İş Fikirleri

En Yeni Pasif Gelir Kazanma Yolları Nelerdir? 2020

Günümüzde insanlar aktif olarak çalışma koşullarından sıkılarak daha az çalışarak veya hiç çalışmayarak para kazanma hayali kurmaktadır. Böyle bir şeyin mümkün olmayacağını belirterek yazımıza başlayalım.

Eğer aktif olarak çalışmaktan yorulduysanız ve uyurken bile para kazanmak istiyorsanız pasif gelirin tam size göre olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle “Pasif gelir nedir?” sorusunun cevabını hemen verelim. Pasif gelir, ekonomik olarak en özgür olabileceğiniz gelir çeşididir. Bu geliri elde etmek için yine çalışacaksınız fakat çalışmadığınız zaman da para kazanacaksınız. Bu şekilde para kazanmak için başlarda çok yorulacağınızı ve belki de başarısız olabileceğinizi de belirtmem gerekiyor. İşte pasif gelir için yapabileceğiniz işlerden bazıları;

1- Gayrimenkul yatırımı yapın.

Çevremizde pasif gelirin tam olarak ne olduğunu bilmeden gelirini böyle elde eden pek çok kişi vardır. Bu kişilerin en başında gayrimenkule yatırım yapanlar bulunmaktadır. Bir kişi gayrimenkul satın almak için yukarıda da belirttiğim gibi başlarda çok fazla çalışması gerekmektedir. Hele ki günümüz emlak fiyatlarında bir gayrimenkul satın almak çok zorlayıcıdır. Ancak bir gayrimenkul aldıktan sonra bunu pasif gelir olarak değerlendirebilirsiniz. Eve ödediğiniz para eninde sonunda amorti olacak ve sizi kara geçirecektir. Çünkü sürekli değerlenen bu yatırımdan veya kiralardan elde edeceğiniz gelir eve verdiğinizden fazla olacaktır. Tabii ki gayrimenkul yatırımı da kendi içinde değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse;

  • Aldığınız gayrimenkulü kiraya verebilirsiniz.
  • Al sat yaparak kazanç elde edebilirsiniz.
  • Sonuncusu ve benim önerdiğim olan, evinizi kiraya vererek evinizin yıllar geçtikçe değerlenmesini beklemek. Ancak gayrimenkuller kısa zamanda değerlenmeyeceği için sabırlı olmanız gerekmektedir. 

2- İnternette satış yapmaya başlayın.

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında artık somut bir mağaza açıp çalışanlara, faturalara para harcamanıza veya satacağınız ürünleri satmak için belli saatler arasında aktif olmanız gerekmiyor. Bu iş için bir depoya dahi ihtiyacınız olmayabiliyor. Genellikle ürünler satış yaptığınız sitenin depolarında saklanmaktadır ve oradan müşterilere kargolanmaktadır. İnternet sayesinde uyurken bile satış yapabilirsiniz. E-ticaret sitelerinin çoğu yüksek gelirler kazanmaktadır. Bu sitelerde satış yapan satıcılar da normalde kazandıklarından fazla kazanmaktadırlar. Satış oranınıza ve karınıza göre kazancınız oldukça fazla değişkenlik gösterebilir. Eğer işinizi düzgün ve reklamınızı kaliteli yaparsanız kazancınızı katlayabilir ve özgürlüğünüzü kazanabilirsiniz.

3- Bir Uygulama Geliştirin

Teknoloji geliştikçe uygulama geliştirmek web sitesi oluşturmak kadar popüler oldu. Herkes belli başlı programlar sayesinde uygulama geliştirebiliyor. Eğer siz de uygulama geliştirip bu uygulamadan para kazanmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Uygulama yapmak için kendinize öncelikle belirli bir konu belirleyin. Yani uygulamanızın neye odaklanacağını belirleyin. Bu konu çok önemlidir çünkü müşterinin dikkatini çekebilecek konular bulmanız gerekmektedir. Daha sonra kendiniz araştırma yaparak uygulamanızı geliştirebilir veya bir miktar para ödeyerek yazılım işini bilen birine planladığınız uygulamayı yaptırabilirsiniz. Tabii ki her şey bununla bitmiyor. Uygulamanızı duyurmak için anlamlı reklamlar ve ilgi çekici içerikler ile reklamlar yapmalısınız. Bunun için de kendinize bir miktar bütçe ayırmanız gerekmektedir. Uygulamanızı ise Google Play ve iTunes gibi uygulama mağazalarından yayınlayabilirsiniz. Bu uğraşlar zor gibi görünse de uygulamayı geliştirir, yayınlar ve popüler hale getirebilirseniz bu sizin için pasif gelir haline gelecektir ve belki de hayatınızı bu uygulamadan kazanabileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu