İş Fikirleri

KOSGEB İş Planı Hazırlama Aşamaları ve Örnekleri Nelerdir?

KOSGEB iş planı hazırlamak profesyonel destek almayı gerektirir. Hatta Kosgeb iş planı hazırlamak için bazı kuruluşlar girişimcilere ücret karşılığında Kosgeb iş planı dosyasını hazırlama konusunda yardımcı olmaktadırlar. Çünkü Kosgeb iş planı jüri tarafından değerlendirilmektedir ve onay almazsa kişi Kredi veya hibe alamaz. Öncesinde girişimci kişinin kurs alması da gereklidir. Zaman zaman KOSGEB bu tür kurslar vermektedir. Kurslar sayesinde girişimciler, kafalarındaki iş planı konusunda daha tutarlı ve daha detaylı bir vizyon oluşturabilmektedirler. Çeşitli teknik üniversitelerde girişimcilik dersi verilmekte ve bu dersi geçen öğrenciler, KOSGEB tarafından verilen kursa gitmeden, Transkript göstererek bu aşamayı geçerler. Üniversitede verilen bu dersin içinde ödev olarak iş planı hazırlamak da vardır. Girişimci kişilerin genel yetenekleri, girişimcilerin özellikleri, karşılaşabilecekleri zorluklar, günümüzde ticaret ve ekonominin dinamikleri, işletme kurma ve yürütme konusunda bilgiler, iş yeri/işletmelerin statüleri gibi konularda bilgiler verilmekte ve girişimci, bir bakıma ön hazırlığa tabi tutulmaktadır. Her kurs alan girişimci, muhakkak kredi- hibe alır diye bir kural da yoktur. Kursu bitirenler, başarılı bir KOSGEB iş planı hazırlayamazlarsa bu girişim hayal olarak kalabilir.

KOSGEB İş Planı Hazırlama Püf Noktaları

KOSGEB İş Planı Hazırlamak için kişinin bazı temel bilgilere sahip olması gerekir. Mesela kuracağı iş hakkında ayrıntılı bilgilere, pazar bilgilerine, güncel olarak değişen ekonominin nabzına, rakiplerinin neler yaptığına, işletmenin en verimli şekilde çalışabilmesi için yönetim şablonuna, gelir gider bilgisine, eleman teçhizat, tadilat gider bilgisine sahip olmalıdır. Seçtiği için o nokta için ticaret hacmini bilmeli, aylık yıllık kazandırma potansiyelini araştırmış olmalıdır. Bu bilgiler sahip olunması gereken temel bilgilerdir. KOSGEB girişimciler için bu dosyayı kendi sitesinden güncel olarak indirilebilir hale getirmiştir. Dolayısıyla dosyayı indirdikten sonra bu PDF dosyasına göz gezdirerek, neler istendiğine bakın. Gerekirse 2-3 adet de çıktı alın ve kalem kağıt ile karalayın. Böylece son dosyaya geldiğinizde neyi nasıl yapacağınız kestirmiş olacaksınız. Ben bu dosyayı dolduramam diyorsanız, ücretli olarak dolduran şirketlere de başvurabilirsiniz. Ancak bu makaleyi takip ederseniz, KOSGEB İş Planı Hazırlama konusunda sıkıntınız kalmayacaktır.

KOSGEB İş Planı

KOSGEB İş Planı dosyasında girişimcinin adı ve soyadı yazılır, iş fikrinin adı belirtilir. Birinci kısımda girişimcinin bilgileri, CV doldurur gibi doldurulacaktır. Sonra iş fikrinin ne olduğu açıklanacaktır. Sektör belirtilecek ve bu iş fikrinin kurma gerekçeleri sıralanacaktır. İşi kurarken finansman kaynaklarınız da belirtmeniz gerekir. Mesela ortağımdan şu kadar, kendi öz kaynaklarından şu kadar, bankalardan şu kadar gibi… Bunu nasıl yapacağınız göstermek için örnek bir iş planı üzerinden gidelim. Kamera bilgisayar donanım ve güvenlik sistemlerinin satış ve montaj hizmetini verecek olan bir firma kurmak istediğinizi varsayalım. Bu işte daha önce de çalışmış, bölgenizdeki bu sektöre olan ihtiyacı fark etmiş biri olarak, siz de kendi firmanızı kurarak, eksik karşılanan ya da iyi karşılanamayan talebi daha iyi karşılamayı planladığınızı yazabilirsiniz. Pazar payının ve müşteri yelpazesinin geniş olduğunu vurgulayabilirsiniz. Dükkanlar, siteler ve evler; kamu kuruluşları irili ufaklı tüm işletmelere güvenlik kameraları gereklidir. Kameralar 7-24 güvenlik için dijital gözetleme yapar, görüntü ve sesleri kayıt eder gerekirse internet ortamına anlık olarak gönderir. Böylece DVR kayıt cihazı çalınsa bile geçmişte kaydedilen bilgiler internet ortamında korunur. Böyle bir güvenlik sistemine günümüzde herkesin ihtiyacı vardır. Siz de bunu vurgulayabilirsiniz.

Ortaklarınız Hakkında Bilgiler

Girişimci kişi tek başına değil de en az 1 ortakla bu işe girişirse daha fazla kabul görecektir. Zaten tek kişilik böyle bir işletme kurulamaz. Yani inandırıcı olmaz değerli okurlar. Çünkü bu tür işler ekip işidir. Şimdi iş düşüncesi /fikrini seçme nedeniniz hakkında bir fikriniz var ve maddeler halinde yazabilirsiniz. Amacınız para kazanmak ve tüm işletmelerin amacı budur. Fantastik yorumlar yapmayın, ciddi olun ki dosyanız kabul edilsin. İşletmenizin görevi amacı ve hedefleri ne olacak? Sırası ile acele etmeden, resmi bir dille işletme misyonunu yazın: İşletmemiz X şehrinde ilk etapta güvenlik sistemlerinin yaygınlaşmasında köprü görevi görecektir. Bu sistemler can-mal güvenliğini sağlayan sistemlerdir. Alarm sistemleri, yangın ihbar elektronik sistemler, CCTV kamera sistemleri gibi sistemlere olan ihtiyaç ve talep her geçen gün artmaktadır. Bunu da nereden çıkardığınızı destekleyecek istatistik verilerden yararlanın. Mesela X şehrinde son 1 yılda yağma hırsızlık olayları bilgisini emniyetten alabilirsiniz. Şehirdeki dükkan ve diğer işletmelerin sayısını, evlerin sayısını ortaya çıkarabilir, yüzde kaçının böyle güvenlik sistemlerine ihtiyacı olduğunu belirleyebilirsiniz. Bu sağlam matematiksel veriler sizi ciddi gösterir.

Hedefler ve Hedefler

İşletmenizi para kazanmak için kuruyorsunuz ama hedefleriniz şehrin elektronik güvenliğini sağlamada bir köprü olmaktır. Bu yüzden 1 yılda ne kadar sistem satabileceğinizi hesaplayın. En kötü ve en iyi rakipleriniz 1 yılda kaç adet CCTV sistem satıyor? Alarm sistemi ve yangın ihbar sistemlerinin yıllık sirkülasyonu kaç adet? İkinci yılda hangi sistemden ne kadar satacaksınız? 3-4 ve 5. yılda kaç adet sistem satacaksınız. Şirket kaçıncı yılda kar etmeye başlayacak?

Pazarın Profili ve Analizi

Müşterilerinizin kimler olduğunu biliyorsunuz. Tüm işletmeler ve evler, büyük ve küçük, canlıların yaşadığı her alan güvenlik ihtiyacı duyar. Bunu nöbetçilerle değil elektronik sistemlerle sağlamak güvenliği maksimum seviyeye çıkarır. O yüzden sizden bu tür sistemleri alacak müşterilerinizin profilini çıkarın. Bunların yaş ortalamaları, gelir durumları, cinsiyetleri konusunda bilgi toplamaya çalışın. Rakiplerinizi ayrıntılı olarak analiz edin. Şehirde kaç rakip firma var ve sizin firmanızın bunlara göre durumu nedir? Müşteriler en kaliteli sistemleri en ucuz ücretlerle ve taksitli ödeme seçenekleri ile almak isterler. Müşteriler sağlam bir teknik destek de isterler. Bir alarm sistemi bozulduğunda sirenler hiç susmadan öttüğünde, teknik servis hemen müdahaleye hazır olmalıdır. Sizin teknik servisiniz çok iyi ise bu size avantaj sağlar. İyi bir teknik servis, işini bilen iyi yetişmiş elemanlardan, bol bol yedek parça stoklarından ve ulaşım için daima hazır araçlardan, haberleşme ve müşteri ile diyalog kurabilen ara elemanlardan oluşmalıdır. Bu konuda rakiplerinize fark atabilirsiniz.

Satış Hedefleriniz

Şirketinizinde kamera sistemi, alarm sistemleri yada yangın ihbar sistemleri gibi sistemlerde ürün çeşitliliğine ihtiyacı var. Sizin stoklarınızı daima dolu tutmanız ve her tür müşteri profilinin bütçesine uygun fiyatlar sunmanız gerekir. Bu ürünler döviz kuruna bağlı olarak fiyat dalgalanmalarına tabidir, o yüzden ürünleri satın alırken, TL bazında satan birinci el firmalardan alışveriş yapmalısınız. Böylece ucuz ürün alıp ucuza satabilirsiniz. O halde 1 yıllık süre içinde şirketinizin ne kadar ürün alacağını ve ne kadar satacağını tahmin etmeye başlayın. Satışlar, sizin yeteneğinize göre değişecektir. Ek olarak sektörünüzdeki tehditler nelerdir? Fırsatlar nelerdir? Fırsatlar arasında her zaman yeni firmaların yeni ve ucuz ürünleri yer alır. Sıcak para stokunuz varsa daima fırsatları değerlendirebilme avantajınız olur. Ürünleri vadeli olarak alıyorsanız, satıcıya gebesiniz demektir. Bazı firmalar ilk birkaç partide ucuz ürün satarlar ancak müşteriyi bağladıklarına inandıklarında ise fiyatları yükseltirler. Sizin bu noktada uyanık olmanız gerekir. Ticaret, hatır gönül ile değil, katı ekonomik kurallarla işler. O yüzden tehdit ve fırsatlar sürekli günceldir ve siz de bu güncelliği korumalısınız.

Reklam Çalışmaları

Yeni bir şirket, bir ürünü yada hizmeti sunmaya başladığında ilk ve en önemli ihtiyacı reklam çalışmalarıdır. Reklam yapmayan bir şirket, ya SONY gibi çok köklü bir firmadır, ya da işini bilmeyen bir firmadır. Mesela SONY gibi bir firma reklama ihtiyaç duymaz. Ürünlerinin kalitesini tüm dünyaya 30 yıldır ispat etmiştir. Ancak hiç tanınmayan bir A firmasının ürünlerinden kim ve nasıl haberdar olabilir ki? Reklam bu noktada devreye giriyor. Reklam çalışmalarınızı ilk etapta yerel medya kanalları ile yapacağınızı ifade edin. Bu arada internetin site, sosyal ağlar gibi nimetlerinden asla mahrum kalmayın. Arama motorlarının ik sayfasında görünmek için SEO çalışmaları yaptırın.

Yerin Seçimi

Ofis depo ve satış merkezi şehrin işlek ve kolay ulaşılabilir bir noktasında olmalıdır. Kiralar çok yüksek olmamalıdır. Seçtiğiniz yerin yeni, ihtiyacı karşılayan bir yer olması gereklidir. İş akış şemasına da bu bölümde yer vermeniz gerekiyor. Müşteriden sipariş aldığınızda o ürünü müşteriye ulaştırıncaya kadar veya anahtar teslim sürecinde neler yapılacağını anlatan birkaç cümleye yer verin.

Yönetim Planınız

KOSGEB iş planı hazırlarken, hiçbir soruyu muallakta bırakmamanız gereklidir. Şirketinizin bir yönetim planı olmalıdır. Kim nerede görevlendirecek, ne iş yapacak gibi soruların cevapları açık olmalıdır. Kaç personel çalıştıracaksınız, genel müdürden başlayarak, teknik servis elemanları, satış elemanları pazarlama elemanları tek tek açıklanacak.

Şirketin Kuruluş Masrafları

KOSGEB İş Planı Hazırlama aşamalarından biri de kuruluş masraflarıdır. İş kurarken ne tür makinelere gerekecek, ofis donanımlarınız ve tamirat depozito giderleriniz, bakım onarım giderleriniz ne olacak? Hepsi için liste oluşturun. İşletme giderleri için de ayrı bir liste yapınız: elektrik, su internet, bakım onarım giderler, eleman maaşları ve beklenmeyen tüm masraflar yazılmalıdır.

 Gelir gider farkı ve Kar etme Noktası

Şirketinizin ayda ne kadar geliri olacak? Ayda net olarak ne kadar gideriniz olacak? 1 aylık tablo şeklinde aylık gelir ve masraflarınızı yazın. Tam olarak hangi ayda kar edeceğinizi de yazın.

Öz Kaynaklar, Krediler ve Borçlar

Şirketi kurmak için bir ana sermayeniz olmalı. Ortaklarınızdan alacağınız para, kendi paranız, banka kredileri ve KOSGEB beklentiniz hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. Özetle kuracağınız şirketin toplam maliyeti ne kadar olacaktır? Acele etmeden tüm masrafları aklınıza geldikçe liste altına ekleyin. Hiç bir masrafı atlamayın. KOSGEB sadece belirli giderleri karşılar. Diğerlerini sizin karşılamanız gerekir. Ayrıca KOSGEB her sektörü desteklemez, desteklediği sektörleri NACE kodu ile kendi web sitesinde listelemiştir. En başından bu sektörleri inceleyin, iş fikriniz bu sektörlere uygun değilse başka bir iş fikri bulmanız gerekecek.

Girişimci Olmaya Hazır mısınız?

Girişimci kişiler, hayatlarını değiştirecek sağlam bir hayal gücüne, hayallerini harekete geçirecek güçlü bir iradeye sahiptirler. Engeller, onlar için eğlenceli ve aşılması heyecan verici basamaklardır. Girişimci kişilerin üstün özellikleri vardır. Bu üstün özellikler arasında en öne çıkanları; zeka keskinliği, fırsatları herkesten önce görüp değerlendirme cesareti, iş sahasında bitmeyen enerji, kararlılık ve azimdir. Girişimci kişi, yalnız kaldığında yine ayağa kalkmasını bilir, nerede hata yaptığını görür ve o hataları yapmaz. Girişimci kişi cesurdur ve girişmekten korkmaz. Onun beyni sürekli yeni fikirler üretir. Fuarlarda zaman geçirmek, yeni bir şey üretip satmak onlara zevk verir. Hayata küsmek, oturmak, çaresiz kaldığına inanmak onların kitabında yazmaz. Bir hedefin başarılamamasına giden 99 yolu denemişlerse, 100. Yola düşmekten kaçınmazlar. Hedeflerine ulaşıncaya kadar savaşmaya devam ederler. Risk almayı çok seven girişimciler er-geç başarıyı yakalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu