Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Mimar Maaşı 2020 Ne Kadar Oldu? Devlette Mimar Maaşları

Ülkelerin en önemli sektörlerinden biri olan inşaat için 2020 mimar maaşları merak edilen konular arasındadır. Binaların tasarımlarını hazırlayanlar mimarlar için inşaat sektöründe çok fazla iş imkanı yer alıyor. Popüler bir iş kolu olduğu için mimar maaşı insanların merak ettiği sorulardan biridir. Diğer yanda işçiler ve operatörlerinde görev aldığı bu alanda mimarların yaptıkları işler için farklı bir başlık yer alır. Özel tasarımları ile insanların dikkatini çekmeyi başaran harika yapılar oluşturulmasının arkasında yatan en önemli meslek mimarlık olmuştur.

2020 yılında mimar maaşları 4.000 TL – 10.000 TL arasında bağlı oldukları şirkete göre farklılık göstermektedir. Devlette mimarlık yapan çalışanların maaşları ortalama 6.000 TL civarındadır. Eğer özel sektörde mimarlık yapıyorsanız çalışmış olduğunuz şirketin hacmine göre kazanacağınız aylık maaş miktarı yükselecektir. Bu maaş bilgileri devlette çalışan mimarlar ya da özel sektörde çalışan mimarlar için ortalama rakamları veriyor. Kendine özel bürosu ve şirketi olan mimarların kazandığı ücretlerin belirli bir sınırı bulunmamaktadır. Verdiğimiz mimar maaşı bilgileri büro ve kendi şirketi olan mimarları kapsamamaktadır.

Devlette Çalışan Mimar Maaşı

2020 yılında toplu sözleşme ile maaşları belirlenen devlette çalışan mimarlar ve kamuda görevli mimarların maaş bilgileri belirlenmiştir. Memurlarda olduğu gibi yine Ocak ve Temmuz aylarında belli olan enflasyon oranlarına göre mimarlarda zam almaktadır. Tabi bu maaşlara AGİ ve aile yardımı gibi ek ödemelerde eklenecektir. Ek ödemeler harici devlette mimar maaşı 2020 için 5.600 TL – 6.700 TL aralığında seyretmektedir. Verdiğimiz mimar maaşı en düşükten hesaplanmış olup tecrübesine göre mimar maaşları devlette artış gösterir. Aldıkları dereceler kapsamında son bilinen devlet mimar maaşı bilgilerini sıralayalım.

  • Yeni mimarlık görevine başlayan 8/1 derecesinde yer alan mimarlar 5.600 TL ile işe başlamaktadır.
  • 5 senelik tecrübeye sahip ve 6/3 derecesinde olan mimarlar 5.800 TL maaş alır.
  • 4/2 derecesi 10 sene için 6.100 TL olup 2/1 15 sene çalışan mimar maaşı 6.400 TL olmuştur.
  • 20 sene devlette çalışan mimar maaşı 6.500 TL olup 25 seneyi bulması durumunda 6.600 TL olur.

Enflasyondan dolayı oluşacak farklar il aile yardımı gibi etkenleri eklediğiniz mimar maaşlarının artacağını unutmayınız.

Özel Sektörde Çalışan Mimar Maaşları 2020

Mimar olarak özel sektörde çalışanların aldıkları maaşlar kamuya göre oldukça düşük kalmaktadır. Özellikle yeni mezun olan mimar maaşları özel sektörde 3.000 TL – 4.000 TL arasında yer alır. Yine şirketine göre bu maaş seviyeleri değişiyor olsa bile ortalamaya bakıldığında yeni başlayan mimar maaşı bu şekildedir. Deneyim sahibi oldukça özel sektörde başarılı işlere imza attığınızda 10.000 TL maaşa kadar aylıklar değişebiliyor. Bu durum senelerinizi alabilir ya da kendi bürosunu açarak riskli bir girişim yaptığında proje bazlı daha fazla para kazanabilirsiniz. Aldığınız projenin hacmine göre 1 milyon tl ve üzeri kazançlar elde edebilirsiniz. Daha düşük çaplı mimari projelerde 50 bin tl civarlarında da paralar kazanmak mümkündür. 

Mimarlar Ne İş Yapar? Mimar Nedir?

İnşaat edilecek olan bir binanın hem projelendirmesini hem de devamında inşaa sürecinde tüm aşamalarında görevli olarak bulunmaktadır. Çünkü inşaa edilecek binanın çizimini kendi yapmaktadır ve bu konuda bir sorun yaşanmaması için tüm koordinasyon sürecini yürütmekle görevlidir. Gelişen dünya mimari sektöründe çağı yakalayabilmek ve müşterilerin isteklerine uygun tasarımlar çıkarabilmek için kendilerini sürekli olarak geliştirmek zorundadırlar. Özellikle inşaat süreci içerisinde en ufak hatanın tüm projeyi bozmaması için titizlikle tüm personeli kontrol edip raporlar hazırlar. Eğer yapacağı iş restorasyon konusunda ise yapının sorunlarının doğru tespiti için büyük iş düşmektedir. Sadece uzaktan değil projenin yakinen takibi için özellikle sahada işçilerle birlikte çalışarak hızlı ve güvenli bir şekilde yapıyı tamamlamalıdır. Bölgesel çalışmalar için hem yol hem de hava şartları göz önünde bulundurularak uygun yapı malzemeleri ile çizimler çıkartmalıdır.

Mimar Çalışma Şartları

Özel sektör ya da devlette çalışmakta olan mimarlar için kendi çalışma alanları mevcuttur. Teknolojik donanımlara olan ihtiyaçları ve çizim yapabilecekleri masaya ihtiyaçları bulunduğundan genellik bir ofis tahsis edilmektedir. Titizlik ve konsantre gerektiren mimarlık mesleği için kolay ulaşım sağlayacakları ofis malzemeleri her zaman çok önemlidir. Etüt çalışmaları için aralıklarla sahada yapılacak yapı için seyahat etmeleri gerekir. Hem arazinin şartlarını gözlemler hem de uygun çizimler için özel çalışmalar çıkarması gerekir. İnşaat sektöründe yer alan tüm personelle birebir temas halinde olmak zorundadır. Yer yer çalışma ortamları toz ve inşaat malzemelerinin yoğun olduğu yer olabilir. Devlette görev alan mimarların genel olarak çalışma saatleri sabah 09:00 ve akşam 17:00 saatleri arasında olur. Özel sektör çalışma saati için böyle bir kesinlik bulunmamaktadır. Genelde 08:00 ile 18:00 saatleri ortalama bir mimarın günlük çalışma süresi olarak bilinmektedir. İnşaat sektörü zorlu bir meslek olduğu için sıklıkla mesaiye kalan mimarlar bazen kendileri için çalışma saati düzenlemek zorunda kalabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu