İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı 2020, Ne kadar? Başvuru Şartları Neler ve Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı ödeneği ne kadar, işsizlik maaşı kaç ay ve kimler alabilir? 2020 işsizlik maaşı için nereye başvuru yapılacağından gerekli belgelere kadar işsizlik maaşı alma şartlarıyla ilgili en güncel verileri sizinle paylaşıyoruz.

İşsizlik Türkiye’nin ana problemlerinden biri. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2020 yılı içerisinde paylaştığı veriler doğrultusunda işsizlik oranı %13,8. Türkiye’de işsiz sayısının çokluğu bir yana dursun, yüksek oranda insan da işini kaybediyor. Özellikle de Corona virüsünün etkisiyle işten çıkarılan binlerce insan nasıl işsizlik maaşı alabileceğini araştırıyor.

İşsizlik maaşı, sigortalı olarak çalışmış ve işsiz kalmış olan bir kişinin şartları karşılaması kaydıyla işsiz kaldığı belirli bir süre boyunca devlet tarafından destek amaçlı olarak verilen paradır. 

İşsizlik Maaşı 2020 Ne Kadar?

İşsizlik ödeneği miktarları aldığınız maaşa göre değişir. İşsizlik maaşı hesaplaması için de sigortalı olarak çalıştığınız işten ayrılmadan önce dört ay süresince aldığınız prime esas kazanç dikkate alınır. Bu kazanç baz alındığında aylık brüt kazancınızın %40’ını işsizlik ödeneği olarak alırsınız.

2020 yılı işsizlik maaşları örnek rakamları ise şu şekilde:

  • Son 4 ay boyunca asgari ücretten maaş aldıysanız 1.168,27 TL işsizlik maaşı alırsınız.
  • İşten ayrılmadan önceki dört ay süresinde 3.500 TL brüt maaş aldıysanız işsizlik maaşınız 1.389,37 TL olur.
  • İşten çıkartılmanızın öncesinde 4 ay boyunca brüt maaşınız 6.000 TL ise devletten 2.336,53 TL işsizlik maaşı ödeneği alırsınız.

 İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Kendi maaşınız üzerinden hesap yapmak isterseniz son 4 aydır aldığınız brüt maaşın ortalamasını alın. Brüt maaşınızın %40’ını alın ve içinden damga vergisi için ödenecek ücreti çıkarın. Böylece devletten alacağınız işsizlik maaşı hesaplamasını yapmış oluyorsunuz.

2020 yılı brüt asgari ücret 2.943 TL’dir. Bu durumda %40’ı alırsak 1.177,20 TL ödenek almaya hak kazanırız. Bu miktar içerisinden 8,93 TL tutarında damga vergisi çıkarıldığında 1.168,27 TL işsizlik maaşı alacağımızı buluruz.

İşsizlik Maaşı Kesintisi

İşsiz olduğunuz süre boyunca devletin sunduğu işsizlik maaşından damga vergisi kesintisi yapılır. Damga vergisi haricinde alacağınız ödenekten herhangi bir kesinti yapılmaz.

Yukarıda örneğini verdiğimiz maaş rakamları için damga vergisi 2020 yılında 8,93 TL ile 17,87 TL arasında değişiklik gösterir.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

İşsizlik ödeneğinin süresi minimum 180 gün ve maksimum 300 gündür, özetle 6 ay ila 10 ay süresiyle işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bu ödeneği alabileceğiniz gün sayısı iş akdinizin feshinden önceki toplam 3 yıl süresinde işsizlik sigortası primi ödediğiniz gün üzerinden belirlenir.

  • Sigortalı bir çalışan olarak minimum 600 gün boyunca işsizlik sigortası ödediyseniz 180 gün işsizlik maaşı alırsınız.
  • Yine aynı şekilde sigortalı olarak çalıştığınız son 3 sene boyunca en az 900 gün işsizlik primini ödediyseniz 240 gün boyunca işsizlik ödeneğini alabilirsiniz.
  • İşsizlik sigorta priminizi ödediğiniz gün sayısı 1080 gün olursa toplam 300 gün için, yani 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alabilmek için öncelikle kanundaki şartlara uygun olmanız ve başvuru yapmanız gerekmektedir. 

İşsizlik Maaşı Nereye Ödenir?

İşsizlik maaşı ödemesi, doğrudan sigortalı işsiz olarak addedilen kişinin kendisine PTT aracılığıyla her ayın 5’inde yapılır. 

Bunun için sigortalı işsizin T.C. kimliğiyle herhangi bir PTT şubesine gitmesi yeterli olacaktır.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir 2020? 

İşsizlik maaşını maalesef herkes alamıyor. İşsizlik maaşı almak için bazı kriterler belirlenmiş durumda. 2020 işsizlik maaşı alma şartları için lütfen aşağıya bakın:

  • Kişinin kendi hatası ve isteği dışında işten çıkarılması (Kişinin kendisinin istifa etmesi durumunda, istifası için haklı bir sebep gösterebilmesi gerekir. Bu sebepler ahlaka aykırı bir hareket, şirketin satılması veya el değiştirmesi gibi durumlar olabilir.)
  • İş akdinin feshi öncesinde kesintisiz 120 gün boyunca sigortalı çalışıyor olmak
  • İş akdinin feshi öncesindeki toplam 3 yılı kapsayan sürede minimum 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak
  • İş akdinin sona ermesini takiben ilk 30 gün içerisinde işsizlik ödeneğine başvuru yapmak

2020 yılı İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Başvuru için Ne Gerekir?

2020 yılında da geçtiğimiz yıllar gibi işsizlik maaşı başvurusunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan İŞKUR’a yapabilirsiniz.

İşsizlik ödeneği almak için iş/hizmet akdinizin feshinden itibaren 30 günü aşmadan başvuruda bulunmanız gerekir. Ödeneğe başvuru yapmak için resmi İşkur e-şube sayfasına gidin ve sayfanın sağ altında yer alan İşsizlik Ödeneği kutucuğuna tıklayın. Buradan başvuru için detaylı kılavuzu görüntüleyebilir veya doğrudan başvuru sürecine geçiş yapabilirsiniz.

İşsizlik ödenekleri için yapılan başvurular, başvurunun yapıldığı ayın sonuna kadar sonuçlandırılmış olur ve bu ödeneği almaya hak kazandıysanız bir sonraki ay işsizlik maaşınızı PTT’den alabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu