Kamu Maaşları

Milletvekili Maaşı 2020 Ne kadar? Nasıl Milletvekili Olunur?

Demokratik ülke vatandaşlarının kendilerini temsil etmesi için seçtiği milletvekili maaşı ne kadar sorusunu 2020 yılın için merak ediyor. Milletvekili olarak görev yapanların maaşları konusunda yazımızda detayları vereceğiz. Dünya genelinde milletvekili ismi ülkelere göre değişkenlik göstermekle birlikte senato ve meclis üyesi gibi farklı isimler taşısalar bile genel itibariyle aynı görevi üstlenmektedir. İlk olarak milletvekili seçilen şahısların sorumluluğu kendi bölgesi olsa bile aslında tüm ülkeyi temsil etmektedir. Siyasi işler, vatandaşların sorunlarını dinlemek ve çözüm üretmek gibi birçok görevi bulunan milletvekili 2020 maaşları merak ediliyor. Yazımızda milletvekillerinin ne iş yaptığından, milletvekili nedir sorusuna kadar tüm detayları aktaracağız.

Öncelikle milletvekili 2019 ve 2020 yılı maaş farklarını yazalım. 2019 yılı milletvekili maaşı 22.500 TL iken 2020 yılı milletvekili maaşı 25.000 TL olmuştur. Emekli milletvekili maaşı 15.000 TL oldu.

Milletvekili Olmak için gerekenler nedir?

Vekil olma düşüncesine sahip vatandaşların milletvekili olması için Devlet tarafından yayınlanan kriterleri sağlayabiliyor olması gerekir. Eğer milletvekili olma kriterlerine sahipseniz bir partiye üye olarak parti adayı şeklinde ya da bağımsız olarak tek başınıza adaylığınız koyabilirsiniz.

Nasıl Milletvekili olunur?

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olup 18 yaşı doldurulmuş olunmalı.
 • İlköğretim bitirmiş olması ve kamu hakkını savunma konusunda bir sağlık sorununa sahip olmamak.
 • Askerlik hizmetini tamamlamış olması ve yüz kızartıcı suça sahip olmamalı.
 • Taksirli suç harici 1 yılı aşan bir hapis cezası almamalı. 
 • Milletvekili adayı olacak kişinin kaçakçılık ya da ihaleye fesat karıştırma benzeri suçlara ek olarak devleti devirme teşebbüsleri içinde yer almamış olmalı.
 • Af ile yüz kızartıcı suçundan çıkmış olanlar asla milletvekili adayı olamaz.

Milletvekili Sorumlulukları ve görevi nedir? Ne İş Yapar?

Milleti temsil etmek için mecliste yer alan milletvekillerinin onlarca sorumluluğa sahiptir. Bunlar içinde en önemlisi milleti temsil etmek için orada olduklarıdır. Vatandaşların hak ve özgürlüklerini korumak için yasalar çıkartıp milletvekili çıktığı bölgeye hizmet götürmektir. Milletvekilinin görevlerinden bazıları ise şöyledir;

 • Kanunlar konusunda vatandaşın iyiliği için hazırlık, değişiklik ve yeni kanunlar hazırlar.
 • Hükümetin yürütme yaptığı organların denetlenmesinden sorumludur.
 • Hükümet ve bakanlar kurulu için çıkacak yasalar konusunda yetki verebilirler.
 • Devletin bütçesi için fikir alışverişi yapıp, tartışıp gereken noktaların yürürlüğe girmesine yardımcı olur.
 • Tezkere kararı, savaş ilanı, para basma gibi bir çok kararın meclisten geçmesinde görev alır.
 • Diğer ülkeler ile yapılacak anlaşmalar konusunda fikirlerini beyan edip, onaya sunulmasında gerekli aksiyonu almak.
 • Vatandaşları tüm haklarını savunup korumak milletvekilinin yükümlülüğündedir.

Milletvekili 2020 Çalışma Şartları

Çalışma şartları konusunda milletvekilleri son derece iyi koşullara sahiptir. Kurumların baskısı altında olmamak ve kişilerin zorlamalarına maruz kalmamak adına milletvekilillerinin dokunulmazlık hakları bulunmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında vermiş oldukları oylar ve sözler için sorumluluk altında tutulamamaktadırlar. Tabi bu durum için hem geçici hem kalıcı olarak farklı iki tür dokunulmazlık yer alıyor. Örnek vermek gerekirse trafikte seyir halindeyken bir milletvekilini durduramazsınız. Her zaman geçiş üstünlüğüne sahip oldukları gibi meclis içerisinde kendilerine tahsis edilmiş çalışma odaları vardır. Geçici dokunulmazlık denilen haktan sadece milletvekili oldukları süre boyunca faydalanabiliyorlar. Kalıcı dokunulmazlıkta görevleri sona erse bile devam etmekte.Yakıt masrafı ve sağlık harcamaları devlet bütçesinden karşılanmaktadır. 5 yıllık görev süreleri içinde mecliste çalışma ofisi tahsis edilmesi dışında sekreter, şoför ve yardımcı personel yardımı yapılmaktadır.

Milletvekilleri çalışma saatlerini kesin bir zaman dilimi ile belirtmek pek olası değildir. Bütçe görüşmesi yanı sıra komisyon dönemlerinde gece gündüz süren bu çalışmalar sırasında mecliste bulunurlar. Çalışma saati yapacağı görüşmeler ve meclis çalışmalarına göre her gün farklılık gösterir. Hukukun gözetilmesi ve vatandaşların haklarının savunulması gibi kritik ve çok önemli görevleri üstlendikleri için sorumlulukları fazladır. 

Milletvekilinde Olması Gereken Özellikler Nedir?

Öncelik olarak her daim ülkesinin vatandaşlarının haklarını her şeyden üstün tutmaları gerekmektedir.Hem devletin bütünlüğünü koruyup aynı zamanda vatandaşların faydasına yapılacak çalışmalar yürütülmelidir. Kendi çıkarlarına rant sağlayacak koşullar ve rüşvetten her zaman uzak durmaları gerekir. Vatandaş ile iletişim halinde kalıp, bu koordinasyonu bozmamaları gerekirken diğer yandan sorunlarına çözüm üretmeleri gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu