Özel Sektör Maaşları

Kabin Memuru Maaşı Ne Kadar? Hostes Maaşları 2020

Hostes maaşları, thy kabin memuru maaşı, nasıl hostes olunur, kabin memuru alımı şartları, hostes olmak için gerekli şartlar hakkında aradığınız tüm bilgiler için yazımıza göz atabilirsiniz.

Hostes veya host olarak da bilinen kabin memurları için 2020 kabin memuru maaşları şirketine göre değişmekle birlikte Türkiye’de aktif hizmet yapan şirketler arasında en çok maaş THY, yani Türk Hava Yolları şirketi tarafından verilir. Türk Hava Yolları haricinde ülkemizde en çok bilinen ve tercih edilen havayolları firmaları sırasında Pegasus, Onur Air, SunExpress, AtlasGlobal gibi firmalar gelir. Ayrıca yurt dışı firmalarından da Emirates, TailWind gibi bazı uçuş firmaları Türk hostes adayları tarafından tercih edilmektedir.

Hostes Maaşları Ne Kadar? 

2020 yılında kabin memurluğuna yeni başlayan bir host veya hostes maaşı ortalama 5.000 TL’dir. Meslekte beş yıl boyunca görev yapan hostesler 5 yıl kıdemine ulaştıktan sonra ortalama olarak 7.000 TL maaş alır. Hostes maaşları firmadan firmaya değişmekle beraber minimum maaş 3.500 TL’dir, maksimum maaş ise 15.000 TL civarındadır.

 • Türk Hava Yolları (THY) hostes maaşları 2019 senesinde minimum 4.000 TL iken, 2020 THY hostes maaşı kıdeme göre 5.000 TL ile 15.000 TL arasında değişiklik gösterir. 1 yıllık tecrübeli bir hostes yaklaşık 5.000 TL – 6.000 TL arası para kazanmaktadır.
 • Onur Air Hava Yolları, yeni başlayan bir kabin memuruna ortalama 3.500 TL vermektedir. Onur Air kabin memuru maaşları 3.500 TL ile 4.500 TL arasında değişebilmektedir.
 • Ucuz olmasıyla çok fazla tercih edilen Pegasus Hava Yolları’na kabin memuru olarak kabul edilmeniz halinde, ortalama 3.500 TL ile 4.500 TL arasında maaş alırsınız.
 • SunExpress Hava Yolları’nda işe başlayan yeni bir hostes genellikle 3.500 TL ile 4.500 TL arasında değişen rakamlarda para kazanmaktadır.
 • Anadolu Jet Hava Yolları da diğer firmalar gibi yeni başlamış bir kabin memuruna 3.500 TL ile 4.500 TL arasında maaş verir.
 • Atlasjet veya AtlasGlobal olarak bilinen hava yolları şirketi ise yeni başlayan hosteslerine 3.500 TL – 4.500 TL arasında maaş verir.

Hosteslerin kazandıkları para bu maaşlarla sınırlı da değildir. Bir hostes, uzun mesafe uçuşu yaptığında, yatıya kaldığı durumlarda ve diğer ekstra durumlar için ek ücret ve ikramiye almaktadır. Örneğin, bir Amerika uçuşunda yatıya kalan bir hostes 2019 yılı için gece başına 150 USD ek ücret almaktaydı.

Ayrıca ek yabancı dil bilme, mesleki tecrübe gibi unsurlar da alacağınız maaşı etkilemektedir.

Türkiye’deki hava yolu şirketleri memur maaşları sıralamasında en yüksek maaşı Türk Hava Yolları vermektedir. Zira Türk Hava Yolları kabin memurluğuna kabul edilmek de diğer hava yollarına kıyasla daha zorludur.

Kabin Amiri Maaşları 2020

Hostes veya kabin memuru maaşlarına göz atmış olduk, peki ya 2020 kabin amiri maaşları ne kadar? Ayrıca kabin amiri ne iş yapar?

Kabin amirleri, hosteslerden ve erkek kabin memurlarından sorumlu kişilerdir. Tüm kabin ekibinin denetim ve yönetimini sağlayarak uçaktaki yolcuların daha iyi bir hizmet almasına olanak sağlayan kişidir. Yolcuların yaptıkları şikayetlerin değerlendirmesini yaparak bu şikayetleri en iyi şekilde çözümlemeye çalışır.

Daha yetkin oldukları için kabin memurlarından daha fazla maaş almaktadırlar. 2020 yılı itibariyle kabin memurluğu maaşları 9.000 TL – 10.000 TL arasında değişebilmektedir. THY, diğer hava yolu firmalarına kıyasla biraz daha fazla maaş vermektedir.

Kabin Memuru Olmak için Gerekli Şartlar, Hosteslik Boy Kilo Sınırı 2020

Ülkemizde hostes / kabin memuru olmak için yabancı dil bilme ve mülakatı geçme haricinde bir de fiziksel uygunluğu karşılamanız gerekmektedir. Bunun için hosteslik boy sınırı kaç diye merak eden hostes adaylarının 1.60 cm ile 1.80 cm aralığında olması gerekmektedir. 

Erkek kabin memuru için boy sınırı ise minimum 1.70 cm ve maksimum 1.90 cm’dir. 2020 hosteslik kilo sınırı doğrultusunda bir adayın kilosu 67 kg’dan fazla olmamalıdır. Aynı şekilde aday minimum 45 kg olmalıdır.

Kabin memuru olmak için gerekli şartları aşağıda görebilirsiniz:

 • Aday hosteslik boy-kilo sınırına uygun bir fiziğe sahip olmalıdır (Boy – kilo ölçümleri şirketin belirlediği kurum tarafından gerçekleştirilir).
 • Adayın 18-30 yaş aralığında bir yaşta olması gerekir.
 • Adayın herhangi bir şekilde uçuşa veya uçuş esnasında işini yapmasına engel olacak bir sağlık sorunu bulunmamalıdır (şirketin uygun gördüğü kurum tarafından sağlık raporu alınır).
 • Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda her milletten yolcuya hizmet verebilmek için adayın çok iyi derecede yabancı dil (İngilizce) bilmesi gerekmektedir.
 • Adayın vücudunda şirketin kabin memuru üniformasını giydiğinde açık kalacak herhangi bir yerinde dövme veya belirgin bir yara izi bulunmamalıdır. 
 • Güleryüzlü bir hizmet anlayışını benimsemiş olması gerekir.
 • Kabin memuru olmak istediği şirketin politikasına uygun şekilde lise veya ön lisans eğitimini tamamlamış olmalıdır.
 • Daha önce herhangi bir hava yolu firmasında disipline aykırı davranışı bulunmaması gerekir.

Kabin Amiri için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kabin amiri olabilmek için önce kabin memuru olmak gerekmektedir. Kabin amiri olma şartlarını aşağıdan öğrenebilirsiniz:

 • Kabin amiri adayının öncelikle minimum 3 yıl kabin memurluğu mesleğini icra etmiş olması gerekir.
 • Adayın Türk vatandaşı olması gerekir.
 • Kabin amiri ilanının yayın tarihi baz alındığında adayın 38 yaşından gün almamış olması gerekir.
 • Kabin memurluğunda da olduğu gibi yabancı dil bilme gerekliliği mevcuttur.
 • Uçuşa engel herhangi bir sağlık sorununa sahip adayın kabin amiri başvurusu reddedilecektir. 

Hosteslik başvurusu nasıl yapılır? Kabin Memuru Alımı 2020

Hostes olmak isteyen adayların başvurmak istediği şirketlerin alım duyurularını takip etmesi gerekmektedir. Örneğin, THY hosteslik başvurusu yapmak istiyorsanız Türk Hava Yolları Kariyer sayfasını takip ederek kabin memuru alım ilanı açılıp açılmadığını kontrol etmelisiniz.

İlan açıldıktan sonra resmi hava yolu web sitesinin yönlendirmesiyle başvuru yapmanız gerekir. Başvuru yaptıktan sonra öncelikle SMS veya e-posta yoluyla İngilizce yetkinlik sınavına çağrılırsınız. En az 70 puan alarak İngilizce sınavını geçen kabin memuru adayları için boy – kilo ölçümleri yapılır, dövme ve yara izi kontrolleri de yapılarak diğer gerekli evrakları incelenir. Daha sonra mülakat aşamasına geçilir.

Mülakat aşaması toplamda 4 bölümden oluşur; İngilizce yapılan mülakat, kurul mülakatı, psikolog ile görüşme yapılan mülakat ve grup değerlendirmesi. Mülakat sonuçları olumlu sonuçlanan hostes adayları yaklaşık 7-10 gün içerisinde bilgilendirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu