Kamu Maaşları

PÖH 2020 Maaşı Ne Kadar? Polis Özel Harekat Maaşları

Polis Özel Harekat olmak isteyen bir çok insan PÖH maaşı ne kadar olduğunu merak ediyor. Ülkemizin en önemli operasyon timleri arasında bulunan PÖH maaşları 2020 yılında zamlandı. Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak hem yurtiçi hem de yurtdışında kritik görevlerde büyük bir rol oynayan Polis Özel Harekat olmak Türk gençlerinin hayallerini süslüyor. Ülkemizi dış tehditlerden ve yurtdışı operasyonları sayesinde güvenli ve huzurlu bir yer haline getirmektedir. PÖH olacak kişinin alacağı eğitimlerin bir bordo bereli kadar ağır şartlar altında alındığını ve son derece zorlayıcı olduğunu bilmelisiniz.

2020 Polis Özel Harekat PÖH Maaşı

6 aylık bir süreç içerisinde her yıl zam almakta olan PÖH maaşları 2020 yılı için en düşük 5.950 TL olmuştur. Maaş ücretlerine ek olarak operasyonel ya da AGİ gibi ödemelerin ekleneceğini unutmayınız. 20 senelik tecrübeye sahip olan Polis Özel Harekat maaşları 6.700 TL oldu. Ayrıca görev alınan bölgelere bağlı olarak 3.000 TL ek ödeme yapılıyor. Doğu bölgesinde operasyona katılan PÖH için 3.000 TL operasyon ek ücreti verilir. Devlete bağlı çalışma olan operasyon timi için memurlara nasıl 6 ayda bir zam yapılıyorsa aynı şekilde ve oranda zam yapılır. Polis Özel Harekat devlet memuru statüsünde yer alıp, zam oranları memur zammı üzerinden hesap edilir.

İlk olarak 1982 senesinde ihtiyaç duyulduğuna kanaat getirilip Asayiş Şube tarafından temelleri atılan Polis Özel Harekat birimi günümüze kadar yüzlerce terör saldırısını engelleyip, etkisiz hale getirdi. Rehine tutulan kişilerin kurtarılması, araçlı saldırılar, eylemlerin durdurulması gibi geniş bir çalışma sorumlulukları bulunuyor. Eğer yüksek tehdit altında bulunan bir devlet görevlisi bulunuyorsa yine PÖH bu konuda devreye girmektedir. Operasyonel bir çok mühimmat, silah ve aracı kullanabilme yeteneklerine sahiptirler. Moder araç ve gereçlere hakim olan operasyon birimi başarı oranı çok yüksektir. Yakın savunma ve keskin nişancılık gibi birbirinden farklı olan bir çok alanda eğitim görüp, en iyi şekilde kullanırlar.

PÖH Nasıl Olunur?

Polis Özel Harekat timine dahil olabilmeniz için sizden istenilen bazı koşulları karşılıyor olmanız gerekir. Eğer PÖH nasıl olabilirim diye soruyorsanız aşağıda verilen şartların sizin için uygun olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

 • Askerlik hizmetini tamamlamış ya da ilişiğiniz olmamalı.
 • Okul durumunuz en az lise mezunu veya denk bir diplomaya sahip olmalısınız.
 • Eğer evliyseniz hem sizin sicil kaydınız hemde eşinizi sicil kaydı temiz olmalıdır.
 • Emniyetin belirlediği sağlık şartlarına uygunluk sağlamalısınız.
 • Silah taşımasına engel olacak fiziki ya da psikolojik bir sağlık sorununuz olmamalı.
 • Başvuru için kamu arşiv taraması ile güvenlik soruşturması sonucunun temiz çıkması gerekir.

PÖH olma şartlarına ek olarak önemli olan diğer kısım KPSS sınavına girerek buradan en az 65 puan almanızın gerektiğidir. Geçtiğimiz yıllarda 70 istenilen puan kısa bir süre önce güncellenerek 65’e düşürülmüştür. Polis Özel Harekat olmak isteyen kadınlar için alımların her zaman olmadığını bilmelisiniz. Kadın adayların PÖH alımlarını yakinen takip etmesi gerekmektedir. 

PÖH Eğitimi Nasıl Yapılır? Neler var?

Öncelikle PÖH eğitimi için çok ağır bir süreçten geçeceğinizi bilmeniz gereklidir. Normal spor eğitimi gibi değil birer bordo bereli kadar ağır şartlar altında zorlu eğitim koşullarından geçilecektir. Burada her tür silahlı eğitim alacak ve fiziki kapasiteniz zorlanacaktır. Eğitimi tamamlayamayan adayların Polis Özel Harekat olabilmeleri mümkün değildir. Standart tek bir eğitim değil tüm alanlarda en iyi ve zorlu eğitim sürecinden geçersiniz. Bazı PÖH eğitimlerinin neler olduğunu sizlere sıralayalım.

 • Özel Harekat birimlerinin kullanmış olduğu tüm ateşli silahlar üzerinde eğitim alırsınız.
 • Silah teknikleri ile keskin nişancılığın eğitimi verilir.
 • Dağ ve zorlu arazi koşullarında nasıl hareket edeceğiniz gösterilir.
 • Yakın ve uzak dövüş teknikleri olmak üzere etkisiz hale getirme metodları.
 • Rehineleri araçtan ya da binadan nasıl kurtarabileceğinize dair özel eğitim verilir.
 • Uçak, bina, meskun mahal olmak üzere operasyon eğitimleri ile ileri atıcılık dersleri.
 • İnsan hakları dersleri ve Atatürk ilke ve inkılapları

Yukarıda verilen PÖH eğitiminin bir çok aşaması bulunur. Örneğin atıcılık eğitim alıyorsanız başlangıçtan ileri seviye olmak üzere tüm dersleri alırsınız. Arazi operasyonu eğitimi yine ileri seviyelere kadar çıkar ve en zorlu koşullara göre ayarlanır. Tabi bu eğitimi alıyor olmanız yetmiyor ve sizden üstün başarı performansı sergilemeniz beklenmektedir. Disiplinli, azimli ve sabırlı olmanız alacağınız eğitimde PÖH olmanız için size yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu