Bilgi Bankası

Plakadan Araç Sahibi Bulma Sorgulama Öğrenme 2021

Yeni bir araba alacak ya da ikinci el piyasasında araç bakmakta olan kişilerin merak ettiği hususlardan biri olan plakadan araç sahibi sorgulama ve bulma konusu ilgi çekmektedir. Alacakları arabanın özelliklerini araştırırken almaya karar verdikleri ikinci el aracın sahibi olan kişiyle bilgilerin doğruluğunu teyit etmek istemektedirler. Diğer araçlarla fiyatlarını karşılaştırarak plakadan araç sahibini bulma, sorgulama ya da öğrenmek için yollar aramaktadırlar. Arabaya ait olan bilgilere ulaşabilmek için plakadan arabanın gerçek sahibini yani ruhsatın kimin üzerinde olduğunu öğrenebilirler. Trafiğe kayıtlı olan araç sahibi plaka sorgulama yöntemiyle bulunabilir.


Plakadan Araba Sahibi Nasıl Öğrenilir

Trafiğe çıkmaya uygun olan tüm araçların yaptırması gereken işlemler vasıtasıyla plakasız yola çıkmak yasaktır. Plaka işlemleri sonrasında ruhsat çıkarılır ve arabanın teknik bilgileri buraya işlenmektedir. Eğer aracın plaka bilgisine sahipseniz bazı devlet kurumlarından yapacağınız sorgulama işlemiyle hem plaka sahibi hem de araba hakkında bazı detaylara ulaşabilmeniz mümkündür. Bu işlemleri yapacağınız plaka sorgu işlemleri için bazı siteleri sıraladık;

 •  E-devlet sistemi üzerinden plaka sorgulama işlemi
 • GİB sitesinde yer alan plaka sorgusu
 • EGM üzerinden online olarak plaka bilgisine ulaşabilirsiniz
 • Cep telefonunuzdan araç plakasını SMS gönderebilirsiniz
 • Kaskoya sahip olan araçlar için bu şirketlerin sorgu yapabildiği ekranları kullanılmaktadır.

e-Devlet Araba Plaka Sorgusu Nasıl Yapılır

 

PTT aracılığıyla ufak bir ücret ödeyerek alabildiğiniz e-devlet giriş şifresiyle birlikte araba, plaka, araç bilgileri haricinde de yeni hizmetlere ulaşabilirsiniz. Araba plaka sorgusu da bu hizmetlerin arasında yer almaktadır. Diğer araç sahibi kişilerin plakasını bu sistem üzerinden sorgu yapamıyorsunuz. Sadece kendi arabanızın bilgilerine e-devlet plaka sorgu üzerinden ulaşabilirsiniz. E-devlet sistemine adım attıktan sonra arama bölümüne araba plaka yazmanızın ardından (EGM) Emniyet Genel Müdürlüğünün kontrolünde olan bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Burada size ait olan tüm araçların teknik bilgilerinden rengine kadar tamamiyle sisteme entegre olduğunu görebilirsiniz.

Plaka İle İsim Bulma Sorgulama Nasıl Olur

Aracın plakasını biliyorsunuz fakat bu aracın kime ait olduğunu ve araba sahibinin ismini öğrenmek mi istiyorsunuz? Aslında bu bilgilere ulaşabilmeniz hem gizlilik hem de kişisel bilgilerin gizliliği kanunu kapsamında yasaktır. Yani bir arabanın sadece plakasını girerek ruhsat sahibi, plaka sahibinin ismi ve soyadı hakkında bilgilere ulaşabilmeniz mümkün değildir. Gizlilik ilkesine aykırı olduğu için sadece devlet kurumları bu bilgilere ulaşabilme yetkisine sahiptir.

Plaka Bilgileri ile Araç Sahibi Bulunur mu?

Sadece araç plakasını yazarak sahibini bulabilmeniz olanak dışıdır. Eğer plakanın sahibiyle ilgili yasalara aykırı bir konuda sorunlar yaşıyorsanız Emniyet Genel Müdürlüğüne ulaşmanız halinde sadece yetkililer arabanın sahibine ulaşabilmektedir. Eğer emniyet güçleri araç sahibinin bilgilerini sizinle paylaşmaya karar verir veya gerekli olduğunu düşünürse durum değişkenlik gösterecektir. Bireysel olarak plaka bilgileriyle araç sahibini sorgulamanız mümkün görünmüyor.

E-Devlet üzerinden Plaka Kime Ait Nasıl Sorgulanır?

Eğer bir aracın teknik bilgileri ya da özellikleriyle ilgili bilgilere ulaşmak istiyorsanız e-devlet üzerinden yapacağınız sorgulamayla bu bilgilere erişebilirsiniz. Plakanın sahibini öğrenmek istiyorsanız yazımızda daha önce sizinle paylaştığımız gibi gizlilik kanunu gereği özel bilgiler sizinle paylaşılmamaktadır. Sadece arabanın tescil bilgileri gibi tarih içeren konuları görebilirsiniz. Devlet daireleri ya da Trafik şube ile Emniyet Genel Müdürlüğü haricinde sizin plaka sahibinin adını görmenize izin verilmemektedir.Kasko ve Sigorta Şirketleri Aracılığıyla Plaka Sahibine Ulaşabilir miyim?

Arabanız bir kazaya karışırsa, aracınız çalınırsa, hukuki bir sorun yaşıyorsanız bu durum Emniyet’e intikal etmek zorundadır. Kasko şirketleri size diğer plakaların sahiplerinin kimlik bilgileri konusunda yardımcı olamaz. Hukuki olarak bir kasko firmasının size plaka bilgileri üzerinden başka bir aracın kimlik bilgilerini paylaşması yasak olduğu gibi büyük cezai işlemlerle karşı karşıya kalacaktır. Eğer olaya polis el atıp gerekli gördüğü durumda sizinle plaka sahibi bilgilerini paylaşabilir.EGM Plakadan Araç Sahibi Nasıl Bulunur?

Araba sahibinin üzerine olan plakaların sorgulanması için kaza, hırsızlık gibi konuların oluşması gerektiğini daha önce yazmıştık. Kolluk güçleri tarafından aranıyorsa ya da hukuki olarak yakalama emri çıkarıldıysa plaka sahibi bilgilerine Emniyet Genel Müdürlüğü ulaşabilir. Bu sorguların yapılması için karar çıkarılmış olmalıdır. Keyfi olarak plaka üzerinden hiç kimse sizin bilgilerinize ulaşamaz. Emniyetin yürüteceği soruşturma kapsamında gerekli görülmesi durumunda araç sahibinin bilgiler plaka üzerinden sorgulama gerçekleştirildiğinde şikayeti yapan şahıs ile paylaşılabilir.


SMS Yolu ile Plaka İşlemi Sorgulama

Belirli bir ücret karşılığında telefonunuzdan kısa mesaj göndererek hasar bilgilerin ulaşmanız olasıdır. Sorgulama istediğiniz arabanın plakasını aralarında boşluk bırakmadan yazdığınızda 5664’e kısa mesaj göndermelisiniz. Bu işlemin size 8.5 TL masrafı olacağını unutmayınız. Eğer sizin yapacağınız bu plaka sorgulama işleminde plaka sonradan değişmiş olsa bile eski hasar kayıt bilgileri telefonunuza sms olarak gelecektir.

Sms yöntemiyle sadece aracın hasar kayıt bilgilerine ulaşabilirsiniz. 5664’e gönderdiğiniz plaka bilgisi size araba sahibinin ismi ve kimlik bilgileri hakkında bilgi vermez. Yine şase numarasını yazarak hasar kaydı sorgulaması yapabilirsiniz. Arabanın plakası üzerinden birçok sorgulama işlemi yapabilmesine olanak sağlanır ancak arabanın sahibinin ismi hakkında size bilgi verilmeyeceğini unutmayınız.


Araç Sahibi Nasıl Bulunur 2021

Yaşadığınız bir durumdan ötürü plaka üzerinden araç sahibini öğrenmeniz gerekebiliyor. Bu esnada “2021 Araç Sahibi Nasıl Bulunur” sorusu araba sahiplerinin aklına gelir. Plaka ile Sms yöntemiyle araç sahibini bulmanız eğer suç duyurusunda bulunmadıysanız pek mümkün görünmemekte. Siz bir plaka ile suç duyurusunda bulunmak istiyorsanız bu konuda neler yapabilirsiniz hemen onu anlatalım.

Eğer EGM’de bir tanıdığınız bulunuyorsa resmi olmayan yollar vasıtasıyla araç sahibinin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ancak bu konu yasal değildir ve iki taraf içinde büyük cezai işlemler uygulanacaktır. Yine kasko şirketleri araç sahiplerinin bilgilerine ulaşabilmektedir. Bu konuların yasal olmadığını belirtmeliyiz. Fakat eğer EGM’ye plaka bilgisiyle suç duyurusunda bulunursanız araç sahibine ulaşırlar ve gerekli olduğunu düşünürlerse sizinle araba sahibinin ismini paylaşırlar.

Şase no ile araç sahibi sorgulama

Eğer bir aracın plakası üzerinden sorgu yapmak istiyorsanız ve Şase no ile araç sahibini sorgulama istiyorsanız “HASAR S ŞASİ NO” yazarak cep telefonundan 5664’e sms göndermesi halinde ilgili arabanın hasar kayıt bilgileri telefonuna gelecektir. Bu işlem için hattınıza 5 TL mesaj bedeli yansıyacaktır.

Daha fazla detaylı bilgi almak istiyorsanız plaka sahibi olan aracın çok daha ayrıntılı bilgilerinin telefonunuza gelmesini istiyorsanız “DETAY S ŞASİ NO” yazdıktan sonra 5664’e telefonunuz aracılığıyla kısa mesaj göndermelisiniz. Telefonunuza gelecek olan mesajın içeriği araç hakkında şu bilgileri içerecektir;

 • Arabanın ve aracın markası
 • Arabanın modeli hakkında bilgiler
 • Trafiğe çıkış yapmış olduğu tarih
 • Kasko hakkında detaylı bilgiler
 • Süre olarak kaskoda hakkında tarih bilgileri
 • Aracın sahibi olan kişinin toplan araç kullandığı süre
 • Plakanın değiştirilmiş olup olmadığı

Şasi no kullanarak araç hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz fakat araç sahibi ismi hakkında sorgulama yapamayacağınızı bilmelisiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu