Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Genetik Mühendisliği Maaşları 2020 Ne Kadar? Moleküler Biyolog Maaşı

Yükselen sektörler içinde yer alan bu meslek grubunda genetik mühendisi maaşları son yıllarda merak ediliyor. Türkiye’de henüz kamusal alanlarda genetik mühendisleri için istihdam alanları kısıtlı olsa bile ülkemizin özel sektör firmalarında iş bulmaları daha kolaydır. Yıllar geçtikçe genetik mühendisliğinin önemi daha çok anlaşılmaya başladığı için yatırımcılar bu alanlara yönelmeye başladılar.

İlgili Makaleler

Genel olarak özel sektör genetik mühendisi maaşları 4.900 TL – 7.000 TL aralığında bulunuyor. Bu rakamlar yurtdışında çalışan genetik mühendisleri için çok yüksek fiyatlara çıkabilmektedir. Çalışma alanları artmaya başladıkça sektörde bulabilecekleri iş fırsatları diğer yıllara göre artış göstermeye başladı.

Genetik Mühendisleri Ne İş Yapar?

Hücreler üzerinde bilimsel çalışmalar ve incelemeler yapan genetik mühendisleri ayrıca ölü hücreler ya da hücre yenilenmesi gibi konular üzerinde geliştirmeler yapabilmektedir. Mevcut canlıların hücre değerlerinde değişmeler sağlayıp daha uzun yaşama, daha hızlı gelişme gibi farklı çalışmalara sahip olabiliyorlar. İnternette çokça duyduğunuzu GDO’lu gıda söylemi yine bu meslek grubunu örnek vermek için kullanabiliriz. Bitkilerin genetikleri ile oynayıp daha hızlı mahsül vermesini sağlamak genetik mühendislerinin yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. DNA zincirlerinin incelenmesi ve dna kodlarıyla oynayarak farklı canlılara aktarımını yapabilirler.

Canlıların genlerini kopyalamak ve geliştirmek için laboratuvar ortamında çalışmalar yapabilirler. İsmini bir araya televizyonlarda duyduğunuz koyun doli gibi klonlanmış olan canlılar yine genetik mühendisliğinin eseridir. Bunların dışında hastalıkların tespiti ve tanı konulması sonrası hücreler üzerinde yaptıkları çalışmalar ile yıllarca bir çok hastalığın ilaç üretimi ya da tedavisinde kilit rol oynamışlardır. İş alanı çok fazla konuya değindiğini belirtmek için madencilik ve çevre kirliliği gibi konularda da çalışmalar yürüttüklerini söyleyebiliriz. Bir çok insana göre geleceğin mesleği olarak genetik mühendisliği mesleğini görmekte.

Genetik Mühendisi Maaşı Ne kadar?

Dünyanın bilim çalışmaları yürüttüğü her alanda ihtiyaç duyduğu genetik mühendislerine olan ilgi ülkemizde sürekli artmaya devam ediyor. Yurtdışında genetik mühendisi maaşları değişiklik gösterdiği gibi ülkemizde de firmaya göre farklı ücretler çıkmakta. Genel olarak TÜBİTAK, eczacılık ve fen bilimleri alanında çalışmalar yapan kurumlarda rahatlıkla çalışabilirler. Sektörde genetik mühendisi maaşlarına göz gezdirelim.

  • Mezun oldukltan sonra özel sektöre geçiş yapan bir genetik mühendisi 2.500 TL – 3.500 TL maaş ile işe başlangıç yapacaktır.
  • 2020 yılında genetik mühendisleri maaş ortalaması 4.500 TL – 6.000 TL civarında bulunuyor.
  • Mühendisler odasının 2020 senesi için brüt belirlediği maaş 5.000 TL olmuştur.
  • Maalesef yurtdışında daha fazla iş kolu bulunan mühendislerin kazandığı maaş 7.000 – 12.000 dolar olarak biliniyor.
  • Genetik mühendisi olarak kendinizi geliştirip, ülkemizde önemli çalışmalarda bulunanların 50.000 TL kadar kazandıkları olmaktadır.
  • Dünya genelinde araştırma halinde olan konular üzerine incelemeler yapıp, özel araştırmalarda bulunan genetik mühendislerinin firmalardan teklifler alması daha kolay olacaktır.

Moleküler Biyolog Nedir? Ne iş Yapar?

Genetik mühendisi gibi moleküler biyologların çalışabilecekleri alanların neredeyse sınırı bulunmuyor. Günümüzde tüp bebek tedavisi ile kök hücre tedavisi gibi hayati öneme sahip konularda çalışmalar yürütmektedirler. Ülkemizde üniversitelerde asistan ya da öğretim görevlisi olarak çalıştıkları gibi tıbbi cihazların geliştirilmesi, daha iyi tedavi yöntemleri gibi alanlarda çalışmalar yapıyorlar. Hayvanların ve bitkilerin genetiklerinin araştırılması konusu gibi daha farklı alanlarda da bulunuyorlar.

Moleküler Biyolog ve Moleküler Biyoloji Maaşları

Son derece kritik görevleri bulunan moleküler biyolog ve moleküler biyoloji maaşları standartların üzerindedir. Net bir maaş bilgisi bulunmamasının sebebi farklı kurumların farklı bölümlerinde çalıştıkları için değişkenlik gösterir. Eğer okuldan yeni mezun bir moleküler biyolog olarak işe başlarsanız 3.600 TL – 4.600 TL aralığında maaşınız olacaktır. Kendinizi geliştirip bu moleküler biyoloji alanında deneyiminiz arttığında 10.000 TL’nin üzerinde maaş kazanırsınız. 

Genetik bölümü bitiren mezunlar ya da moleküler biyoloji bitirdiğinizde araştırma görevlisi olarak çalışabilirsiniz. Genelde ilaç şirketlerinde geliştirme ve araştırma işinde çalışmaktadırlar. Özellikle kanser tedavisi uygulanan merkezlerde çok önemli görevler üstlenirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu