Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Pilot Maaşı Ne Kadar 2020?

Pilot maaşları birçok farklı unsura göre değişiklik gösterebilir. Özel sektör, kamu veya askeri alanda pilotluk mesleğini icra eden herkes için farklı maaşlar belirlenmiştir. Aynı zamanda hava taşıtlarının niteliğine ve pilotluk eğitimi, tecrübesi ve yeteneklerine göre de maaş farkları ortaya çıkacaktır. Ortalama olarak 20 bin TL ve üzeri bir maaş ile görev yapan pilotlar, sivil havacılık alanında uluslararası firmalar ile çalışmaları halinde döviz üzerinden alacakları maaşlar ile görevlerine çok daha yüksek ücretler ile devam edebilirler.

Pilotlara ödenen maaş standartları birçok farklı unsura göre değişiklik gösterdiği için net bir ücretten söz edilmesi mümkün değildir. 2020 pilot maaşı hesaplama işlemlerinde görev yapılan kurum ve firma ile mesleki yeterlilik ve yetenekler dikkate alınacaktır. Ortalama olarak 20 bin – 50 bin TL ve üzeri bir maaştan söz edilebilir.

Özel Sektör Pilot Maaşları Ne Kadar?

THY pilot maaşları yapılan seferler, kullanılan uçak ve hizmet süreleri ve deneyim gibi birçok unsura göre değişiklik göstermektedir. Türk Hava Yolları, Emirates, Lufthansa vb. dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinde görev yapan pilotlar benzer oranlarla birçok farklı değişkene göre maaş alırlar. 100 bin liraya kadar özel firmalarda maaş alan pilotların olduğu bilinmektedir. Ortalama olarak Türkiye’de THY, Pegasus vb. bilinen havayolu şirketinde görev yapan pilotlar için verilen ücretler 20 – 50 bin TL arasında değişmektedir.

Kişisel beceriler ve deneyime göre değişen maaşlar özel sektörde hemen hemen her alanda olduğu gibi havacılıkta da farklı maaş oranlarından söz edilebilir. Bu nedenle net rakamlar vermek oldukça zordur. Aynı zamanda herhangi bir havayolu şirketi ile çalışmadan sivil havacılık alanında özel uçak veya ticari kargo uçakları vb. pilotluğu içinde de farklı maaş oranları ortaya çıkabilir.

Askeri Pilot Maaşları Ne Kadar?

Askeri pilot maaşı Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapılan rütbe özelinde ve uçuş saatlerine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak TSK bünyesinde görev yapan pilotların maaşları 15 – 20 bin TL arasında değişebilir. Söz konusu rakamlar farklı kriterlere göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle sivil havacılıkta olduğu gibi askeri pilotlar içinde net bir ücret belirtmek son derece zorudur. Günümüzde en zorlu meslekler arasında yer alan pilotluk mesleğinde özellikle ordu bünyesinde görev yapan pilotların görev yaptıkları alanlara göre de farklı oranlarda maaş aldıkları bilinmektedir.

TSK bünyesinde pilot olmak için önceden hava harp okulu bünyesinde eğitim almak gerekmekteydi. Ancak yaşanan son olayların ardından MSÜ bünyesinde ilgili eğitimleri almak ve subay rütbesiyle savaş pilotu olarak göreve başlamak mümkündür. 2020 pilot maaşı kurumlar özelinde ve görev tanımına göre değişiklik göstermektedir.

Emekli Pilot Maaşları Ne Kadardır?

Emekli askeri pilot maaşı ile sivil havacılık alanında emekli olan pilot maaşları arasında farklar görülür. Ortalama olarak 10 bin lira ve üzerinde emekli maaşı ödenen pilotların görev yaptıkları kurumların şartlarına göre bu ücretler yine değişiklik gösterecektir. Dünya genelinden yüksek maaş ödenen meslekler arasında yer alan pilotluk mesleği aktif olarak görev yaparken ve emeklilik dönemlerinde de yüksek oranlara sahiptir.

Pilotlarda emeklilik şartları ve hakları diğer mesleklere göre oldukça farklıdır. Emekli olmaya hak kazanan pilotların sivil havacılık veya ordu/kamu bünyesinde emekli olmaları durumunda aldıkları maaşlar bu unsurlara göre belirlenir. Pilotlar hem aktif görev sırasında hem de emekli olduklarında birçok mesleğe göre çok daha yüksek oranda maaş alırlar. 

Pilot Nasıl Olunur?

Pilot olma şartları kullanılacak hava taşıtının niteliğine göre değişiklik gösterebilir. Yolcu uçağı, savaş uçağı, kargo uçakları veya helikopter pilotluğu gibi değişkenlere göre kişilerin alacakları eğitimlerin nitelikleri ve pilot olma şartları değişebilir. Genel olarak pilot olmak isteyen kişilerde aranan temel şartlar:

  •         En az 165 kısa, en çok 190 cm den uzun olmamak,
  •         Herhangi bir sağlık sorunun olmaması ve gerekli fiziki şartları taşımak,
  •         Askeri veya sivil pilotluk için gerekli eğitim şartlarını sağlamak vb.

Olarak sıralanabilir. Pilot olarak görev yapmak isteyenlerin bu temel şartları taşımalarının yanı sıra görev yaptıkları kurum tarafından aranan genel ve özel şartları da taşımaları gerekmektedir. 2020 pilot maaşı oranlarında da benzer kriterlere göre değişiklik görülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu