Kamu Maaşları

Komiser Yardımcısı Maaşı 2020 Ne Kadar? Komiser Maaşları

Komiser Yardımcısı maaşı 2020 yılında ne kadar olduğunu merak edenler için komiser maaşları ile birlikte yazıyoruz. Devlet memuru ve kamu çalışanı olan komiser yardımcı maaşı her sene memurlar için belirlenmiş olan maaş zammı ile enflasyon açıklaması yapıldığında farklı olmaktadır. Emniyet Müdürlüğü için görev başında olan emniyet personelleri için 2020 yılı için önce ocak ayında %5,5 oranında maaş zammı yansıtıldı. Bu oranları göz önüne alırsak şuan için Komiser Maaşları 6.050 TL olarak güncellendi. Komiser yardımcı maaşı için 2020 yılında 5.675 TL ödeme yapılıyor. Polis olarak görev yapan emniyet çalışanlarının bir üst kademesinde olan komiserler ile polis memuru maaşları arasında fazla bir ücret farkı yoktur. Verdiğimiz komiser yardımcısı maaşına gelecek olan aile yardımı benzeri ek ödemeler eklenmemiştir. Ek ödemeler dahil edildiğinde net maaş ücreti yükselecektir.

Devlet memuru olarak çalışan diğer mesleklerde olan maaş zam oranları komiser ve polisler içinde geçerlidir. Emniyet personeli olarak aldıkları hizmet süreside komiser maaşını etkileyecektir. Ayrıca polis memurları ile komiserlerin görev yapmış oldukları bölgede maaşlarını etkiliyor. Medeni durum evli olan ve çocuk sahibi Emniyet Genel Müdürlüğü çalışanları için AGİ ödeme oranları alacakları maaşı yükseltmektedir.

Yeni Başlayan Komiser Yardımcısı Maaşları 2020

Komiser yardımcısı olmak için yeterli koşulları sağlayıp görevine başlamaya hazır olan yeni başlayan komiser yardımcısı maaşları 6.000 TL civarında bulunuyor. Polis Akademisi Başkanlığının verdiği eğitimi tamamlayıp, görev yerlerin belirlendikten sonra aylık olarak maaş almaya başlayacaklar. Emniyet personelleri arasında kilit bir rol alan komiser yardımcıları belirli bir süre çalışmaları ardından komiserliğe yükselme şansları oluşuyor.

Ayrıntılı olarak komiser maaşları ve görev süreleriyle alacakları maaşları verelim.

  • 8/1 derecesi üzerinden tecrübe sahibi olmayan ve yeni başlayan yardımcı komiser maaşı 2020 yılı için 6.000 TL kazanır.
  • 6/3 derecesinden hesaplanan ve 5 sene çalışma deneyimine sahip komiser yardımcıları 2020 yılında 6.250 TL alır.
  • 4/2 üzerinden 10 yıllık deneyim sahibi 2020 yardımcı komiser maaşı 6.450 TL olarak güncellendi.
  • 2/1 derecesi ve 15 yıl çalışma tecrübesi olan yardımcı komiser maaşı 6.700 TL dolaylarındadır.
  • 1/3 ve 20 senelik tecrübeli emniyet personelleri 6.800 TL maaş alır.
  • 1/4 derecesi ve 25 yıllık tecrübesi olan personeller 7.000 TL’ye civarlarında maaşa sahiptir.

Tekrar belirtelim ki bu komiser yardımcısı maaşlarına ek ödemeler dahil olmadığı için net ücret değildir. AGİ gibi ek ödemeler ile komiser maaşlarında artış olacaktır.

Komiser Yardımcı Nasıl Olunur? Komiser Yardımcısı Alımı (PAEM başvuru)

Ülkemizin gerek duyduğu Emniyet personelleri için her sene binlerce polis memuru için alım yapılmaktadır. Polis ya da Komiser olma hayalleri kuran bir çok genç açılan başvurular sonrası sınavlara katılarak Emniyet güçleri mensubu olabilirler. Eğitim durum üniversite mezunu olan vatandaşlarımız genellikle rütbeli olarak başlamak istediğinden komiser yardımcısı ilk tercihleri olmakta. Burada komiser yardımcısı nasıl olunuyor? sorusunu sormaya başlarlar. Komiser yardımcısı olabilmek için lisans mezunu olanlar öncelikle KPSS sınavına girip buradan en az 70 puan alarak çıkmaları gerekmekte. Eğer bu şartları karşılıyorsa komiser yardımcısı başvuruları açıldığında başvuru yapmanız halinde koşullarının uymasıyla olumlu sonuçlanması halinde eğitim programına dahil olurlar. Bu eğitime PAEM adı verilmekte olup, başarılı bir şekilde Paem tamamlarsanız görev yerinizin belirlenmesiyle komiser yardımcısı olarak başlanır. Polis Akademisi Başkanlığı sitesinden başvurular açıklandıktan sonra adaylar için gereken koşullar ayrıntılı şekilde veriliyor. Başvuru yapmadan önce Paem başvuru kılavuzunu kontrol etmeyi unutmayınız.

Komiser ve Komiser Yardımcısı Çalışma Saatleri 2020

İçişleri Bakanlığı ile ortak bir çalışma içinde olan Emniyet Genel Müdürlüğünde yüzbinlerce çalışan güvenlik güçleri personeli yer alıyor. Burada görev alan emniyet personeli vardiyalı bir şekilde 7 gün 24 saat halkın can ve mal güvenliği için hizmet vermektedir. Son dönemde göç ve terör gibi sorunların yaşanması asayiş konusunda polis memurlarına daha fazla sorumluluk getirdi. Halkın güvenliği için çalışan polislerin ve emniyet personellerinin bu konuda işlerinin çok zor olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanılan her hırsızlık, kavga ve çatışma gibi daha aklımıza gelmeyen bir çok asayiş sorununa müdahale etmektedirler.

Komiser yardımcısı 2020 çalışma saatleri günün her saati görev başında olacak şekilde ayarlanmıştır. Polis memurları ayda 250 saatlik bir çalışma ortalamasına sahiptir. Vardiyalı şekilde 12/24 ve 12/36 sistemiyle nöbetleşe görev alıyorlar. Bölgeye ve emniyet amirliğine göre bazı küçük şehirlerde 08:00 – 17:00 saatlerin görev alan personel vardır. Büyükşehir emniyet personeli vardiyaları diğer ufak şehirlere göre daha yoğun ve zorludur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu