Kamu Maaşları

Muhtar Maaşı Ne Kadar 2020? Kimler Muhtar Olabilir?

2020 yılı muhtar maaşları konusunda gelen yeni düzenleme ile net ve brüt muhtar maaşlarının ne kadar olduğunu yazacağız. Bulundukları mahalle tarafından ya da köy halkının seçimiyle gelen muhtarlar seçilmelerinin sonrasında 5 yıllık görevleri başlamaktadır. Sorumlu oldukları mahalle veya köyün tüm idare işlerinin başarılı bir şekilde yürütülmesi konusunda çalışmalar yapmaktadırlar. Köy muhtarları bağlı oldukları hizmet bölgesi içerisinde köyün ihtiyaçlarını gidermek adına tüm idare işlemleri yürütmektedir. Mahalle muhtarları bağlı bulundukları ilçe halkı için belediye ile yardıma muhtaç kişiler arasında köprü görevi görür.

Mahallenin en önemli görevlilerinden olan muhtarların 2020 maaşları ne kadar oldu? Muhtar maaşları ve muhtar azası maaşları konusuna geçelim. Geçtiğimiz sene 1.911 TL kazanmakta olan muhtarlar 2020 yılında 2.500 TL aylık maaş alıyor. Büyükşehir ilçelerinde görev yapan muhtarlar 2.554 TL kazanmaktadır. Muhtarlar maaşlarını ne zaman alıyor sorusunun cevabı olarak her ayın onbeşinde almaktadırlar. Muhtar maaşları il özel idareleri tarafından muhtarların ilettikleri hesaplara yatmaktadır.

Muhtar Maaşı 2020 Net Ne Kadar?

Güncel olarak 2020 net muhtar maaşı 2.138,04 TL olarak belirtilmiştir. Eğer mahalle muhtarı ya da köy muhtarı olarak emekli olduysanız SSK ve Bağkur fark etmeksizin alınacak emekli muhtar maaşından kesinti olmamakta. Son bildiklerimize dayanarak emekli muhtar maaşı 2000 TL olarak yatmaktadır.  E-devlet faaliyete geçmesi sonrası ikametgah ve evrak işlerinin bir çoğu artık internet ortamında yapılabildiği için muhtarların bu konuda yaşadıkları yoğunluklar azalmıştır.

Yerel yönetim konusunda demokratik seçimle görev başına gelen muhtarların maaşlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya müdahil olması ile yapılan yeni düzenlemeler sonrasında muhtar maaşlarında yeni bir düzenleme gerçekleştirildi. İkametgah ve nüfus suretleri daha önce muhtarlıklardan alındığı için bu konuda iyi bir gelir kazanmakta olan muhtarların bu geliri kaybetmesinin ardından ciddi bir gelir düşüşü yaşamıştı.

Muhtar Görevi nedir?

Ülkemizin yerel yönetimi konusunda en önemli çalışanlarından biri olan muhtar mesleği bir çok alanda vatandaşa yardımcı olmaktadır. Özellikle çalıştığı köy veya mahalle içerisinde insanların sorunlarını dinleyerek bunları ilgili mercilere aktarmaktadır. Muhtar ve muhtar azalarının görevlerini kısaca sıralayalım. Muhtarın görevlerini aşağıda veriyoruz.

 • Seçim dönemlerinde askerlik çağına gelen genç erkeklerin sandık listelerinde yer alması için gerekli çizelgesi hazırlar.
 • Bağlı olduğu mahallede bulunan trafik levhaları, sokak lambası gibi arızalı durumları belediye meclisine iletirler.
 • Salgın hastalık yaşanması durumunda kendi çalıştığı köy ve mahallede hasta olan vatandaşların bilgilerini sağlık kuruluşlarına bildirir.
 • Askere gidecek yaşa gelmiş vatandaşların tebligat işlemi ile seferberlik gibi durumlarda ilgili yazıları iletmek.
 • Seçim olduğu zaman vatandaşa seçim kağıtlarını ulaştırmak.
 • Nüfus kâğıdı kaybolmuş ya da yenilenmesi gerekli olan durumlarda, gerekli olan evraklar konusunda yardımcı olmak.
 • Mahallesinde muhtaç, yaşlı ve yeşil kart çıkarılması gerekli olan vatandaş için tespit yapması gerekir.
 • Belediyenin yaptığı hizmetler ve mahallede yürütülen işlemlerle ilgili görüş bildiriminde bulunmak.

Kimler Muhtar olabilir? Nasıl Muhtar Adayı olurum?

Mahalle muhtarı ya da köy muhtarı olmak isteyenler için nasıl muhtar olabileceğiniz ve muhtarlık için gerekli şartları sizler için derledik. Muhtar olmanız için gerekenleri aşağıda veriyoruz.

 • Muhtar adayı olmak istediğiniz yerleşkede en az 6 aydır ikamet ediyor olmalısınız.
 • Ülkemizin vatandaşı olmanın yanı sıra 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.
 • Herhangi bir diploma şartı bulunmaksızın okur-yazar olma şartı vardır.
 • 2972 kanunu gereği seçilmenize mani olacak bir husus bulunmamalıdır.
 • Muhtarlık için görev süreniz sona erdiyse tekrar seçilme şansınız yoktur.

5 senede bir kez yapılan muhtarlık seçimlerine katılabilmeniz için gereken koşullar bu şekildedir. Seçim zamanı yayınlanan seçim takvimi duyuru sonrası muhtar adaylığını koyabiliyorsun. Muhtar adaylığı için bir partiye üye olma zorunluluğu bulunmaz. Seçim olacağı gün bastırmış olduğunuz oy pusulalarını ilgili sandığa bırakmanız gerekir. Seçim sonucu diğer muhtar adaylarından daha fazla oy alıp muhtar olmaya hak kazandıktan sonra hemen görev başı yapılmamaktadır. Aradan geçen 48 saat sonucu eğer sonuçlara itiraz gelmezse artık resmi olarak muhtarlık görevine başlayabilirsiniz. Bundan sonraki süreçte artık mahalle ya da köy muhtarı olara bağlı olduğunuz bölgeyi iyileştirip geliştirmek için hizmet süreniz başlamış olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu