Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları 2020

Ana sınıfı öğretmenliği veya anaokulu öğretmenliği olarak da bilinen okul öncesi öğretmenliği okuyan kişilerin 2020 yılı güncel maaşlarını öğrenmek ve okul öncesi eğitimi almak için hangi bölüm ve puan türünden sınava girmeniz gerektiği gibi bilgileri öğrenerek geleceğinize güvenle adım atın. Yazımızda okul öncesi öğretmenliği nedir, ne değildir konusunu irdeleyeceğiz.

İlgili Makaleler

Okul Öncesi Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır? Devlette Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşı 2020

Bir okul öncesi öğretmeni maaşı 2020 yılında ortalama 4000 TL’dir. Okul öncesi öğretmenleri 2020 Ocak ayından itibaren 18 saatlik ders yaparak 4086 TL para kazanmaktadır. Ek ders ücretleri de dahil edildiğinde yaklaşık 4900 TL maaş miktarına ulaşabilirler. Aylık 4900 TL civarında maaş alabilmesi için bir okul öncesi öğretmeninin haftada 12, ayda ise toplam 48 saat ek ders vermesi gerekir. Ek ders ücretleri haricinde de anaokulu öğretmeninin maaşını etkileyebilecek değişkenler mevcuttur.

Sözleşmeli okul öncesi öğretmenleriyle kadrolu okul öncesi öğretmenlerinin maaş ve ek ders ücretlerinde farklılıklar söz konusu olabilir.

Kolejde Okul Öncesi Öğretmenliği Özel Sektör Maaşları 2020, Kreş ve Ana Okulu Öğretmenliği

Okul öncesi öğretmenliği okuyan birisi kreşlerde veya özel ana okullarda çalışabilir. Özel sektörde okul öncesi öğretmeni devlete kıyasla daha düşük bir maaşla başlayabilir. Özel sektörde okul öncesi başlangıç maaşları 3500 TL iken, mesleki kıdeminiz arttıkça bu maaş yavaş yavaş artacaktır. Ancak adı bilinen, kökü uzun yıllara dayanan bir kurum bulursanız memur kadar maaş alabilirsiniz. Özel sektörde kurumdan kuruma göre maaş miktarları değişebileceğinden dolayı okul öncesi öğretmenliği yapacağınız kurum önem taşımaktadır.

Ücretli Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar 2020

Ücretli, yani sözleşmeli öğretmenlikte her zaman devlete veya özel sektöre kıyasla çok daha az kazanırsınız. E-devlet üzerinden başvurduğunuz ücretli ana okulu öğretmenliği için KPSS’ye girmeniz gerekmez. Sözleşmeli öğretmenlik için alacağınız maaş miktarı ortalama olarak güncel asgari ücretin biraz üzerinde olacaktır.

Okul öncesi öğretmenliği nedir, ne iş yapar?

Okul öncesi öğretmenliği bölümünden mezun kişiler 0 ila 6 yaş çocuklara sosyalleşme, becerilerini geliştirme, iletişim kurma ve daha pek çok konuda eğitim vermeyi amaç edinen bir meslek icra ederler. Okul öncesi öğretmenliği, aynı zamanda ana sınıfı veya anaokulu öğretmenliği olarak da bilinmektedir. Anaokulu öğretmeninin temel amacı çocuğu okul hayatına hazırlamak, iletişim ve sosyal becerilerini okul ortamına hazır hale getirmektir.

Okul öncesi öğretmenliğinde birden fazla iş imkanı mevcuttur. Devlette okul öncesi öğretmeni olabilir, özel bir kurumda, kolejde veya ana okulunda ana sınıfı öğretmenliği yapabilir, rehabilitasyon merkezlerinde görev yapabilir ve iş yeri kapsamında açılan kreşlerde çalışabilirsiniz.

Günümüzde kadınların iş hayatında çok daha fazla yer alıyor olması ve iş hayatının genel anlamda giderek zorlaştırılması ve mesailerin uzaması sonucunda annelerin ve babaların çocuklarını ana okuluna veya kreşe gönderme oranları da artmaktadır.

Okul öncesi öğretmeni nasıl olunur? 

Okul öncesi öğretmenliği için hangi bölümden ve puan türünden girmek gerekir diye merak eden pek çok kişi olduğuna eminiz. Okul öncesi öğretmeni veya ana sınıfı öğretmeni olmak için üniversitelerin Eğitim Fakülteleri kapsamında yer alan Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü tamamlamak gerekmektedir. Bu bölüm 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Üniversite eğitimi tamamlanan okul öncesi öğretmen adayının KPSS’ye girmesi ve bu sınavdan aldığı puan sonucunda atama beklemesi veya kolejlerde, özel ana okullarında işe girmesi gerekir. Devlette okul öncesi öğretmeni olabilmek için KPSS’nin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı mülakatlara da girmesi ve bu mülakatlardan başarıyla geçmesi gerekmektedir.

Okul öncesi öğretmenliği mi, çocuk gelişimi mi? 

Okul öncesi ile çocuk gelişimi arasındaki fark nedir? Pek çok kişi okul öncesi öğretmeni ile çocuk gelişimi uzmanı arasındaki farkı merak ediyor. Bu doğrultuda öncelikle hangi eğitimle hangi unvanı alıyorsunuz, onu inceleyelim.

Çocuk gelişimi bölümünü hem ön lisans hem de lisans olarak okuyabilirsiniz. Bu durumda çocuk gelişimi ön lisans mezunu Çocuk Gelişimcisi, lisans mezunu ise Çocuk Gelişim Uzmanı olacaktır. Öte yandan bölüm olarak dört senelik Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü tamamlarsanız Okul Öncesi Öğretmeni olarak mezun olursunuz. 

Peki hangisi ne iş yapıyor? Çocuk gelişim bölümünden ön lisans eğitimini tamamlayan kişiler özel okul ve kolejlerde öğretmen veya yardımcı öğretmen olarak görev yapabilir, ayrıca devlet ve özel ana okullarında ve eğitim kurumlarında ücretli öğretmen olarak da çalışabilir.

Çocuk gelişim bölümü lisans mezunları, yani bu bölümü dört sene okumuş kişiler üniversitelere bağlı ön lisans da dahil olmak üzere lisans ve lisans üstü eğitim kadrolarında kendisine iş bulabilir. Aile ve Çalışma Bakanlığı, Çocuk Hizmetleri, Sağlık Bakanlığı, özel hastaneler başta olmak üzere hastanelerin çocuk bölümleri gibi pek çok kurumda iş olanağı bulabilir. Yalnızca bununla da kalmaz, çocuklara yönelik pek çok yayın, kitap ve dergi gibi basım organlarında çalışabilirler. Çocuk gelişim lisans mezunları, pedagojik formasyon eğitimini tamamlarsa okul öncesi öğretmeni olarak da görev yapmaları mümkün hale gelecektir.

Okul öncesi öğretmenliği bölümünden mezunlar da devlet ve özel ana okulları, kolejler, özel kreşler ve çocuk eğitim kurumlarında okul öncesi öğretmeni olarak çalışabilir, ayrıca tıpkı çocuk gelişim uzmanı gibi üniversitelerin lisans, lisans üstü ve ön lisans olmak üzere her türlü kapsamında akademik personel olabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu