Kamu Maaşları

Savcı ve Hakimler 2020 Ne Kadar Maaşlar Alıyor?

Ülkemizin adalet konusunda vazgeçilmez mesleklerinin başında yer alan savcı ve hakimler senelerdir hukukun düzgün işlemesi için görevleri yapmaktadır. Savcı ve hakim maaşlarını merak eden insanlar için 2020 yılında güncel olarak bilinen ücretleri sizlerle yazıyor olacağız. Hukukun üstünlüğü ve korunmasıyla birlikte faaliyet gösteren bu meslekler çok saygın oldukları gibi önemlidir. Adaletin sağlanmasını isteyen ve vatandaşların hakkını gözeten bir çok gencin hayali savcı ya da hakim olabilmektir. Bunun için uygun üniversiteleri kazanabilmek için çaba gösteriyorlar. Ülkemizde her yıl binlerce gencin hayali olan hukuk fakültesine girmek ve hakim olabilmek büyük bir başarı olarak biliniyor.

Savcı maaşları ve hakim maaşlarını sizlere detaylı olarak sunacağız. Öncelikle savcı olmak için gerekenler, hakim nasıl olunur gibi soruları yanıtlayacağız. Savcı ve hakim mülakat süreçlerinden bahsedeceğiz. Savcı atamalarının nasıl olduğu ve hakim alım şartlarına geçelim.

Savcı ve Hakim Ne İş Yapar? Nedir?

Devletimizin suça karşı verdiği mücadelede en tepelerde yer alan kamu çalışanları savcı konumundadır. Eğer ortada işlenmiş bir suç bulunuyor ya da işlenme şüphesi gibi durumlar olduğunda müdahale etmek için gerekli işlemleri yürütmekle sorumludurlar. Soruşturma açma ve inceleme yapma konusunda yetkileri bulunur. Yürütülen soruşturma için araştırmalar yapılıp bunların raporlarının hazırlanması sonrasında konunun mahkemeye intikal edilmesiyle birlikte hukuk işlemleri başlayacaktır. Bu noktadan sonra yargılama süreci için hakimler devreye girmektedir. Adaletli yargılama sürecinde kişi ve kurum gözetmeksizin en doğru kararı vermek hakimin yetkisidir. Egemenliğin devamı ve devletin adaletinde kilit rol oynayan hakimler kanunlarda yazan kararlara uymayan, bunları çiğnemeye çalışan kişilere gereken cezayı vermektedirler.

Savcı ve Hakim Maaşları 2020 Ne Kadar?

Savcılar ve hakimlerin maaşları bir çok vatandaşımız tarafından merak konusu olmuştur. Hukuk alanında geniş yetkiye sahip olan adalet personellerinin 2020 yılında almış oldukları maaş bilgilerine geçelim. Görev aldıkları şehirler ve bölgelere göre savcıların ya da hakimlerin maaşları farklı olabiliyor. Genel anlamda bir savcının ya da hakimin aldığı maaş 6.900 TL – 20.000 TL gibi aralıklarla değişkenlik gösteriyor. Devlette bulunduğu hizmet süresinden, görev aldığı bölge ya da medeni durumuna göre farklı etkenler göz önüne alınarak değişir. Burda AGİ, BES ve enflasyon oranlarınıda hesaplamak gerekir. 

Savcı ve Hakim Maaşı

Hukuk Fakültesi mezunu olduktan sonra savcılar ve hakimler atamalarının gerçekleşmesini beklerler. Göreve yeni başlayanlar ile tecrübeleri kamu personel maaşları arasında ciddi farklar bulunuyor. Tabi buna görev bölgeleriyle ek ödemelerinde dahil olduğunu bilgisi var. Savcıların ve hakimlerin deneyimlerine göre aldıkları maaşları sırasıyla liste halinde paylaşalım.

  • 7/3 derecesine sahip olup yeni işe başlayan hakimler 9.500 TL maaş alır.
  • 7/1 üzerinden 3 senelik tecrübesi olan savcı ve hakimlerin maaşı 9.750 TL dir.
  • 6/1 derece ile 5 senelik deneyimli olanlar 10.000 TL aylık ücret alıyor.
  • 5/1 derece ve 7 yıl tecrübeye sahip 11.000 TL maaş almakta.
  • 2/1 üzerinden 13 sene deneyim ile 11.250 TL maaş alır.
  • 1/1 ve 18 yıl tecrübe ile 13.000 TL savcı maaşı.
  • 11/4 ve 24 yıl üzeri deneyimli hakim ve savcı maaşları 16.500 TL olarak belirlenmiştir. 

Yukarıda yer alan savcı ve hakim maaşlarına ek ödemeler olmadan verilmiş olup, asgari geçim indirimi ve çocuk sayısına göre artış gösterdiğini bilmelisiniz.

Yargıtay ve Danıştay Savcı ve Hakim Maaşları 2020

Yargıtay ile danıştay için yapılacak görevlerde en az 24 yılını doldurmuş olan hakimler ve savcılar görev almaktadır. 16.500 TL’den başlayan maaş ücretleri eğer Yargıtay Birinci Başkanvekili ya da Cumhuriyet Başsavcısı İse 17.00 TL’ye kadar çıkmaktadır.  Danıştay Başsavcı ve Yargıtay Birinci Başkanları 19.00 TL maaş alır. 

Savcı ve Hakim Aday 2020 Maaşları

Savcılık ve hakimlik sınavına girdikten sonra burada sözlük ya da yazılı sınavı başarılı bitirmiş olan adaylar için yeni bir eğitime katılma hakkı doğar. Bu eğitim esnasında ünvanları hakim ve savcı adayı olarak belirlenir. Savcı ve Hakim adayı olduktan sonra 6.900 TL maaş alma hakkı kazanırlar.

Hakim ve Savcı Nasıl Olunuyor 2020?

Eğer Hukuk Fakültesinin 4 senelik bölümünü başarılı bir ortalama ile tamamladıysan hakim yada savcı olma hakkınız bulunur. Fakat bunun için Adli ve İdari Hakimlik alımı için başvuruda bulunulması gerekir. Burada yazılı sınava girerler ve eğer başarılı olurlarsa daha sonra mülakata çağırırlar. Mülakatta başarılı tamamlamanın ardından eğitim alacakları süreç devreye girer. Hakim ve Savcı olmanın ne kadar zor olduğunu anlamanın kolay yolu sadece bu eğitimin bile 2 sene sürdüğüdür. Fakat yakın zamanda gelen yeni düzenleme sonrası hem sınavı hem de mülakatı bile başarılı tamamlarsanız direkt olarak savcı ve hakim olabilmek mümkün değildir. Bir süre yardımcı savcı veya yardımcı hakim konumunda görev yapmalısınız. Bu göreve gelebilmek için yeterli tecrübeyi kazanıp, hukukun işleyişini sağlayabileceğinizden emin olunmak istenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu