İş Fikirleri

Girişimcilik Nedir? Girişimci Ne Demek?

Girişimci Özellikleri Nelerdir?

Girişimcilik kavramı, öncelikle kendi işini kurmak isteyen kişilerin risk faktörlerini göz önünde bulundurularak başladıkları faaliyetleri kapsamaktadır. Girişimcilik, hemen her sektörde uygulanabilir projeler olmakla birlikte devlet tarafından da desteklenen çalışmalar olarak bilinmektedir.

Girişimcilik faaliyetleri, farklı bir işveren ile çalışmak istemeyen bunun yerine kendi çalışmalarını yürütmek isteyen kişiler için oldukça avantajlı bir seçenek olarak bilinmektedir. Fakat girişimcilik yapabilmek için öncelikle iş yapılacak sahanın iyi tanınması gerekmektedir.

Girişimcilik faaliyetlerinde bulunmak isteyen kişilerin projelerine finansman olacak ortak yatırımcılarla çalışmaları da mümkün olmaktadır. Bu nedenle farklı girişimcilik faaliyetleri ile karşılaşılabilir. Örneğin kişinin yalnızca kendi girişimini gerçekleştirmesinin yanı sıra mali bir bütçe ödemeden de girişimcilik faaliyetlerinde bulunması söz konusu olabilmektedir.

Girişimcilerde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Girişimcilerde bulunması gereken özellikler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Risk içeren durumlar söz konusu olduğu için girişimci olacak kişinin cesur adımlar atabiliyor olması gerekmektedir.
 • Girişimcilik yapılacak faaliyetlerin içerisinde kişinin kendi hakim olduğu alanları tercih etmesi, başarı oranını arttıran bir faktör olarak bilinmektedir.
 • Yetenekli bireylerin iş hakimiyeti olması nedeniyle girişimcilik alanında da başarılı oldukları bilinmektedir.
 • Analitik düşünme becerisinin de girişimcilik faaliyetleri içerisinde sonuç değerlendirebilme ve riskleri ön görebilme faktörleri nedeniyle olması gereken nitelikler arasında yer aldığı bilinmektedir.
 • Liderlik becerileri de yönetici faaliyetlerinin yürütülmesi konusunda gerekli görülen nitelikler arasında yer almaktadır.

Bu niteliklerin yanı sıra sektör bazında değişiklik gösteren nitelikler de bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak girişimcilik yapılacak sektörün ve ihtiyaçlarının iyi bir şekilde tanınması gerekmektedir.

Girişimciliğin Avantajları Nelerdir?

Girişimciliğin avantajları öncelikle kişinin kendi işini yapmasını sağladığı için önemli olmaktadır. Bunun yanı sıra sağlayacağı kazançlar da göz önünde bulundurulduğunda şu avantajları sağlamaktadır:

 • İstihdam problemi yaşanmadan kazanç sağlanması mümkün olmaktadır.
 • Değişim ve yenilik içermesi nedeniyle sürekli aktif olmayı sağlamaktadır.
 • Toplumsal anlamda da hem gelişim sağlamakta hem de istihdam olanakları sunmaktadır.
 • Gelir düzeyinde artış meydana geleceği için girişimcinin yaşam standartlarını yükseltmektedir.
 • Girişimcilik faaliyetleri ile birlikte milli kazanca da katkı sağlanmaktadır.
 • Esnek çalışma saatlerini sunduğu için daha uzun çalışmalar söz konusu olsa bile kişisel planlamaların yapılmasına olanak sunmaktadır.

Girişimci Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Girişimci olmak için yapılacaklar, öncelikli olarak bir fikir oluşturmaktır. Bununla birlikte girişimci olmak isteyenlerin yapmaları gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Ortaya atılan fikrin bir iş olarak projelendirilmesi gerekmektedir. Mevcut projenin uygulanabilir olması gerekmektedir.
 • Proje ile ilgili olarak gelir gider tablosunun yapılması gerekmektedir. Girişimci olarak başlangıç yapmak adına ne kadar sermaye gerekli olduğunun belirlenmesi gerekir.
 • Bir sonraki aşamada ise sunulacak olan finansmanın nereden ne şekilde temin edileceğinin belirlenmesi gerekmektedir.
 • Mali süreçler tamamlandıktan sonra yapılacak olan işler ile ilgili olarak resmi prosedürlerin tamamlanması gerekmektedir.

Bu aşamalar içerisinde her sektörün farklı ihtiyaçları olmaktadır. Bu ihtiyaçlar bağlamında yapılması gerekenler ile ilgili olarak sektörün bağlı bulunduğu meslek odalarından ya da tecrübeli girişimcilerden destek alınabilmektedir.

Girişimci olmak isteyenlerin mesleki yeterlilikle ilgili olarak belge almalarına da izin verilmektedir. Özellikle KOSGEB ya da Halk Eğitim Merkezleri gibi yerlerde bulunan girişimcilik kursları sonucunda mali desteklerin de verilmesi mümkün olmaktadır.

Başarılı Girişimci Olmanın İpuçları Nelerdir?

Başarılı bir girişimci olmanın ipuçları, sektör bazında farklı değişiklikler içerse de genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yapılacak olan işte tecrübe oldukça önemlidir. Sektörü tanıyan ve sektöre ilişkin tecrübeleri olan girişimcilerin başarılı olma olanakları daha yüksek olmaktadır.
 • Risk alabiliyor olmak girişimcilikte oldukça önemlidir. Firmanın büyüyebilmesi için risk alarak yeni adımlar atabilmek gereklidir.
 • Yenilikçi ve teknolojik gelişmelere açık olmak, başarılı girişimcilik için oldukça önemlidir.
 • Azim ve kararlı olanların girişimci oldukları sektörlerde uzun vadeli kazançlar elde ettikleri bilinmektedir.

Girişimcilik alanında bu ipuçların yanı sıra sosyal ilişkiler de oldukça önemlidir. Başlangıç sürecinde sektörde tanınmak, sosyal ağlar ile daha hızlı ve kolay bir biçimde gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle kişilerin sektör içerisinde ya da sektör ile bağlantılı olan yakınları ile destek çalışmalar yürütmeleri öneriler arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. çok faydalı oldu bu girişimci konusu. yeni bir şirket kurup kadın girişimci olmak istiyorum bende.

 2. Girişimci olmadan önce bu yazıya bir göz gezdirin derim. Girişimci olmak için son zamanlarda baya herkes heyecanlı fakat dikkat etmek ve işi iyice araştırmak lazım. Girişimci olacağım diye zarara uğraşmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu