İş Fikirleri

Şahıs Şirketi Kurmak – Gerekli Evraklar ve Maliyeti 2020

Nasıl Şahıs Şirketi Kurulur?

Şahıs firması kurmak için ilk adımda yapı kiralama işlemi ardından kapsamlı evraklar ile mali müşavire veya tercihe bağlı bizzat vergi dairesine başvuru yapılır. Şahıs şirketi kurmak için vergi dairesi onayı alınıp, ilgili satış ve hizmet sunma faaliyetlerine başlanır.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Şahıs şirketi kuruluş belgeleri şu şekilde sıralanır:

 • Açılan iş yerinin kira sözleşmesi veya tapusu,
 • Noter onaylı imza beyannamesi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İkamet belgesi,
 • Şirket açılışını talep eden imzalı bir dilekçe,

Bu evraklar ile başvurular gerçekleştirilir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Nereye Başvurulur?

Şahıs şirketi açılış başvurusu yeri, şirket için kiralanan veya satın alınana mülkün yer aldığı Vergi Dairesi Müdürlüğü olarak belirlenmiştir. Bu kuruma yukarıda belirtilen ilgili evraklarda gidilerek, bizzat kurucu tarafından başvuru iletilir.

Diğer yandan işlemler şirket sahibinin noter yoluyla vekalet sunduğu mali müşavirlerce de gerçekleştirilir. Bu işlem için evrak toplama öncesinde tercih edilen bir mali müşavir ile görüşülüp, müşavire ilgili vakalet noterden kısa sürede, kimlik fotokopisi ile çıkarılır.

Şahıs Şirketi Açılış Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şahıs şirketi açma müracaatı için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Şirket sahibi ve ya mali müşavir vakaletnamesi ile şirket açılışı yapılacak ilçenin Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne ziyaret gerçekleştirir.
 • Bu kapsamda kuruma, kimlik fotokopisi, kira veya tapu kontratı, ikamet belgesi, imza sirküsü teslim ve talep dilekçesi telsin edilir.
 • İşlem ardından vergi dairesince iletilen başvur formu iş alanına, kimliğe ve iletişim bilgileri ait detaylarla doldurulup, imzalanır.

Bu kapsamda şahıs şirketi kurmak için gerekli tüm adımlar tamamlanır.

Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti Ne Kadar?

Şahıs şirketi kuruluş masrafları, ortalama 600 TL civarındadır. Bu kapsamda, şirket kuruluşu servis bedeli kaleminde 250 TL, Noterden muhasebeci vekaleti almak için 148 TL, Noterden şahıs imza beyannamesi için 100 TL, Vergi dairesi başvurusunda damga vergisi olarak 52 TL ödeme yapılır.

Kuruluş ardından çalışma faaliyetlerine girmek için yapılan masraflar ise 1.000 TL civarındadır. Bu masraflar kapsamında e-fatura ve irsaliye çıkarmak için 100 TL, Kira sözleşmesine ait damga vergisi için 30 TL, Yazar kasa almak için 700 ila 900 TL arası ödemeler yapılır.

Şahıs Şirketlerinin Ödediği Vergiler Neler?

Şahıs firmasının ödediği vergiler şu şekilde sıralanır:

 • Damga Vergisi: Kanunda adı 1 ve 2. Kağıtlar olarak adlandırılan evraklar üzerinden alınana vergidir. Her beyannamede ödenir.
 • Stopaj Vergisi: İşverenlerin çalışanlarına ödedikleri ücret üzerinden % 15 oranında yapılan kesintidir. Stopaj vergisi, kira ödemeleri üzerinden %20, muhasebe ve avukatlık hizmetleri alımı için ödenen masraflar üzerinden % 20, gelir vergisi kapsamında 3 ayda bir % 20 şeklinde kesilir.
 • Katma Değer Vergisi: Şahıs şirketlerinin her ay düzenli olarak verdikleri KDV değeridir. KDV yapılan faaliyetler üzerinden hesaplanarak faturalar üzerinden yansıtılır. İşlem türüne göre %1, % 8 veya 18 oranındadır. Mal ve hizmet alışları, satışları ardından ortaya çıkar. Ay içinde yapılan satışlardan elde edilen KDV tutarı ile alınana mallar, beyannamelerde ayrıca gösterilir. Bir ay içinde tahsili yapılan KDV tutarı, ödenen KDV tutarından yüksek ise KVD vergi ödemesi çıkar. Tam tersi bir durumda ise KDV indirimi uygulanır.
 • Yıllık Gelir Vergisi: Her yıl 25 Martta şahıs şirketleri bir önceki yılın kar ve zararına ilişkin vergi beyannamesini tahakkuk ettirirler. Bu beyanname üzerinden artan oranlı dilime göre hesaplama yapılıp, %15 ila %39 arasında değişen oranlarda vergi ortaya koyulur. İlk taksit Mart ayı, ikinci taksit ise Temmuz ayı sonuna kadar ödenir.

Online Şahıs Şirketi Kurulur Mu?

Online şahıs firması kurmak mümkündür. Bu işlem için şahıs şirketi kurma adımları ardından bir e-ticaret sitesinin şahıs şirketi adı ile açılması yöntemi izlenir. Kişi ilk adımda şahıs şirketi açmak için gerekli olan yapıyı kiralayıp, evraklar ile vergi dairesine başvuru ardından faaliyete geçerek, şirket adını taşıyan bir e-ticaret sitesini oluşturarak, online şahıs şirketi açılışı yapar.

Bu kapsamda E-ticaret sitesi oluşturma kapsamında hizmet sunana özel firmalar ile anlaşmalar sağlanarak, belirli bir temaya sahip olan ve ürünlerin görsellerinin yer aldığı bir platform oluşturulur. Bu kapsamda adres üzerinden şirket ilişkin hizmetten yararlanma imkanının sunulduğu iletişim ve sipariş detayları iletilirken, direk online satış avantajında da yararlanma imkanı bulunur. Bu kapsamda, E-ticaretten yararlanılarak online şahıs şirketi kurmak mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu