Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Ebelik Maaşları 2020 Ebe Hemşire Nedir?

2020 yılı içerisinde ebe maaşı ne kadar olduğu bilgisini aktaracağız. 3600 ek göstergenin sözünü Cumhurbaşkanı tarafından verilmesinin ardından kamu çalışan kategorisinde yer alan ebe hemşirelerin maaşları zamma göre tekrar düzenlemeye tabi olacaktır. Henüz temmuz zammı yansımamış olsa bile ocak ayında yapılan maaş zammı ile birlikte hemşire ve ebe maaşları 4353 TL – 5171 TL oldu.

2019 senesinde toplu sözleşme kanunu kurallarına göre %4 zam alması beklenilen ebe hemşirelerin temmuz enflasyon oranı açıklanması ile bu oranda değişimler olabileceğini unutmamalı. Burada yapılacak temmuz maaş zammı ile oluşan aylık ücret farkı maaşlarına yansıyacaktır.

Sağlık Bakanlığı personel kadrosunda büyük bir yeri olan ebe ve hemşirelerin devletin sağlık sektöründe çok önemli bir rolü bulunuyor. Kamu hastaneleri ve özel hastanelerde görev yapan ebe maaşları çalıştıkları kuruma göre farklılık gösterir. Yoğun çalışma temposu ile birlikte mesai gerektiren durumları göz önünde bulundurduğumuzda izin ve ek ödemeler ebe maaşlarını etkilemektedir. Bir çok alanda çalışan hemşireler sektörün en çok aranılan çalışanları olarak biliniyor. Üniversite hastaneleri başta olmak üzere, dispanser, huzurevi ve özel sağlık kurumlarında rahatlıkta çalışabilme şansına sahipler.

Özellikle pandemi ile mücadele ettiğimiz günümüz şartlarında yoğun mesai harcayan hemşirelerin ortaya koymuş olduğu vefa örneği sağlık çalışanlarının önemini bir kez daha göstermiştir.

Ebe Ne İş Yapar Ebelik Görevleri Nedir? 

Gebelik için takip yapan ve önlemler konusunda aileleri bilgilendiren ebelerin görevi aynı zamanda doğum esnasında doktora yardımcı olmaktır. Eğer daha küçük yerleşim birimlerinde doktor bulunmuyorsa ve sadece ebe görev yapıyorsa doğumu kendisi yaptırmaktadır. Doğum öncesinde anne adayının sağlık verilerini takip edip konuyla ilgili aileleri bilgilendirme işini yapar. Bir çok sağlık personeli ile koordineli şekilde çalışmalar yürütüp iş birliği yapan ebe hemşireler sektörün vazgeçilmez çalışanlarıdır.

Ebelerin ne iş yaptığı ve görevleriyle ilgili bazı detayları aşağıda sizler için sıralıyoruz:

 • Üreme sağlığı konusunda hizmet veren kuruluşlarda görev yaparlar.
 • Gebe kalmadan önce yapılacaklar hususunda anne ve babaları bilgilendirici programlar hazırlar.
 • Doğum sonrası annenin ve bebeğin sağlığı konusunda gereken takip ile analizi gerçekleştirirler.
 • Bebeğin doğması sonrası alınacağı odaya nakli ve bakımıyla yakından ilgilenirler.
 • Anne olan kişiyle 0-6 yaş arası çocuk bakımı konusunda destek verip, neler yapması gerektiğini aktarırlar.
 • Yeni doğan bebeğin aşılarını yine ebe hemşireler yapmaktadır.
 • Lohusa desteğinin yanı sıra çocuk beslenmesi ve bulaşıcı hastalıklardan korunması için aileye tıbbi bilgilendirme yapar.

                                         Ebe nasıl olunur 

Ebe nasıl olunur sorunun cevabı için size birçok kaynaktan derlediğimiz bilgileri ebe hemşire olmak isteyenler için yazıyor. İlk olarak kadınlara açık bir meslek olduğunu bilmelisiniz. Erkekler ebe hemşire mesleğini yapamamaktadır. Kan gördüğünüzde bundan etkilenmemeniz ve doğum esnasında soğukkanlılığınızı koruyabiliyor olmalısınız. Sorumlulukların bilince olan ve ailelere yardım edebilecek niteliklere sahip olmanız ebe olma konusunda sizi öne geçirecektir.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ebe olmak için gereken bireysel özellikleri fakat işin prosedür kısmı şunlardan oluşur..

 • Daha önceki senelerde sadece alaylı olarak yani herhangi bir bölüm okumanız istemezken günümüz ebe hemşireleri artık üniversite mezunlarından seçilmektedir.
 • Ebelik Yüksekokulu daha önce 2 yıllık üniversite olarak okunabiliyor iken artık 4 yıla çıkmıştır.
 • Ebelik bölümü artık çok fazla üniversitenin bölümleri arasına girdiğinde kontenjan sorunu yaşamamanız muhtemeldir.
 • Vakıf üniversitelerinin aralarında bulunduğu 38 tane ebelik bölümü yer alıyor. Temel fen ve tıp derslerinin yer aldığı bölümü başarı ile bitirmenin ardından yeni ebe hemşire olarak hastanelerde görev alabilirsiniz.

Ebelik bölümün bitirdiğinizde devlet hastanelerinde görev yapmak ve kamu sağlık personeli olabilmek için KPSS sınavına katılarak aldığınız puan derecesine göre atama olabilirsiniz. Türkiye Halk Sağlığı kurum personellerini ve ebe hemşireleri bu şekilde seçerek işe almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu