İş Fikirleri

Start-Up Nedir? Start-Up Ne Yapar?

Start-up kavramı, girişimcilik alanının yeni teknoloji ile birlikte güncellenmiş hali olarak bilinmektedir. Start-Up şirket olarak çalışanların çoğunlukla daha serbest çalışma sistemlerini yürüttükleri bilinmektedir. Bu nedenle Start-up şeklinde yapılan işlerin sonuçlarına yönelik garanti verilmemektedir.

Start-Up olarak başlayan şirketler zaman içerisinde kazandıkları tecrübeler ile birlikte farklı çalışma düzenine geçebilirler. Ortalama 5-10 yıl boyunca Start-Up şeklinde sürdürülen işlerin olumlu devam etmesinin ardından daha planlı ve stratejik yönetim biçimlerine geçilebilmektedir.

Start-Up şirketlerin temel hedefi şirketin büyümesine yönelik olmaktadır. Bu nedenle büyümeye yönelik riskli durumlara da girilmekte ve beklenmedik sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Bir diğer adıyla yeni girişimcilik olarak bilinen bu kavram, tek bir ülke ile kısıtlı olmayıp global çalışmaları da kapsamaktadır.

Start-Up Şirketleri Hangi Sektörlerde Bulunur?

Start-Up şirketlerinin bulunduğu sektörler, yeni bir saha olması nedeniyle çoğunlukla teknolojik girişimlerin bulunduğu sektörler olarak bilinmektedir. Teknoloji içerikli sahaların yanı sıra yazılım şirketlerinin de start-up olarak yola çıktıkları bilinmektedir.

Start-up şirketlerinin çoğunlukla teknoloji içerikli olmasının yanı sıra, teknolojinin aktif olarak kullanıldığı sektörlerde de start-up başlangıçların söz konusu olduğu bilinmektedir. Örneğin tasarım içerikli alanlar bu girişimlerin başında gelmektedir.

Sektör bazlı değişiklikler nedeniyle her sektörde görülmeyen Start-up kavramı, az riskli sektörlerde kullanıma uygundur. Büyümek için farklı açılımların yapıldığı, maliyet sorunu olmayan şirketlerde büyüme daha kolay olmaktadır.

Start-Up Şirketlerinin Kurulumu Nasıl Yapılır?

Start-up şirketi kurmak için, sistematik olmayan bazı adımları takip etmek gerekmektedir. Bu aşamalar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kurucu olarak başlayan kişilerin, kurdukları alanlar ile ilgili olarak bir çözüm planı oluşturmaları gerekmektedir.
 • Çözüm sonuçlarının başarılı olmasına bakılmaksızın uygulanabilir olması gerekli olmaktadır.
 • Çözüme yönelik yapılacak proje ile ilgili olarak bir bütçe planlaması oluşturulmaktadır.
 • Fon toplamaya yönelik bazı web siteleri üzerinden iletişim kurulması uygun olduğu gibi aynı zamanda kredi kullanımlarıyla da fon elde edilebilmektedir.
 • Son aşamada start-up şirketi kurulmuş olmaktadır.

Start-up şirketlerinin kurulum süreçlerinde çözümün başarısız olması da söz konusu olabilmektedir. Fakat bu durum start-up şirketlerinin belirgin özelliklerinden olduğu için kurucuların bu risk bağlamında başlangıç yapmaları gerekmektedir.

Start-Up Şirketlerinin Girişimcilikten Farkı Nedir?

Start-up şirketleri ve girişimcilik farkları, şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Start-up şirketler daha çok teknoloji ve yazılım sektörünü kapsarken, girişimcilik yapılan sektörlerde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Her alanda girişimcilik başlangıcı yapılabilir.
 • Start-up şirketleri çoğunlukla yurt dışı bağlantılı şirketler olurken, girişimcilik bağlamında yapılan faaliyetler çoğunlukla yereldir.
 • Girişimcilik yapılan alanlar içerisinde risk faktörleri ya da tehditler bağlamında değerlendirilirken, start-up şirketlerinde genellikle çözüm olumsuz olsa da uygulanmaktadır.

Bu farkların yanı sıra her iki kavram arasında da benzerlikler bulunmaktadır. İki kavramın da yeni bir işin başlangıcı olarak ele alınmaktadır. Fakat ilerleme biçimi bakımından farklılaşmaktadır. Start-up şirketlerin bu nedenle yeni dönem girişimcilik biçimi olarak da ifade edilmesi mümkün olmaktadır.

Türkiye’de Start-Up Şirketleri Nasıldır?

Türkiye’de Start-up şirketleri, yurt dışı bazında değerlendirildiğinde daha kısıtlı sayıda oldukları bilinmektedir. Bu nedenle Türkiye içerisinde faaliyet göstermekte olan şirketler de çoğunlukla İngiltere ya da ABD bağlantılı işlerini yürütmektedirler.

Türkiye bünyesinde hizmet vermekte olan bazı Start-up şirketleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İnsider: E-ticaret sektörleri içerisinde satın alma süreçlerinde ve raporlandırma süreçlerinde pek çok kolaylık olan bu start-up pek çok bilinen marka tarafından tercih edilmektedir.
 • Paraşüt: Finansal alanda destekleyici faaliyetler yürütmekte olan bu start-up, gelir gider durumlarına ilişkin detaylı raporlandırmayı sağlamaktadır.
 • Onedio: Start-up projeleri içerisinde en çok bilinen bu sosyal içerik platformunun ODTÜ Teknokent bünyesinde hizmet verdiği bilinmektedir.
 • İyzico: Online ödeme kolaylıkları sunan bu proje ülkemizde en çok bilinen ve tercih edilen markalar tarafından kullanılmakta olan bir start-up şirketi olarak bilinmektedir.
 • Getir: Sanal market sistemini profesyonel hale getiren bir uygulama olarak Türkiye’nin büyük şehirlerinde en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer almayı başarmıştır.

Bu uygulamalar ile birlikte BiTaksi, Evreka, Armut, Bisu, Evidea, Modanisa, İninal, Bisu, Vivense, Obilet, Mutlubiev gibi çok sık kullandığımız Start-up projeleri de bulunmaktadır. Genç girişimcilerin bu alanda etkin projeler yürütmeye devam ettikleri bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu