anahtar kelimi seçiminin yapılması gerekmektedir. Fotoğrafın hangi aramalarda çıkmasını istiyorsanız buna göre aranan anahtar kelimeleri çeşitlendirerek yükleme yapılması gerekmektedir.
  • Satış işlemleri gerçekleştirmeden web sitesi üzerinden herhangi bir ödeme alınmamaktadır. Ödeme alınabilmesi için öncelikli olarak yüklenen fotoğrafların satın alınması gerekmektedir.

Stok fotoğrafçılığında fiyat belirlenirken öncelikle fotoğraf kalitesi baz alınmaktadır. Fotoğrafın çözünürlük ya da renk kalitesi ne kadar iyiyse o kadar pahalı bir tutar karşılığında satılmaktadır. Bu nedenle satış işlemlerinin öncesinde web sitesinin belirlemiş olduğu satış koşullarının da iyi bir biçimde incelenmesi gerekmektedir.

Fotoğraf Satış İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Fotoğraf satış işlemlerinin gerçekleşmesi, öncelikli olarak fotoğrafların web sitesi üzerinden kabul edilmesi ve satış talebinde bulunulması ile mümkün olmaktadır. Satılmak istenen fotoğrafların yüklenmesinin hemen akabinde satılması mümkün olmamaktadır.

Fotoğraflar satışları özellikle özel günlerde ya da bayramlarda talep görmektedir. Örneğin sevgi içerikli bir fotoğrafı anneler gününde yüklemeniz halinde kısa sürede satılması mümkün olurken farklı bir dönemde aynı süre zarfında satılması beklenmemektedir.

Stok fotoğrafçılığı sektöründe fotoğraf satışları ile ilgili olarak başlangıç süreçleri de oldukça önemlidir. Doğru fotoğrafların doğru anahtar kelimeler ile satışa sunulması, hızlı bir şekilde erişilmesine yardımcı olmaktadır.

Fotoğraf yükleme işlemlerinde en çok karşılaşılan kavramlardan birisi de imajdır. Fotoğrafın sunmuş olduğu imajın bir amaca hizmet etmesi halinde fotoğrafların daha hızlı satılması söz konusu olabilmektedir. Örneğin dini ve milli bayramlara yönelik hazırlanan fotoğraflar daha fazla talep görmektedir.

Stok Fotoğrafçılığında Nasıl Fotoğraflar Kullanılmalıdır?

Stok fotoğrafçılığında kullanılan fotoğraflar, öncelikle gerçek görüntü kalitesine oldukça yakın olan fotoğraflardan oluşmalıdır. Bu nedenle iyi bir fotoğraf makinesi kullanmak çok önemlidir.

Fotoğraf çekimlerinde konsept kullanımı da oldukça önemlidir. Poz ve ışık ayarlamasının doğru yapıldığı ve belirli bir konsept içerisinde sunulmakta olan fotoğrafların estetik açıdan daha iyi olduğu bilinmektedir.

Fotoğraf çekimi yapılırken model kullanımı da oldukça önemlidir. Her kişinin fotoğrafının çekilmesi aynı sonuçları vermemektedir. Önemli olan fotoğraf çekinmeyi seven biriyle doğal pozların yakalanabilmesi olarak bilinmektedir.

Fotoğraf çekimlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise dikkat çekici ve orijinal pozların bulunmasıdır. Herkes tarafından bilinen açılardan aynı objelerin kullanılması ile çekilen fotoğrafların yanı sıra farklı açıların kullanılması önerilmektedir.

Fotoğraf Yüklemede Model Kriterleri Nelerdir?

Fotoğraf yüklerken belirlenen model kriterleri öncelikle web sitesi ile yapılan anlaşma içerisinde yer alan kriterler olarak bilinmektedir. Her web sitesi kendi içerisinde farklı şartlar oluşturduğu için bu konuda bir genelleme yapılamamaktadır.

Fotoğraf çekerken model seçiminde kişinin rızası olması halinde akraba ya da yabancı pek çok kişinin tercih edilmesi mümkün olmaktadır. Fakat bir kişinin izni olmadan fotoğrafının çekilip yüklenmesi sonucunda hukuki sorunlar oluşabilmektedir.

Stok fotoğrafçılığı yapılırken model seçiminde kişilerin renkli bir yüzünün olmasının yanı sıra haberlerinin olmadığı durumlarda doğal çekilen pozların da çok fazla ilgi gördüğü bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu