Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Pratisyen Doktor Hekim Maaşları 2020

Pratisyen doktor hekim maaşları için 2020 senesinde aylık ücret bilgisini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Bildiğiniz üzere pratisyen hekimlik mesleği bir geçmişten günümüze kadar uzanan köklü iş kollarından biridir. İnsanlar senelerdir yaşadıkları kazalar ve yaralanmalar neticesinde tedavi olabilmek için çıktıkları yolculukta şifa bulabilmek adına hekimlik mesleğini ortaya çıkarmıştır. Dünya üzerinde saygınlığı yüksek olan hekimler ve doktorlar günümüzün vazgeçilmez meslekleri arasındadır. Güncel olarak 2020 yılı pratisyen hekim maaşları 8300 TL – 11960 TL olarak bilinmektedir. Pratisyen hekim ne kadar kazanıyor sorusunun cevabını böylelikle sizlerle paylaşmış olduk. Ayrıca pratisyen hekimlerin alacakları zam oranları %4 olarak iki kademeli olarak 2020 senesi için belirlendi. 2021 yılında hekim zam oranları %3 oldu.

Pratisyen hekim zam oranlarından yola çıkarak kamuda görev yapmakta olan pratisyen hekim maaşı en düşük 7500 TL olmakta. Yine görev bölgesi ve çalıştığı yer önemli olan hekim maaşlarında özel sektör personellerinin aldığı maaşlarda farklıdır. Mesleğe yeni başlayan pratisyen hekim ile 25 yıllık tecrübeye sahip hekim arasında 1000 TL civarında aylık ücret farkı bulunur.

 Pratisyen hekim maaşı döner sermaye

Sağlık sektöründe fiili bir şekilde katkı sağlamakta olan pratisyen hekim maaşı döner sermaye üzerinden ek ücret almaktadır. Prastisyen hekimin dönem içinde çalıştığı sağlık kuruluşunun yıllık geliri üzerinden hesaplanmaktadır. Bu konuda Sosyal Hizmetler Kanunu ile Sağlık Bakanlığı payı yıllık sermaye üzerinden düşüldüğünde kalan ödeme sağlık personeline ek ödeme olarak verilebilmektedir.

Ülkemiz ile diğer ülke hükümetleri arasında daha önce imzalanmış olan anlaşma gereğince çalışmakta oldukları sağlık kuruluşuna belirli kriterler göz önüne alınarak puanlama yapılır. Bu puana göre pratisyen hekimlerin ve sağlık çalışanlarına ek ödeme yapılmaktadır. Katsayı hesaplaması yapılırken uzman diş tabipleri %45 alırken, tabiplere %90 ve diğer sağlık personelleri arasında %50 olarak arttırma yapılmaktadır. Pratisyen hekimlere ek ödeme ne zaman yapılacağı bilgisi döner sermayenin tarihine bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda döner sermaye gelişinde aksama ve aksaklık olabildiği için net tarih bilgisi veremiyoruz.

Pratisyen Hekim Nedir Nasıl Olunur ?

Hasta olmuş olan bir vatandaşın sorunları konusunda ona yardımcı olmak, problemi tespit etmek ve tedavi için gerekli yönlendirmeleri yapan sağlık personeline pratisyen hekim denir. Hastalığı çözüme kavuşturamadığı ya da tespitinde zorlandığı durumlarda hastayı uzman doktora yönlendirip yardımcı olabilirler.

Pratisyen hekim nasıl olunur sorusunun cevabı öncelikle uzun bir eğitim sürecini göze almanız gerekmektedir. Bildiğiniz üzere tıp fakülteleri 6 yıllık eğitim veriyor. Pratisyen hekim olmayı istemeden önce kendinizi uzun staj dönemleri ve saatlerce araştırma yaparken bulacağınızı unutmayın. Liseyi bitirdikten sonra tıp fakültesini kazanmak için sınava girmelisiniz. Vakıf üniversitesi ya da tıp fakültelerinde okuyup başarılı bir şekilde bitirdiğinizde pratisyen hekim olabilirsiniz. Fen ve biyoloji derslerine merakınız yanı sıra yeteneğiniz varsa tıp fakültesi sizin için uygun olacaktır. 2020 yılında ülkemizde 74 adet tıp fakültesi bulunuyor ve sağlık personeli yetiştirmeye devam ediyor. Vakıf Üniversitelerine girebilmeniz için LYS olarak bilinen Lisans Yerleştirme Sınavına girmeniz gerekiyor. Vakıf üniversiteleri 480 – 500 puan aralığında tıp fakültesi öğrencisi alırken devlet üniversitelerinde 500 – 550 puan aralığına çıkmaktadır. Alternatif olarak özel üniversitelerinde tıp fakültesi var fakat yıllık istenilen ücretler 80 bin tl ile 100 bin tl bandına kadar çıkmaktadır.

Pratisyen hekimin görevleri ise şöyledir:

  • Hastanın sorun ve şikayetlerini dinleyip geçmişinde yaşadığı hastalıklar hakkında bilgi alır.
  • Teşhis yaptığı duruma bağlı müdahale gerçekleştirir.
  • Uygun ilaçları yazarak, kullanımı konusunda bilgilendirir.
  • Eğer bulaşıcı bir hastalıksa çevresi, ailesini koruması konusunda hasta koruma bilgilerini anlatır.
  • Yaralanma ya da iş kazası sonucu oluşabilecek durumları hastanede görev yapan polis ekibine bildirmelidir.
  • Çalıştığı hastanenin tıp servisinin çekip çevirir.
  • Bulaşıcı hastalıklar konusunda gerekli tedbirleri alması için hastane ve tıp servisinde gerekli müdahaleleri yapar.

Pratisyen hekim olmak için güçlü bir hafıza ile özellikle kimya, biyoloji konularına yatkınlığınız olmalıdır. Okumayı çok seven, yenilikleri takip eden öğrencilerin sevebileceği en köklü mesleklerden biridir. Eğer yaptığınız meslekte uzmanlaşmak isterseniz bunun için Tıpta Uzmanlık Sınavına girerek iyi bir puan yapmalısınız. TUS olarak bilinen ve hiç kolay olmayan bu sınava ekstra hazırlanmanız gerektiğini unutmayın.

Pratisyen hekimlerin çalışma saatlerinde sabit bir aralık bulunmamaktadır. Gece vardiyası ya da haftasonu çalışabilecekleri gibi acil durumlarda hastanede bulunabilirler. Hastaneler dışında, dispanser, muayenehane ve klinik gibi alanlarda çalışma yapabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu