Bilgi Bankası

Muvafakatname nedir? Muvafakatname nasıl, nereden alınır?

Muvafakatname örnekleri, Muvafakat süresi nedir? Muvafakat yazısı, Muvafakat ne demek?

En basit tabirle izin belgesi olarak bilinen muvafakatname kelime kökeni olarak bir şeye onay verilmesinden gelmektedir. Genelde muvafakatname almanın amacı bir izin kullanmak amacıyla ya da gerçekleşecek bir olayda uzlaşmaya varılması maksadıyla kullanım alanı bulur. Çoğunlukla hukuksal işlerde sıklıkla kullanılan ve karşınıza çıkacak olan bu tabiri alım satım işiyle uğraşanlar çokça duyar. Bir şirket kurulurken yapılacak ortaklıklardan arsa, tapu, seyahat izni gibi işlemlerinde adı geçer. Kısaca yapılacak olan bir eylem ve işin taraflarca onayının alınmasını, rızasının olduğunu ispat etmek için istenilir.

Muvafakatnamenin daha rahat anlaşılabilmesi için bunu örneklerle çoğaltabiliriz. Reşit olmayan ve yaşı 18 yaşından küçük çocukların ülke sınırları dışında eğitim görmesi için aile bireylerinin izinleri gerekmektedir. Bu noktadan muvafakatname belgesine ihtiyaç duyulur. Çocuğunuz sporla ilgileniyor ve bazı müsabakalarda yer alacaksa okullar ebeveynlerden bu izin belgesini imzalamaları ister. Yurtdışına çıkacak yine 18 yaş altı çocuklara çıkarılacak olan pasaport içinde emniyet genel müdürlüğü muvafakatname ister. Adını sıkça duyacağınız bu belgenin ve ismin kullanım alanı geniş olduğu için sıkça duymanız mümkün olacaktır.

Arsa muvafakatname nedir

Emlak işiyle uğraşan ve arsa işlemleri için adını duyacağınız arsa muvafakatname önemli bir belgedir. Eğer siz evinizi satmak istiyorsanız Türk Medeni Kanunuda geçen yasalara göre eşinizden muvafakatname belgesini almanız gerekmektedir. Bunun anlamı eşinizin evin satılma işleminde izni olup olmadığının anlaşılmasıdır. Muvafakatname alamazsanız evinizi, arsayı satamazsınız. Kısaca size ait olan bir taşınmazın satışı esnasında kesinlikle muvafakatname almanız gerekmektedir. Arsa muvafakatname nedir sorusunun çok sorulmasının sebeplerinden biride bu olmuştur. Satış için yetkilendirme verilmesi gerektiğinden dolayı arsa muvafakatname gerekecektir.

Pasaport için muvafakatname

Reşit olmayan çocukların yurt dışına yapacakları yolculuk için aile bireylerinden birinin gözetimi ya da pasaport muvafakatnamesi gerekir. Yalnız yapacakları seyahatlerde uçak bileti, otobüs bileti alımı ya da rezervasyon işlemlerinde muvafakatname zorunludur. Ailenin izni olmayan ülke sınırlarına çıkabilmesi için gereken pasaportu almak imkansızdır. Pasaport için muvafakatname alınması noter aracılığıyla yapılmaktadır. Yani bu belge bir nevi seyahat iznini ailenin verdiğini, çocuğun tek başına yapacağı yolculuğa onay verdikleri anlamını taşımaktadır. Pasaport için muvafakatname Emniyet Genel Müdürlüğü ya da en yakın notere giderek alabilirsiniz.

Muvafakatname nereden alınır

Bir çok işlemde gerekli olan muvafakatnamenin nereden alındığı araştırma konularından biri olmuştur. Genel vatandaşlarımız muvafakatname lerini noter aracılığıyla temin etmektedir. Alternatif olarak size yakın bir noter bulunmuyorsa Emniyet Genel Müdürlüklerinden de muvafakatname talebinde bulunabilirsiniz. Fakat noterlere erişim daha kolay olduğundan muvafakatnameler için burası kullanılır. 

E devletten muvafakatname alınır mı

Güncel olarak e-devlet sisteminde muvafakatname alabileceğiniz bir seçenek bulunmamaktadır. E-devletten muvafakatname alamazsınız. En yakın noterden ücreti karşılığında alabileceğiniz bu belgeyi EGM aracılığıyla olabileceğinizi unutmayın. E devletten muvafakatname alınır mı sorusunun cevabı şimdilik hayırdır. İlerleyen dönemlerde böyle bir hizmeti e devlette görmeyi vatandaşlarımız beklemektedir.

Muvafakatname alınırken dikkat edilmesi gerekenler

 

Noterden ya da EGM den alacağınız muvafakatnamelerden dikkat edilmesi gerekli olan bazı hususlar yer alıyor. Muvafakatname alınırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sırasıyla yazalım.

  • Noterden yapılacak olan muvafakatname düzenlemesinde yetkinin onlarda olduğunu unutmayın ve tep tip yapıldığından emin olun.
  • Muvafakatname düzenlenmesi esnasında işlemlerin aile büyükleri/ebeveynler üstünden ilerlediğine dikkat edin.
  • Çocuğa alınacak olan muvafakatnamede aile bireylerinin ikisininde noterde bulunuyor olması gerekmektedir.
  • Boşanma gibi durumlarda çocuğun velayeti hangi aile bireyinde ise noterde onun bulunması gerekecektir.
  • Ebeveynlerden biri hayatını kaybetmişse hayatta olan bireyin nüfus kağıdı yanı sıra muvafakatname alınacak çocuğun öğrenci belgesi gereklidir.
  • Belirtilen bu durumların sağlanamaması halinde noter size muvafakatname vermeyecektir.

Yurtdışı çıkış muvafakatname süresi

Yurtdışına çıkacak çocuk için alınan muvafakatname her seferinde alınması gerekmektedir. Muvafakatname alındıktan sonra 1 sene boyunca geçerliliği bulunmaktadır. Aynı muvafakatname ile birden fazla kez yurtdışına çıkmak isteyenlerin sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Çocuk kendi pasaportunu aldıktan sonra bu işlemlerde bir sorun yaşamazsınız. Eğer yurtdışı seyahat esnasında yanlarında ebeveynleri bulunmuyor da onların imzalarının ve bilgilerinin yer aldığı kağıt gereklidir.

Muvafakat örnekleri farklılık gösterdikleri için hepsine yazımızda yer veremiyoruz. Arsa, Tapu, İfraz ve yurtdışı muvafakat örneklerini bulmak için google görsellerinden faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu