Kamu Maaşları

Katip Nedir Ne iş Yapar Maaşları Ne Kadar 2020?

Son dönem zamlarıyla birlikte zabıt katip maaşları ne kadar olduğu ve zabıt katibi olmak için gerekli şartları sizlerle paylaşacağız. Zabıt katibi olarak görev yapan personelin meslekleri konusunda detaylı bilgilendirmeyle birlikte çalışma şartlarını okuyucularımızın beğenisine sunacağız. Adalet Bakanlığı personeli olan zabıt katip sözleşmeli personeli maaşlarıyla ilgili detaylara geçecelim. Ayrıca bakanlığın kadrolu zabıt katip maaşlarında bildireceğiz.

Zabıt Katip Maaşları 2020

2020 yılında yapılan ocak zammı ile zabıt katip olarak çalışan adalet bakanlığı çalışan maaşları değişti. Yapılan zam oranı %5,49 olarak belirlenen memur maaş artışı sonrasında kamuda görev yapmakta olan ve adalet bakanlığı personeli maaşlarda yükselmiştir. Önümüzde temmuz zabıt katip maaş oranlarıda güncellendiği için bu bilgileri de veriyoruz.

 • Okul durumu lise mezun olarak görünen ve işe yeni başlamış zabıt katip maaşı 3.919 TL oldu.
 • Ön Lisanstan mezun olmuş ve mesleğine yeni başlamış olan zabıt katibi maaşı 3.931 TL olarak artış gösterdi.
 • 4 yıllık üniversite bitirmiş olup zabıt katip işine başlayan personel maaşı 3.953 TL olmuştur.

Size sunmuş olduğunuz zabıt katip maaşları işe yeni başlayan adalet bakanlığı personeli için olup bunlara ek olarak değişen ücretler aldıklarını da unutmayın. Katip mesleğini yapan vatandaşlarımızın mesai yaparak ek ücret almaktadır. Medeni durumu evli olan zabıt katiplerinin eşleri çalışmıyorsa 332 TL devlet aile yardımı alıyor. Eğer zabıt katibin çocuğu bulunuyorsa 73 TL ek yardım almakta.

2020 yılı temmuz memur zammı ile birlikte sözleşmeli katip maaşı için geçerli olmayıp sadece kadrolu katip zabitlerin maaşları 4.150 – 4.250 TL olarak artış gösterecek. Temmuz ayında gelmesi beklenilen memur zam oranı şu an için %5 ya da %8 olarak öngörülüyor.

Zabıt Katibi Nedir Ne iş Yapar?

Kamu sektörü içerisinde yasal işlemlerin kurallarına uygun bir şekilde işleyebilmesi ve yürütülmesi için katipler kilit rol oynamaktadır. 2020 yılında revaçta olan meslek gruplarından biri olan zabıt katip ne iş yaptığı ve zabıt katip nedir sorularına cevap bulacağız. Ayrıca zabıt katip nasıl olunur? Konusunda yardımcı olacağız.

Mahkeme salonlarında zabıt katipleri yer almaktadır. Zabıt katibi görevini yerine getiren çalışanların yaptığı işler sırasıyla şöyledir.

 • Mahkeme salonunda seçim kuruluna bağlı olarak ifade alınmasına yardımcı olurlar.
 • Ses kayıt cihazı gibi birçok kayıt alma cihazını aktif kullanarak gerektiği yerlerde kayıt alıp daha sonra dinlemekle yükümlüdürler.
 • Eğer mahkeme salonunda işitme engelli bir vatandaş geldiyse onunla işaret dili vasıtasıyla iletişim kurarak çeviri yaparlar.
 • Hakim kendisinden yargılama bölümlerinin okunması konusunda talepte bulunabilir.
 • Mahkeme sırasında konuşmacının sesinin net duyulmaması durumunda uyarılarda bulunmak.
 • Mahkeme yetkilisi ve avukatlara ulaşması gereken belgelerin taraflara sağlanması.
 • Açılan davalar için yeni dosyalar düzenlemek.
 • Günü yaklaşan duruşmaların listesinin hazırlanması.

Zabıt katipleri seçici kurullarda da görev alarak not alıp, kayıt altına alma görevine sahiptir. Yine taraflar arasında transkript ve belgelerin sorunsuz bir şekilde tebliğ edilmesi konusunda sorumludur.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt katibi olmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle iyi bilgisayar kullanma yeteneğine sahip olması gerekir. Daha sonra zabıt katipliği sınavına girmek için gerekli vasıfları taşıyor olmalısınız. Zabıt katibi olmak için gerekli olan bazı şartlar şu şekilde.

 • Fakültelerin ya da meslek yüksek okullarının bilgisayar bölümünden mezun olmak.
 • Adalet meslek yüksek okulunu başarılı olarak tamamlayıp, diplomasınını alanlar.
 • Adalet meslek lisesini bitirmiş olan vatandaşlar.
 • Benzer bölümleri ve dengi öğrenim derecesine sahip okulların bölümlerini bitirenler.
 • Eğer sadece lise mezunu ve bu bölümlerden birini okumazsanız bile Milli Eğitim Bakanlığı onayı olan kamu kurumlarında bilgisayar ile daktilo eğitimini tamamlayıp sınava girebilirsiniz.

Katip Alımı Nasıl Ne Zaman Yapılır ?

Katip alımlarına katılabilmeniz için her yıl devletin yaptığı memur alımı KPSS sınavlarına katılmış olmalısınız. Eğer lise mezunuysanız P3 üzerinden puan hesaplanıp 70 ve üzeri not almalısınız. Ön lisans için P93, lisan mezunları P94 türü hesaba katılarak 70’in üzeri ortalama yapmalıdır. Bunların dışında zabıt katip olabilmeniz için sözlü ve uygulamaları olarak iki sınav daha sizi bekliyor. Uygulamalı zabıt katip sınavından bilgisayar klavyesiyle size verdikleri kelimeleri 3 dakika içinde 90 kelimesi doğru olacak şekilde yazmanızı istiyorlar. F ya da Q klavye kullanmanız sizin tercihine bağlı olarak isterseniz alışmış olduğunuz bir klavye ile sınava girebiliyorsun. Başarılı olmanız halinde sözlü sınava katılma hakkı kazanan zabıt katip adaylarından beklenen puanlar:

 • Atamasına göre kendine sorulan mesleki bilgi sorularından 40 puan.
 • Atatürk ilke ve inkılapları ile ilgili gelen sorular için 20 puan.
 • Zabıt katip genel kültür sorularından 20 puan.
 • Katip adayının kendisini ifade edebilme ve kavrama yeteneği 20 puan.

Zabıt Katipliğe başvuru işleminizi Adliye komisyonuna yapmalısınız. KPSS puanınız ve başvurduğunuz komisyona göre en yüksek puana sahip zabıt katip ten başlayıp düşüğe doğru sıralama yapılır. Eğer 10 katip alımı olacaksa uygulama sınavına 200 kişilik bir katılım olmaktadır. Siz bir hukuk fakültesi mezunu ya da adalet meslek yüksek okulu mezunuysanız diğer adaylara göre önceliğiniz olmakta. Ayrıca 35 yaşını geçmemiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız zabıt katibi olmak için gereklidir. 

Eğer bu şartları karşılıyorsanız zabıt katip olmanız için geriye sadece Adalet Bakanlığı tarafından zabıt katip alımlarının açılması kalmakta. 2020 yılı zabit katip alımı için Adalet Bakanlığının duyuru yapmasını bir çok vatandaş beklemektedir. Zabıt katip alımları ve başvuruları açıldığında sizlere duyuru yapmış olacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu