Maddi Yardım

Koronavirüs Maddi Yardım ve Destek Paketleri 2021

Ekonomik destek paketleri nedir? Virüs maddi yardım paketleri ve destekler neler?

Tüm dünyada kısa sürede yayılan Koronavirüs sebebiyle devletler maddi yardım paketleri ve birçok kuruluş maddi destek paketleri konusunda açıklamalar yapmaktadır. Alınan karantina önlemleri sebebiyle iş yeri kapatılmakta ya da kısıtlı çalışma saatleriyle açık kalabilmektedir. İhtiyacı olan vatandaşlara maddi yardım yapan, para yardımı yapan birçok kurum bulunmaktadır. Sivil toplum kuruluşları dışında sanatçılar ve işadamları maddi destek sözü vererek ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi yardım yapmaya başladılar. Devletin açıkladığı yardım paketleri sayesinde maddi desteklerin çoğu dağıtılmaya başladı. Maddi destek sağlayan dernekler, kurumları yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.Şahıslar ile beraber para yardımı yapmaya başlayan bazı kurumları maddeler halinde yazıyoruz.

Maddi Destek Nasıl Alınır?

Son dönemde işyerlerinin kapanması ve işsiz kalan vatandaşlar için maddi yardım alabilmek bu süreci biraz olsun hafifletmektedir. Kredi borçları ve parasal anlamda sıkıntı çekenlerin maddi destek arayışında artış görülmektedir. Eğer evin tek geçim kaynağı askere giden aile bireyi ise ya da engelli bireylerin ihtiyacı olan maddi desteğe devlet çıkardığı bazı yardım paketleri sayesinde yardımcı olmaktadır. Geçim sorunu yaşayan ailelerin sorunlarına bir nebze merhem olabilmek adına devletin çıkardığı yeni maddi yardımlar ile destek olmaktadır. 2021 yılı içerisinde maddi destek Koronavirüs Maddi Yardım Destek Paketleri ve Maddi Yardım Yapan Kurumlar sayesinde zorlu hayat koşullarını kolaylaştırmak için yardımcı olmaktadır.

Yoksulluk konusunda mücadele amacıyla muhtaç olan vatandaşlara yardımcı olabilmek için kısa çalışma ödeneği gibi bazı çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca Sosyal Yardım hattı projesi kapsamında yoğun bir çalışma sonrası çağrı merkezinde çalışan personel arttırılmıştır. Alo 144 üzerinden yardım almak için detaylı bilgileri sizin durumunuza göre belirlemektedir. Çalışma koşulları ve gerekli maddi yardım gibi konuları Alo 144 hattını arayarak öğrenebilirsiniz. Cep telefonunuz üzerinden ücretsiz olarak bu numarayı arayabilirsiniz. Üç büyük GSM operatörü Alo 144 hattını aradığınızda sizden bir ücret talep etmemektedir.

2021 Maddi Yardım ve Destek Almak İsteyenler

Maddi yardım ve maddi destek almak isteyen vatandaşlar bağlı oldukları belediyeler, vakıflar ve sosyal yardımlaşma kuruluşlara başvuru yapabilirler. Yapılacak araştırma ve değerlendirme sonrası uygun görülen kişilere maddi yardım yapılmaktadır. Bu konuda yaptığınız başvuru sonrası değerlendirme süresi bir ayı bulup uygun görülmeniz halinde maddi desteklere başlamaktadır. Bazı sosyal yardım kuruluşlarının yaptıkları maddi yardımlar ise şöyledir. 

Barınma ihtiyacını karşılamaya yönelik, sağlık, engelli bireylere yardım ve kadınlara yönelik bazı maddi destek koşullarına cevap vermektedir. Özel yardım programlarında gelire sahip olmayan ailelere başvuruların ardından gerekli ihtiyaca yönelik maddi destek ve yardım verilmektedir. Bakımsız ve eski eve sahip olan vatandaşların yaklaşan kış şartlarına uygun olmaması durumunda tamirat, tadilat masrafları karşılanmaktadır. Sağlıklı ve sıcak bir yuvaya kavuşmaları için maddi olarak ihtiyaçlarına karşılık verebilmek için ellerinden geleni yaparlar.

Gıda ve Yakacak Yardım Desteği

Kış şartları göz önüne alındığında ailelere ısınmaları için belirli miktarda yakacak desteği yapmaktadır. Ayrıca Aile Yardımı kapsamında hem giyecek hem gıda desteğini yapan sosyal yardım kuruluşları yaklaşık olarak 500 kg civarında kışın yakabilmeleri için yakacak desteğini sağlar. Yapılacak başvuru esnasında SYDY kayıt forumunu doldurmaları gereklidir. Başvuru esnasında form ve nüfus cüzdanı fotokopisiyle ilgili kuruluşa iletebilirsiniz. Başvurunuzun olumlu bulunması durumunda 30 gün içerisinde gıda desteği ile yakacak desteği tarafınıza ulaştırılmaktadır. Özellikle yakacak yardımında ısınma gücü yüksek ve ihtiyaca uygun ürünler verilmektedir. Düşük kalite yakacaklar kullanılmaz. Giyecek ve gıda desteği ailenin ihtiyacını karşılayacak şekilde belirlenerek paketlenir.

Eğitim ve Sağlık İhtiyaç Desteği

Genel olarak sağlık ihtiyaçları desteği Eylül-Ekim-Kasım ayları içerisinde yapılmakta olup 14 gün içerisinde ödemeler yapılmaktadır. Yapacağınız başvurular sonrasında sağlık yardımlarına uygun bulunup bulunmadığını değerlendirilecektir.

Eğitim Desteği konusunda ihtiyacınız olan burslar, öğrenip durumunuz ve gittiğiniz okula göz önüne alınarak belirlenmektedir. Okula ulaşım için gerekli olan ücretsiz ulaşım desteği dışında yemek ile kitap desteği verilmektedir. İlkokul ve yüksek öğretim gören öğrencilere farklı destek paketleri eğitim desteği olarak verilir.

Bebek Bakım Parası 2021


Doğum yapan ailelere yardımcı olabilmek için 300 TL eğer 2. Bebek olursa 400 TL maddi yardım yapılmaktadır. 3 çocuklu ailelere 600 TL’lik bebek bakım parası verilmektedir. Bu konu yeni doğan çocuk yardımı nereden yapıldığını öğrenmek istiyorsanız eğer başvuru yapmak için E-Devlet üzerinden formu doldurmanız gerekecektir. Bebek bakım parasından faydalanmak isteyen annelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranmaktadır.

Maddi anlamda PTT tarafından yapılan 80 TL destek dışında elektrik faturası yardımı yapılmaktadır. Ayrıca bazı zengin iş adamları koronavirüs kapsamında muhtaç kişilere bu zorlu günleri atlatabilmek için yardımlarda bulunmaktadır.

Koronavirüs Maddi Yardım Yapan İş Adamları


Geçtiğimiz senelerde bir çok iş adamı dernekler ve bireysel çabaları aracılığıyla muhtaç olan ailelere maddi destek ve yardımda bulunmuştur. Yıllık olarak belirli miktarda maddi yardımda bulunan zengin iş adamlarından bazılarının isimlerini sizinle paylaşıyor.

  • Mustafa Koç (Koç Holding) 1 Milyon TL
  • Ali Doğramacı (Bilkent) 762 bin TL
  • Hüsnü Özyeğin (Fiba Holding) 675 bin TL
  • Ferit Şahenk (Doğuş Holding) 302 bin TL
  • Fikret Öztürk (Opet) 232 bin TL
  • Sinan Tara (Enka) 231 bin TL

Ayrıca İBB’nin başlattığı askıda elektrik faturası ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin askıda ekmek ve elektrik faturası gibi yardıma muhtaç olan vatandaşlara yardımcı olmak için bir takım projeleri bulunmaktadır. Koronavirüs kapsamında belediyeler yeni yardım paketlerini belirli aralıklarla duyurmaktadır. Bağlı bulunduğunuz belediyenin sosyal medya hesapları ve web sitelerinden maddi yardım paketlerini inceleyebilirsiniz.

3 Yorum

  1. Koronavirüs yardım paketleri hakkında araştırma yaparken denk geldim. Bu zorlu günlerde koronavirüs yardım paketlerine gerçekten çok ihtiyaç duyuyoruz. Yardımcı olan herkesten Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu