Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar 2020

Özel güvenlik görevlisi olanlar kendi aralarında silahlı ve silahsız güvelik görevlisi olarak ayrı kategoride yer almaktadırlar. Maaşları arasında sahip oldukları tanımlamaya göre değişiklik gösterecektir. Belediyelerde görev alan özel güvenlikler 4DHK’ya dahil olan işçi statüsünde bulunuyorlar. Resmi gazetede yayınlanan kanunla birlikte özel güvenlik maaşları ne zaman yürürlüğe gireceği son dakika bilgisi olarak paylaşılmaktadır.

Kamu sektöründe çalışan özel güvenlik görevlileri ile özel sektörde çalışanlar arasında alacakları aylık maaş ücretleri değişkenlik gösteriyor. 2020 yılında özel güvenlik maaşları 2750 TL ortalamaya sahiptir. Özel şirketlerde yer alan aynı meslektaşlarının maaşları 2550 TL – 3250 TL aralığında bulunmaktadır.

Silahlı özel güvenlik maaşları 2020 yılında 2810 TL – 3750 TL aralığındadır. Silahsız özel güvenlik maaşları 2750 TL’den başlamakta olup çalıştığınız özel sektör firmasına göre değişir. Banka özel güvenlik maaşları 2020 yılında ortalama 2950 TL civarındadır. Belediye özel güvenlik maaşları 3150 TL olup, Kadrolu özel güvenlik maaşları 3950 TL’ye kadar çıkmaktadır.

2020 yılı özel güvenlik maaşları sizin fiziki yapınız ve çalıştığınız kurum gibi bir çok faktöre bağlı olarak değişmektedir.

KAMUDA ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Devlet kurumlarında kamu özel güvenlik görevlisi olarak 2020 senesinde işe başlayanlar 2950 TL maaş almaktadır. Özel güvenlik maaşı net olarak 2020’de 3950 TL oldu. Kadrolu güvenlik görevlisi maaşları özel güvenliğe göre daha iyi olsa bile kadro sayısı çok kısıtlıdır.

İBB özel güvenlik maaşları 6550 TL olarak 2020 yılı enflasyon oranları göz önüne alınarak belirlenmiştir. Daha önce belirttiğimiz gibi bazı belediyelerin ve kurumların güvenlik maaşları arasında büyük farklar oluşabiliyor fakat kadro sayısı çok az. Eğer İBB için güvenlik görevlisi başvurusu yapmak istiyorsanız ibb nin resmi internet sitesinden günlük olarak özel güvenlik ilanları kontrol edip Metro, Tramvay ve Metrobüs gibi ulaşım alanlarında güvenlik olabilirsiniz.

Güvenlik Görevlisi Ne demek?

Özel güvenlik görevlileri çalıştıkları kurumlar ve iş yerlerinde insanların canlarını koruyup, şirketin mal güvenliğini sağlayabilmek adına belirli standartlarda sertifikaya sahip olan kanun çerçevesinde yetkilerini kullanan görevlilere verilen isimdir. Güvenlik görevlisi sorumlulukları arasında kamu kuruluşlarını korumanın yanı sıra vatandaşların değerli olan varlıklarının güvenliğini sağlayıp korumaktan yükümlüdür. Faaliyet alanları günden güne daha çok artmakta olan güvenlik görevlileri silahlı ve silahsız olarak bir çok alanda görev alıyor. Kendilerine verilen güvenlik sistemleri, iletişim ve yangın gibi ayrıntılı eğitimleri alırlar. Ülkemizde 1,5 milyon kişinin güvenlik sertifikasına sahip olduğu biliniyor. 2020 yılında bu oranın artarak daha fazla vatandaşın özel güvenlik görevlisi olacağı öngörülüyor. 

 Özel Güvenlik Nasıl Olunur ? 

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin ilk olarak bir güvenlik sertifikası sahibi olması gerekiyor. Bu belgeyi alabilmeniz için öncelikle güvenlik sertifikası verme konusunda yetkiye sahip olan kurumlara başvuru yapmanız gerekiyor. Silahlı ve Silahsız özel güvenlik görevlisi belgesi alabilmek için eğitimini tamamladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü duyuruları takip ederek ÖGG sınavına girmeniz gerekecek. Bu sınava girip 60 puan ve üzeri başarıyla tamamladığınızda artık güvenlik görevlisi olabilirsiniz. Eğer sınavdan başarısız olursanız tekrar girebilmek için sınav harcını yatırmanız yeterli olacaktır. En fazla 6 kez ÖGG sınavına giriş yapabiliyorsunuz. 6 sınavı da başarısız tamamlamanız durumunda özel güvenlik görevlisi olabilmeniz pek mümkün değildir. Özel güvenlikler arasında bir çok erkek ve kadın personel görev yapmaktadır. 

Silahlı ve silahsız özel güvenlik görevlisi olmak için aranmakta olan şartlar ile sizden talep edilecek olan evrakların farklı olduğunu lütfen unutmayın. Silahlı güvenlik sertifikası sahibi olabilmeniz için toplam 120 saatlik bir eğitime girersiniz. 18 iş gününden oluşmakta olan eğitimin 15 günlük süre zarfında size temel eğitim verilir. Genel de kalan 3 günlük sürenin 1 günü 25 adet mermi hakkıyla poligonda atış eğitimi alırsınız. Yaş kriteri olarak 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Silahsız güvenlik görevlisi olmak için aşmanız gereken eğitim 100 saattir. Bu süre 15 güne tekabül edip silahlı görevliye göre 3 gün daha az eğitim görürsünüz. Eğitime başladıktan sonra kurumun göstereceği toleransa göre değişip mazeretli bir şekilde devamsızlık hakkında tanınabilir. Ancak eğitimlere katılımınız mecburi olup, hastalık gibi durumla dışında devamsızlık kabul edilmiyor. En fazla mazeretli ve mazeretsiz toplam 20 saat devamsızlık hakkı var. En az ilköğretim mezunu olmanız ve 18 yaşından büyük olan adaylar silahsız özel güvenlik görevlisi olabiliyor. 

5188 Sayılı Kanun Özel Güvenlik Yetkileri Nedir?

Özel güvenlik görevlisi yetkileri kanunda yer alan 5188 sayılı kanun ile sınırları belirlidir. Bu kanun göz önünde bulundurulduğuna güvenlik görevlisi yetkileri şöyledir;

  • Ülkemizde 514 tane güvenlik şirketi ve 324 adet güvenlik görevlisi yetiştirme hizmeti sağlayan kurum yer alıyor.
  • Çalışmakta olduğu kurumun güvenliğinden sorumlu olduğu yerleşkesine giriş yapmak isteyen insanların üzerlerini dedektör vasıtasıyla arayabilirler ve yanlarında bulundurdukları eşyaları x-ray cihazından geçirebilirler.
  • Futbol maçları gibi spor içeren müsabakalar esnasında ya da konser, toplantıya açık etkinliklerin yapıldığı alanda bulunan insanların üzerlerini dedektör aracılığıyla kontrol edip içeri giriş izni sağlayabilirler.
  • C.M.U.K 127. Madde içinde geçen yakalama kararı olan suçlu için belirlenen sınırlar dahilinde üst araması yapabilirler.
  • Üst araması yapılıyorsa eğer arayan ve aranan kişiler aynı cinsiyete sahip olmalı. Erkek güvenlik görevlileri sadece erkeklerin üzerine arayabilir.
  • Kendi görev alanları sınırında tutuklama emri olan bir suçlu tespit edilmesi halinde yakalayarak üzerini arama yetkisine sahiptir.
  • Doğal afetlerin yaşanması halinde yardım talebi gelirse olay yerinde inceleme yapmalıdırlar.
  • Aramaya yaparken suç teşkil eden aletler ya da tehlikeli sayılacak eşyaları emaneten alabilirler.
  • C.M.U.K 157. Maddeye göre delilleri bozmamak kaydıyla suçluları yakalayabilirsiniz.
  • Kendi yetki ve görev alanı çerçevesinde işini yapmasını engelleyen ve güvenlik tedbirlerine uymayan kişiler hakkında 24 saati aşmayacak şekilde göz altı uygulayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu