Bilgi BankasıMaddi Yardım

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır 2021? Fakirlik Belgesi E-Devletten alınır mı?

Maddi durumu kötü olan ve yardıma muhtaç vatandaşlar için fakirlik belgesi almak önemlidir. Devletten gereken desteği alabilmek ve kamu kuruluşlarına başvuru yapabilmeleri için fakirlik belgesi almaları gerekir. Bazı kişiler ismini fakirlik kağıdı olarak lanse etmektedir. Salgın sebebiyle iyice kendini hissettiren yoksullukla birlikte fakirlik kağıdı nereden alınır, fakirlik belgesi kimlere verilir ve fakirlik belgesi e-devletten alınır mı gibi sorular internetten sıkça aranmaya başlamıştır. Yoksulluk belgesi ve fakirlik kağıdı hakkında yaptığımız araştırmalar sonucunda fakirlik belgesi hakkında ayrıntılı yazımızı paylaşıyoruz.

Fakirlik Belgesini Kimler Alabilir?

Maddi olarak zorluk yaşayan ve hayatını kısıtlayan vatandaşlarımız için devletin verdiği birçok destek bulunmaktadır. Muhtaçlık belgesi olarak bilinen kağıtla birlikte maddi olarak sunulan olanaklardan faydanalabilirsiniz. Aranan ve belirlenen şartları karşılayabilmek gerekecektir. Muhtaçlık kağıdını almak için öncelikle doldurmanız gereken bilgileri eksiksiz giriyor olmanız istenir. Doldurma işlemi sonrasında fakirlik belgesini almanız için muhtarlığa giderek muhtar tarafından bu kağıda onay verilmesi gerekir. Akıllara gelen bir başka soru fakirlik belgesini kimlerin alabileceği. Fakirlik kağıdı almak için gereken maddeleri sıralayalım;

 • Yapılan gelir testi sonrasında aile gelirinin ihtiyaçları karşılamadığı tespit edilen kişilere.
 • Babası ve Anne bulunmayan muhtaç durumdaki çocuklar ile %40 üzerinde engele sahip olan vatandaşlara,
 • Ailesinin bakımında bulunan ve henüz reşit olmamış 18 altındaki çocuklara,
 • Devlet tarafından sosyal bir güvenceye sahip olmayan vatandaşlara,
 • Üzerine ait bir mülk olmayan, tapu sahibi olmayan ve gelire sahip olmayanlara,
 • Aile içinde yer alan diğer bireylerin muhtaçlık maaşı almıyor olması,
 • Bağlı olduğu bölgede yer alan muhtarlığa başvurarak gerekli olan fakirlik belgesini alabilirler.

 

Fakirlik Belgesi E-Devletten Alınır mı? (2021 Güncel)

Muhtaç belgesi ya da yaygın olarak bilinen adıyla fakirlik belgesini e-devlet üzerinden nasıl alacağınız hakkında bilgiler sunacağız. Fakirlik ilmuhaberi olarakta adı geçen bu belgesi e-devlet üzerinden dolduracağınız formla birlikte mahalle muhtarına onaylamalısınız. E-devletten fakirlik kağıdı formunu eksiksiz olarak doldurduğunuzdan emin olduktan sonra muhtarın vereceğiz onayla birlikte kullanabilirsiniz. E-devletten fakirlik belgesi almak için öncelikle sisteme giriş yapmalısınız. Fakirlik ilmuhaberi için gerekli olan adımlar;

 • https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden E-devlet sistemi bilgilerinize giriş yapınız.
 • E-devlet şifreniz bulunmuyorsa en yakın PTT şubesinden 1 TL ücret karşılığı şifrenizi alabilir ve TC Kimlik No kullanarak başarılı şekilde girebilirsiniz.
 • E-devlete girdikten sonra ekranın en üstte yer alan arama bölümüne “Fakirlik Belgesi” yazınız.
 • Açılan yeni sayfada “Fakirlik Belgesi” karşınıza çıkacak ve yazıcıdan formun çıktısını alarak dolduracaksınız.
 • Formu doldurmanın ardından en yakın mahalle muhtarına giderek fakirlik belgemin onaylanmasını istiyorum demelisiniz. Muhtar onaylamadan fakirlik kağıdının bir geçerliliği bulunmaz.
 • Muhtar onayı sonrası fakirlik ilmuhaberini gerekli kurumlarda kullanabilir ve maddi yardım alabilirsiniz.

Fakirlik belgesinin https://www.turkiye.gov.tr/  üzerinden almak için bu linke tıklayın ya da linki kopyalayıp kullandığınız web tarayıcısına yapıştırdığınızda erişim sağlayabilirsiniz.

Fakirlik belgesi nerelerde kullanılır?

Fakirlik belgesi ve kağıdına sahip olan vatandaşlar ellerinde bulunan onaylı evrakı birden fazla yerde kullanabilmektedir. Fakirlik ilmuhaberi olarakta adı geçen fakirlik belgesinin kullanım yerleri şöyledir;

 • Yoksul ailelere nakit para yardımı
 • İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına eğitim desteği
 • Gıda yardımı ve giyim ihtiyaçlarının karşılanması
 • Kışın ısınma ve barınma için kömür yardımı
 • Çocukların sağlıklı beslenebilmesi için bakım masraflarının karşılanması
 • Aile bireylerinin boşanması gibi durumlarda nafaka ödenebilmesi için gereklidir,
 • Sağlık giderlerine destek.

Belirtilen koşullarda yardıma muhtaç olan vatandaşlara gerekli yardımın yapılabilmesi için fakirlik belgesi başvurusunun yapılması gereklidir. Aldığınız fakirlik kağıdı haricinde bazı kamu kuruluşları ve dernekler Gelir Testi Belgesi talep etmektedir. Gelir Testi Belgesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

fakirlik kağıdı nedir
fakirlik belgesi örneği 2021

Öğrencilere Fakirlik Kağıdı Verilir mi?

Öğrenciler fakirlik kağıdı alabilir mi, öğrencilere muhtaç belgesi verilir mi, öğrenciler fakirlik belgesinden yararlanabilir mi gibi soruların cevabı evettir. Öğrencilerin fakirlik belgesi alma hakların bulunur. Bu fakirlik kağıdı sayesinden okul masraflarının karşılanması için gerekli olan burslara başvuru yapabilirler. Ayrıca okudukları okulun öğrenci işlerine giderek bu belgeyi vermeleri durumunda okulun/üniversitenin sağladığı eğitim yardım paketlerinden faydalanma hakkında sahiptirler. Eğitim kurumlarının sağladıkları eğitim yardımlarından fakirlik belgesiyle birlikte faydalanabilirler. Sitemizde yer alan diğer maddi yardım paketleri için tıklayın.

Fakirlik Belgesiyle ne kadar maaş alınır, Geçerlilik Süresi nedir

Fakirlik belgesi aldığınızda sunulan yardımlardan faydalanmaya başladığınız tarihten sonra kağıdın geçerliliği bitmektedir. Ancak alacakları yardımın sürekliliği bulunuyorsa fakirlik belgesi geçerlilik tarihide devam edecektir. Fakirlik kağıdıyla her ay alacağınız yardımlar belirlenen tarihlerde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Bazı durumlar oluştuğunda fakirlik belgesi geçerliliğini yitirir. Fakirlik belgesi geçerlilik süresi iptal olma nedenleri şöyledir;

 • Eğer fakirlik kağıdına sahip olan kişi sigortalı bir işte çalışmaya başlarsa,
 • Fakirlik ilmuhaberi onayı veren muhtarın imzasının sahte olması durumunda,
 • Öğrencilere verilen muhtaç kağıdının öğrencinin eğitimini tamamlaması koşulunda,
 • Yoksulluk yardımı alan kişinin almış olduğu bu yardımların kötüye kullanımı tespiti ya da ihbarı halinde,
 • Fakirlik belgesi almak için doğru olmayan, yalan bilgilerin verildiğinin ispat edilmesi halinde geçerlilik süresi sona erer.

Yukarıda belirtilen durumlarda fakirlik belgesi iptal edilecektir. Yoksulluk aylığı alan kişinin vefatı sonrasında eğer ailede 18 yaş altı bir çocuk bulunuyorsa aylık maaş kendisine bağlanır. Eğer üniversite okumaya devam ederse 25 yaşına kadar ve bu sürelerin tamamlanması sonrasında fakirlik yardımı sona erer.

Fakirlik Maaşı 2021 Ne Kadar?

2021 yılında muhtaç maaşı ve yoksulluk maaşı için gerekli olan belgeleri tamamlayan vatandaşlar için geçerli olmuştur. Ellerinde bulunan belge ve gerekli formları eksiksiz tamamlayanlar Vakıflar Genel Müdürlüğüne giderek başvurularını tamamlayabilirler. Alternatif olarak e-posta yoluyla başvurunuzu yapabilirsiniz. 2020 yılı için çocukları olan muhtaç ailelere verilen fakirlik maaşı 967.07 TL olarak verilmektedir. 2021 yılında fakirlik maaşı ne kadar olacağı henüz kesinleşmemiştir. Fakat 2021 yılı fakirlik maaşı 1.112,05 TL olacağı tahmin ediliyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu