Kamu Maaşları

İmam Maaşı Ne Kadar? Müezzin, Vaiz 2020 Maaşları

2020 yılında gelen zamlarla birlikte imam maaşı ne kadar oldu sorusu akıllara geliyor. Ayrıca yapılan memur zammı ve toplu sözleşmelerin yürürlüğe girmesinin ardından müezzin ve vaiz 2020 maaşları da değişiklik gösterdi. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı çalışan imam ve müezzin maaşları yapılan son maaş zammı ile birlikte belirli oranda yükseldi.

Devlet memuru kanunu gereğince 2020 yılı imam maaşları 3868 TL olarak artış gösterdi. 2020 Vaiz maaşları 4074 TL olurken, Kuran Kursu öğreticisi maaşları 4445 TL oldu. 657 kanu ile memur statüsünde olan maaş ve özlük hakkılarına sahip olan iman, müezzin ve vaizlerin yıllık maaş artışları buna göre belirlenir. 2020 yılının başında %4 oranında aldıkları zam sonrası önümüzdeki Temmuz ayı içerisinde imam maaşları % 4 daha artacaktır. Fakat buradaki zam oranı için temmuz ayı enflasyon oranına göre aradaki fark eklenmiş olacak.

Müezzin ve Vaiz Maaşı Ne kadar?

2020 yılı Vaiz maaşı yukarıda yazımızda sizlerle paylaştık.Müezzin maaşı 2020 yılı için 3868 TL oldu. Sizlere verdiğimiz maaşlar Diyanet İşleri Başkanlığı personellerinin sağlayacağı bazı kriterler doğrultusunda değişiklik gösterecektir. İmam, müezzin ya da Vaizin evlilik durum ve çalıştığı hizmet yılına göre alacağı maaş değişir. Kuran Kursu öğreticisi evliyse ve çocuk sahibi ise bu durum aldığı maaşı etkiler. 657 sayılı memur kanunda olduğu gibi tüm memur maaşlarını etkileyen kriterler ile aslında aynıdır.

Şimdiye kadar yazılanlar Diyanet İşleri personelleri maaşları hakkında bilgi vermiş olduk. Bu meslekleri yapabilmeniz için sizlerden bazı şartları karşılamanız istenir. Şimdi İmam, Vaiz ya da Müezzin olmak için istenilen şartlara geçiyoruz.

Nasıl İmam Olunur? İmam Başvuru Şartları Neler

İmam olmak isteyenler için hafız olmak gerekliliği gibi bir çok soru akıllara gelmektedir. Nasıl imam olabileceğiniz ve imam olmak için başvuru şartlarının hangi koşullar olduğunu yazıyoruz. Ülkemizde imam olabilmek ve bu güzel mesleği yapmak isteyen vatandaşlarımızın sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Bir yanda her sene emekli olan imamların yerine yeni imam alımları yapılması gerekirken ülkemizde açılan camilerde imam kadrolarında görev yapacak Diyanet İşleri personeli alımı yapılması gerekiyor. Kadro bulması konusunda yeni açılan camileri göz önünde bulundurulursa sorun yaşamayan imam mesleğine girebilmeniz için başvuru şartlarını sıralayalım.

İmam nasıl olunur konusuna değinmeden evvel toplumun İslami değerlerine uygun vaaz, hutbe ve müfredat ile birlikte vatandaşların günlük ibadetlerini yapmasına liderlik etmektedirler. İmamlık mesleğini yapabilmeniz için dini bilgilerinizin çok iyi olması gerekiyor. Eğitim düzeyi yani diploması birbirinden farklı birçok imam bulunmaktadır. İmam olabilmek için en önemli kriterlerden biri dini bilginizdir.

Diyanet İşleri başkanlığına yapacağınız imam başvuruları için KPSS sınavından 50 puan almış olmalısınız.  Diyanet İşleri Başkanlığı İmam Başvuru Şartları için en güncel bilgileri aşağıda sıraladık.

  • Din hizmeti sınıfında Diyanet İşleri’nin yayınladığı “Ortalık Nitelik” olarak belirtilen vasıfları taşıyor olmalısınız.
  • İmam Hatip lisesi bitirmiş olmalı ya da İlahiyat fakültesi ile ön lisans mezunu eğitimlerinden birine sahipseniz başvurabilirsiniz.
  • Eğer ön lisans mezunuysanız KPSSP123, orta öğretim için KPSSP-122 puan türü üzerinde 60 puan ile KPSS sınavını tamamlamalısınız. 
  • Diyanet Hizmetleri Alan bilgisi adını taşıyan sınava girip, buradan sözlü ve yazılı yapılan sınavı başarıyla bitirmelisiniz.

Bunlar dışında Diyanet İşleri Başkanlığı imam alımı için yapacağı duyuruları takip etmeyi unutmayın. Eğer imam olma şartlarını karşılıyorsa yapılacak imam alımı duyuruları ile başvuru yaparak imam olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu