Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Diş Hekimi Maaşları Kamu Devlet ve Özel Sektör Maaş Listesi 2020

Diş Hekimi Maaşları 2020

2020 diş hekimi maaşları ne kadar, bir diş hekimi bir ayda ne kadar kazanıyor? Diş hekimliği zor bir bölüm mü, nasıl diş doktoru olunur? Diş doktorlarının çalışma saatleri nasıl? Diş hekimleri hafta sonu çalışır mı? Diş hekimleri devlette ne kadar kazanıyor? Özel sektörde bir diş hekimi ne kadar para kazanabilir? 2020 yılı pratisyen diş hekimi maaşı ile uzman diş hekimi maaşları arasındaki fark nedir?

Kamu / Devlet Diş Hekimi Maaşları 2020

Devlette çalışan diş hekimlerinin maaş aralıklarının pek çok etkene bağlı değişir. 2020 yılında devlette diş hekimi minimum 4860 TL maaş almaktadır. Bu rakam diş hekiminin mesleki deneyimine, diş doktorunun görev yaptığı kuruma, çalıştığı bölgeye, kurumda işlemekte olan döner sermayeye, kıdem, sigorta, evli ve çocuk sahibi olup olmama durumuna, diş doktorunun baktığı hasta sayısına ve varsa özel randevu hasta sayısına bağlı olarak maaş miktarlarında farklılık gösterecektir. Devlette genel olarak diş hekimi maaşları 5.000 TL ile 8.000 TL arasında artış gösterebilir.

 • Mesleğe henüz başlamış bir diş hekimi yaklaşık 5.000 TL maaş alır.
 • Mesleki deneyimi 5 yılı aşan diş hekimleri 6.000 TL’ye yakın maaş alırken, mesleki deneyimde yani kıdem olarak 10 seneyi deviren diş hekimleri  6.500 TL üzerinde maaş alır.
 • Meslekte 15 yılı aşan diş hekimleri ise 7.000 TL – 8.000 TL arası maaş almaktadır.

Bahsettiğimiz maaş rakamları mesleki kıdemler doğrultusunda minimum rakamlardır ve hastanenin döner sermayesi ve özel randevular ile birlikte söz konusu maaş çok daha fazla artış gösterebilir. 

Özel Sektör Diş Hekimi Maaşları 2020

Yeni diş hekimi olan birisi iş hayatına özel sektörde başladığı zaman maalesef devletteki gibi 5.000 TL maaş ile başlaması mümkün olmayabilir. Minimum 3.000 TL – 4.000 TL arası bir maaşla özel sektöre ilk adımını atan diş hekimleri için sonraki yıllarda bu durum devletin tam tersine dönecek ve devlete kıyasla çok daha fazla artacaktır. Hizmet yılı, kişinin eğitimi, deneyimi, hasta sayısının yanı sıra kendi reklamını yapabilen diş hekimleri için maaşlar 15.000 TL yi rahatlıkla aşabilmektedir. Ortalama bir özel sektörde çalışan diş hekimi yaklaşık beş yıllık bir süre içerisinde 5.000 TL ile 10.000 TL arasında para kazanacaktır. 

Diş hekimleri devlet hastanesinde veya özel bir hastanede çalışmak zorunda kalmadan da hayatını kazanabilir. Bu durumda diş hekimleri genellikle kendi muayenehanesini açmaktadır. Özel bir kliniği olan diş hekimi hem devlet hem de özel bir hastanede çalışan diş hekimine kıyasla zaman içerisinde çok daha fazla ücret kazanabilir. Diş hekimleri özel klinik maaşları ise pek çok unsura bağlı olarak değişebildiği için bu konuda maalesef daha net bilgi paylaşamıyoruz.

Ağız ve diş sağlığı konusunda diş hekimliği revaçta olan ve çok kazanan bir meslek olarak biliniyor. Geçmişten bu yana diş doktorlarına ve diş hekimliği bölümüne ilginin giderek büyüdüğünü söylemek mümkün. Dünyanın genelinde önemli ve popüler meslekler arasında sayılan diş hekimliği pek çok kişinin merak ettiği bir meslek. Günümüzde sosyal medya ve influencer ların daha etkin olduğunu da düşünürsek sadece çürük, diş yaptırma, implant, yirmilik diş çekimi gibi durumlar haricinde estetik gülüş ve bembeyaz dişler de inanılmaz önem taşımaya başladı. Bir diş doktoruna gidince harcayacağınız para miktarını da düşündüğümüzde otomatik olarak diş hekimlerinin çok para kazandığına inanıyoruz. Peki, diş hekimleri gerçekten de beklediğimiz kadar çok kazanıyor mu? 

Diş Hekimi Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir? 

Toplumda büyük oranda dişçi olarak bilinmesine rağmen aslında mesleki ismi Diş Doktoru veya Diş Hekimi olan kişiler ağız ve diş sağlığı alanında faaliyet gösteren doktorlardır. Hasta olarak adlandırılan, diş veya diş eti sorunu yaşayan, diş taşı temizliği, diş temizleme veya beyazlatma işlemi, çürük dişlerine dolgu yaptırmak isteyen veya estetik gülüş, porselen kaplama gibi daha estetik sebepleri olan kişilerin başvurduğu kişi diş hekimidir. 

Diş Hekimi neler yapar:

 • Muayeneye gelen hastanın diş muayenesini yaparak diş sağlığını kontrol etmek,
 • Hastanın dişlerinin sağlıklı hale gelmesi için dişlerdeki çürükleri temizlemek ve dolgu işlemi yapmak,
 • Dişi kırılan kişilerde sağlıklı bir şekilde besin tüketiminin yanı sıra estetik kaygıyı da gidermek üzere dişleri porselen veya kron kaplama gibi diş kaplama çeşitleriyle tedavi etmek.
 • Diş çekme gerektiren durumlarda hastaya anestezi amaçlı iğne veya sprey uygulamak,
 • Muayeneye gelen kişilere dişlerine nasıl bakacakları konusunda bilgi vermek,
 • Mesleki gelişmeleri takip ederek diş hekimliği seminerlerine katılmak,
 • Devlet veya özel sektör fark etmeksizin kliniklerinde steril bir ortam sağlamak,
 • Takma diş, yirmilik diş çekimi ve ağız sağlığı için önemli daha pek çok konuda tedavi uygulamak.

Nasıl Diş Hekimi Olunur? 

Diş Hekimi olmak için üniversitelerde Diş Hekimliği fakültesini tamamlıyor olmanız ve en az 5 yıllık bu eğitimi başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Eğitim boyunca pek çok fedakarlık yapmanız ve emek sarf etmeniz gerekebilir. Okulun 4. ve 5. yıllarında diş hekimliği stajı yapmanız gerekecektir. 

Diş Hekimliği kısıtlı bir alanda sürekli steril halde çalışmanızı gerektirecek bir meslektir. Diş hekimi olduğunuzda uzun saatler ayakta kalmanızı gerektirecek tedavi işlemleri olabilir. Doğru semptom tespiti ve düzgün tedavi için gerekli yetkinliğe sahip olmasının yanı sıra söz konusu diş sağlığı olduğu için el becerinizin önemli olacağı durumlar da olabilir.

Diş Hekimliği Stajyer Maaşları 2020

Diş hekimi stajyer maaşları veya diş hekimliği staj ücretleri hakkında bilgi almak için buradaysanız üzülerek staj döneminde diş hekimi adaylarının herhangi bir ücret veya maaş almadığını belirtelim.

Diş Hekimleri Çalışma Şartları 2020

Tüm hafta ve hatta hafta sonu bile çalışıyor olan pek çok insan “Dişçiler hafta sonu açık mı?” diye sorarken, diş hekimi adayları da bu meslekteki çalışma standartlarını öğrenmek istiyor olabilirler. Diş hekimlerinin çalışma saatleri devlette mi yoksa özel sektörde mi çalışıyor olduklarına göre farklılık gösterebilir.

Hem özel poliklinikte hem de devlette görev yapan diş doktorları genellikle hafta içi 09:00 – 17:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Diş hekimleri resmi tatil günlerinde ve hafta sonu çalışmıyor olsa da devlet hastanelerinde ve ağız sağlığı polikliniklerinde nöbetçi diş hekimi bulunabilmektedir. Kendi özel muayenehanesi, yani özel kliniği olan diş hekimleri ise hastalarıyla belirledikleri randevu saatlerine göre kendi tercihleri doğrultusunda çalışabilmektedir. Özel hastanede çalışan diş doktorları Cumartesi diş hizmeti verilebilmektedir. Pazar günleri ise genellikle nöbet sistemi olsa da bu durum hastaneye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Diş hekimi olarak devlet hastanesinde çalışanlar nöbet veya özel randevu sistemleriyle daha fazla maaş kazanabilirler veya özel kliniği olan diş hekimleri hafta sonlarında da hasta kabul ederek kazanacakları ücret miktarını artırabilirler. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu