Özel Sektör Maaşları

Starbuck Maaşı Ne Kadar? 2020 Starbucks Barista Maaşları

Ülkemize hızlı bir giriş yapan Starbucks kahve zincirinin gün geçtikçe artan popülaritesi starbucks maaşı ne kadar? Sorusunu akıllara getirmekte. Özellikle gençlerin part time olarak çalışma fırsatı bulabileceği keyifli işlerin başında geliyor. Genel olarak barista maaşlarını merak edilen ve bu alanda bir çok iş fırsatı sunuyor. Dünyanın en büyük kahve dükkanları arasına girmiş olan Starbucks’ın yükselişi hızla devam ediyor. Gençlerin gözde mekanları arasında yer alan Starbucks’ın en büyük özelliği müşterilerine sunduğu konforlu vakit geçirebileceği alanlar oluyor. Masaya hizmet vermeyip kahvenizi size kasada verdikten sonra yanınıza gelen bir garson ya da bir şey isteyip istemediğinizi soran personel bulunmuyor. Üniversite öğrencileri starbucks’ı genellikle ders çalışabilmek ve bir yandan da kahvelerini yudumlamak için tercih ediyor. Hatta evden çalışanlar ve buluşmak isteyenlerin ortak noktası olarak kullanılabilen, güzel kahveleriyle insanları mutlu eden iyi bir işletmeye sahipler. Sıklıkla gidilen starbucks için çalışma şartları ve saatleri ile starbucks personel maaşları büyük merak uyandırıyor. Bu yazımızda starbucks iş başvurusu, starbucks işe alım ve çalışanların maaşlarına değineceğiz.

Starbucks Barista Maaşları 2020

Starbucks çalışanlarının maaşları genel hatlarıyla asgari ücret üzerinden değerlendirilmekte. Starbucks en düşük maaş bilgisi 2 bin 324 TL olarak asgariden verilmekte. Fakat burada çalışan starbucks barista maaşları asgari ücretin bir tık üzerinde veriliyor. Starbucks personel maaşı 2.600 TL civarlarından başlar. Bunun yarı zamanlı çalışan personel için olduğu bilinmekte. Starbuck çalışanlarına maaşın haricinde yol ücreti, prim ile yemek parasıda vermekte. 5 seneyi aşan yönetici pozisyonunda starbucksta çalışan personellerin maaşları 10.000 TL’ye kadar yükselmektedir. Bu durum için hem diğer yöneticilerin takdirini kazanmış hem üst seviye pozisyonlar atanmış olmalısınız.

Starbucks Çalışma Şartları

Starbucks çatısı altında ülkemizde 400’ün üstünde kahve dükkanı bulunuyor. Hızlı servis ve kaliteli tad garantisi veren starbuck mağazaları için müşterilerin taleplerini karşılamak da çok önemli bir yer tutuyor. Bu konuda starbucks çalışan şartları ile çalışma saatleri burada çalışma düşüncesi olan kişilerin merak ettiği konuların başında geliyor. Starbucks müşterilerine self servis hizmeti odaklı sunum yaptığı için kasada ödeme yapıp daha sonra kahvenizi alıp masanıza geçiyorsunuz. Bu sebeple starbucksta garson personel çalıştırılmaktadır. Barista ve diğer personeller en az 8 saatlik bir süre boyunca starbucks’ta çalışmakta. Çalışma saatleri içerisinde kullanabilecekleri sigara, yemek ve ihtiyaç molası gibi süreler tanınıyor. Haftalık olarak 6 gün çalışmakta olan starbucks çalışanları için 1 senesini doldurmuş olanlar 14 + 2 günlük yıllık izin imkanı sunulmakta. Kahve tüketimi günün en erken saatlerinde başladığı için starbucks mağazalarında günün ilk ışıklarıyla faaliyete geçmekte. Bu nedenle starbucks personeli vardiyalı sistemle çalışmak durumunda kalıyor çünkü kapanış saatleri starbucks mağazasına göre değişse bile gece 12’yi bulabiliyor. Çalışanları yarı zamanlı olarak üniversite öğrencilerinden oluşmasının bir diğer sebebide vardiya sistemine sahip olmaları. Personel akışı fazla olduğu için starbucks kariyeri yapmak ya da yükselmek diğer firmalara göre daha rahattır. Bazı starbucks şubeleri direkt olarak performans odaklı çalışmalar yapabiliyor. Yoğun olan starbucks şubelerinde performansınızdan memnun olmaması durumunda diğer şubelere transfer yapılabilmekte.

Starbucks Kimin? Starbucks’ın sahibi kimdir?

Aslında ilk olarak kahve dünyasına 1971 yılında giriş yapan Starbucks’ın günümüzde sahibi olan kişi ile ilk kuruluş tarihindeki isimler farklıdır. İlk Starbucks sahipleri Zev Siegel, Jerry Baldwin ve Gordon Bowker olarak bilinip şirket isimlerini bir çizgi roman kitabı olan moby dick’te deniz kızını sembolize eden karakterden almışlardır. 1985 senesinde şimdiki sahibi olan Howard Schultz satın almıştır. Fakat Türkiye’de starbucks’a ortadoğu sorumlusu olan Shaya yatırım grubu bakmaktadır.2003 senesinde ülkemize giriş kararı alan starbucks aynı yıl kurulan Shaya tarafından ülkemizde faaliyet geçti. Kısaca Starbucks’ın patronu Alshaya olmuştur.

Starbucks İş Başvurusu

Kahve severlerin en çok tercih ettiği kahve şubelerinden olan Starbucks’ta çalışmayı birçok üniversite öğrencisi istemektedir. Starbucks iş başvurusu ve işe alım yapabilmeniz için kendi siteleri üzerinden ya da birçok kariyer sitesinde bulunan ilanları takip etmeniz gerekmektedir. Ek gelire ihtiyaç duyan vatandaşlarımızda yarı zamanlı olarak Starbucksta çalışabilmektedir. Ayrıca evinize yakın starbucks şubelerine giderek iş başvurusunda bulunma şansınız var. İnter üzerinden ya da şubeden yapacağınız starbucks iş başvuruları şirketin insan kaynakları personellerinin incelemesi sonrası olumlu bulunursa sizinle telefon yoluyla iletişime geçmektedirler. Starbucks personel ihtiyacına göre belirli dönemlerde daha fazla işe alım yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu