Özel Sektör Maaşları

E-Spor Oyuncuları Ne Kadar Maaş Alıyor? Ne kadar Kazanıyor 2020

İnternetin ülkemizde yayılması ve online oyunlarına artan rağbet e-spor oyuncu maaşlarını merak ettirmeye başladı. E-spor oyuncusu olarak çeşitli oyunlarda boy gösteren kişilerin ne kadar kazandıklarını yazacağız. Dünya ülkelerinde yükselişe geçen ve milyonlarca izleyici kitlesine sahip e-spor oyunları için çeşitli turnuvalar düzenleniyor. Genellikle takım halinde online oyunlar için ekipler kurulmaktadır. Profesyonel olarak bu işi yapmak isteyen oyuncular e-spor oyuncusu olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde e-spor bursunu ilk olarak Bahçeşehir Üniversitesi getirmiştir. E-spor oyuncu maaşları 2020 yılında 6.000 TL – 20.000 TL aralığında olduğu biliniyor. Yurtdışında e-spor ile uğraşan kişiler için bu rakamlar dolar bazında daha yüksek olduğunu biliyoruz.

Özellikle 12 ila 27 yaş arasında online oyunlara olan rağbet internette yayınların açılması ve çevrimiçin platformlarda turnuvaların yayınlanmasıyla büyük bir sektör haline geldi. Oyun firmaları düzenledikleri turnuvalar ile büyük ödüller dağıtmaya başladılar. Son dönemde Türkiye’de kurulan profesyonel e-spor takımları hem yurtiçi hem yurtdışı turnuvalarda boy göstererek büyük başarılar kazanmayı başarmıştır.

Nasıl E-sporcu Olunur?

İlk dönemleri için Amerika’da başlayan bu online turnuva sektörü gün geçtikçe Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinin katılımlarıyla popülerliğini artırmaya başladı. Oyun sektörünün gelişmesiyle ortaya çıkan turnuvalar için kurallar oluşturulmaya ve yayınlar yapılmaya başlamasıyla özellikle gençlerin büyük ilgi odağı haline geldi. Elektronik spor oyunlarında eşitliği sağlamak için her oyun ve turnuvanın kendi içinde özel kuralları oluşturulmaya başladı. Profesyonel olarak bu işi yapabilmek için e-sporcu lisansı alma zorunluluğu kısa süre önce ülkemizde yasal hale getirildi. E-spor oyuncu sertifikası ya da lisansı olarak gençler arasında bilinmektedir. Bu konuda Gençlik ve Spor Bakanlığı el atarak eğer profesyonel e-spor oyuncusu olmak isteyen bir genç iseniz size sertifika verilmesi konusunda kanun çıkarttı.

Elektronik sporcu lisansı alabilmeniz için bakanlık sizden bir ücret talep etmemektedir. Fakat bunu için Gençlik ve Spor Bakanlığı bazı belgeleri tamamlamanızı istiyor. E-sporcu sertifikası ya da diğer adıyla lisans alabilmeniz için gerekenleri sıralayalım.

  • Kimlik numaranızı beyanda bulunmalısınız.
  • Bilgisayarda oyun oynayabilmeniz için bir engeliniz olmadığına dair istenilen sağlık raporu.
  • Bakanlığı istediği tescil fişini eksiksiz doldurmalısınız.
  • Başvuru yapacak kişiye ait olan 2 adet vesikalık fotoğraf gereklidir.

Yukarıda yer alan belgeleri tamamladıktan sonra sizin ikamet ettiğiniz ilde yer alan Gençlik ve Spor Bakanlığına başvuru yapmalısınız. Eğer 18 yaşından büyükseniz direkt olarak kendiniz başvuru yapabilirsiniz fakat 18 yaşının altında e-sporcu olmak isteyen gençler için velilerinin buna izin verdiğine dair imza gereklidir. Bu noktadan sonra bakanlık sağladığınız belgeleri inceler ve uygun görülmesi durumunda size e-sporcu lisansı vermeye karar verir. 

En çok kazandıran e-spor oyunları nedir?

Türkiye’de yerli olan bazı online oyunlarında turnuvaları yapılmaktadır. Zula gibi yerli birinci şahıs nişancı türüne ait turnuvalar bolca yapılmaya başlandı. Bunun dışında ülkemizde ofisi bulunan LOL ve son dönemin popüler olan hayatta kalma oyunu PUBG nin bir çok turnuvası yapılıyor. CS Go gibi Zula ile aynı türe sahip oyunların milyonlarca seveni ve oynayan oyuncusu ülkemizde yer almakta. Fakat bazı oyunların turnuva ödülleri daha yüksek olduğu için e-sporcuların kazandıkları ücrette buna bağlı olarak yükselmektedir. En çok para kazandıran e-spor oyunlarından bazılarını sizler için sıralıyoruz.

  1. Dota 2 oyunu bugüne kadar 140 milyon dolar civarında turnuva ödülü dağıtıp yaklaşık 880 tane turnuva düzenlemiştir.
  2. League of Legends oyunu 60 milyon dolar tutarında çeşitli turnuvalar düzenlemiş ve yeni turnuvalar düzenlemeye devam etmektedir.
  3. Counter-Strike Global Offensive olarak yapılan turnuvalarda dağıtılan ödül havuzu 50 milyon doları çoktan geçti.
  4. Starcraft adıyla milyonlar oyuncusu ile yaptıkları turnuvalar için 30 milyon dolarlık ödüle ulaşmayı başardılar.
  5. Hearthstone kart oyunu olarak çıkmasına rağmen büyük ilgi görüp turnuvalarda 20 milyon dolarlık ödül dağıtmıştır.

 

E-Spor Oyuncusu Maaşları, Ne Kadar Kazanır 2020

Kurulan yeni takımlarda yer bulan e-spor oyuncularının kazançları sadece turnuvalardan oluşmamaktadır. Eğer yeteneklerinize güveniyor ve online platformlarda yayın yapabilecek ekipmana sahip olan e-sporcu gelirleri artmaktadır. Özellikle Twitch ve Youtube tarafında canlı yayınlar açan espor oyuncuları buralardan hem reklam geliri hem de izleyenlerin yaptıkları bağışlar ile bazen kazandıkları maaştan daha fazla gelir elde etmektedir. Ülkemizde bilinen Türk espor oyuncuları arasında en çok kazanca sahip olanlar hakkında bilgiler verelim.

En çok kazanan Türk e-spor oyuncuları

  1. İsmail Can Dörtkardeş (XANTARES)

Counter Strike oyunu ile ünlenip turnuvalara katılmaya başlayan ülkemizin bu konuda en yetenekli e-sporcuları arasında yer alıyor. Katılım gösterdiği CS GO turnuvalarından 192 bin 154 dolarlık ödül aldığı biliniyor. Bunun dışında Twitch ve diğer platformlarda yaptığı yayınlarla bunun çok daha üzerinde gelir elde ettiği kesin.

2. Asım Cihat Karakaya (Fabulous)

LOL isimli MOBA oyununda süt koridor mevkiinde profesyonel e-sporcu olarak görev yapan ülkemizin genç yeteneği katıldığı bir çok turnuvadan 61 bin dolar civarında ödül kazanmayı başarmıştır. Türkiye’nin en çok kazanan 2. E-spor oyuncusu olmayı başardı.

3. Koray Bıçak (Naru)

League Of Legends oyuncusu olarak espor arenasına katılan oyuncu çeşitli e-spor takımlarıyla katıldığı turnuvalardan 44 bin dolar ödül kazanmayı başarıp listemizin 3. Sırasında yer almaya hak kazandı.

4. Şahin Latifi (h3x)

Geçtiğimiz senenin en popüler online oyunlarından biri olan Fortnite’ın gerçekleştirdiği turnuvalara katılan e-spor oyuncusu 37 bin dolar ödül kazandı. Ayrıca önceki yıllarda Overwatch isimli oyun için takım kaptanlığı görevi üstlenmiştir.

5. Anıl Işık (HolyPhoenix)

2016 senesinden günümüze kadar LOL oyununda e-spor oyuncusu olarak oynayan HolyPhoenix in katıldığı turnuvalar için 34 bin dolarlık bir meblağ kazandığı düşünülmektedir.

6. Cem Karakoç (Mithrain)

İlk olarak CS GO ile espor arenasına katılan Yerli espor oyuncumuz geçtiğimiz yıllarda popüler olan PUBG için katılmış olduğu ödüllü turnuvalarda büyük başarı gösterdi. Twitch üzerinde en çok izlenen türk yayıncılardan da olan Mithrain’nin 20 bin dolarlık bir gelir elde ettiği tahmin ediliyor.

7. Cantuğ Özsoy (Unlost)

Kendisi Half-Life oyunu ile e-spor dünyasına atılıp hızlı bir yükselişe geçmiştir. Half-Life oyununda elde ettiği başarıları Counter Strike oyununda taşımayı başardı. Ayrıca katılım gösterdiği Fortnite turnuvalarından 17 bin dolar kazanmış olsa bile Youtube ve Twitch platformlarından elde ettiği gelir çok daha fazla olmuştur.

8. Muhammed Işık (Theokoles)

E-spor hayatı çok uzun sürmese bile 3 yıl içerisinde katıldığı LOL turnuvalarından 16 bin dolar kazanmayı başarmış bir oyuncu olarak listede 8. Sırada olmayı hak etti.

9. Kaan Atıcı (Elwind)

Diğer e-spor oyuncuları gibi genç yaşta LOL ile yeteneğini sergilemeyi başaran oyuncumuz kalıp gösterdiği turnuvalarda ile 15 bin dolarlık ödül kazanmayı başardı. Twitch üzerinden de yayınlar yapmaya devam etmektedir.

10. Ferit Karakaya (wtcN)

3 sene boyunca e-sporcu olduktan sonra daha çok Twitch yayınlarına ağırlık veren wtcN en fazla izlenen yayıncılar arasında bulunuyor. League of Legends oynadığı dönemde En iyi ormancı ödülünü kazanmayı başardı. Katılım gösterdiği turnuvalardan 14 bin dolar kazanmış olsa bile Twitch yayıncılığından daha çok kazanmaktadır.

Türk e-sporcular arasında bilinen kazançlar bu şekilde olup yayıncı gelirleri ve reklam gelirleri göz önünde bulundurmamıştır. Daha çok turnuvaların verilen ödülleri göz önünde bulundurulup tahmini kazançlar verilmiştir. Yükselişe geçen türk e-spor sektöründe yer almak isteyen gençlerin faydasına olmasını umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu