Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Çocuk Gelişimi Maaşı Ne Kadar 2020? Çocuk Gelişimi Mesleği Nedir?

Ülkemizde revaçta olan çoçuk gelişimi bölümü için çocuk gelişimi maaşları ne kadar sorusu merak edilmekte. 2020 yılı çocuk gelişimi uzman maaşları ve çocuk gelişimi işini yapan personelleri konusunda bilgiler vereceğiz. Gün geçtikçe çocukların erken yaşlarda alacakları eğitimin önemi daha fazla artmaya başladı. İş alımı konusunda çocuk gelişimi mezunlarının istihdam sağlayacağı alanlar genişlemeye başladı. Çocuk gelişimi maaşları 2020 ne kadar? Çocuk gelişimi uzman maaşları ne kadar? Sorularını merak edenler için yazımızda bu konulara değineceğiz.

İlgili Makaleler

Özel Sektör Çocuk Gelişimi 2020 Maaşları

Çocuk gelişimi bölümünden yeni mezun olmuş olan özel sektör çocuk gelişimi maaşı 2020 yılında 2.324 TL olarak bilinmekte. Bu maaş ücreti özel sektörde yeni işe başlamış ve çocuk gelişimini yeni bitirmiş kişiler tarafından en düşük maaş olarak belirtilmiştir. Kendinizi bu alan geliştirdikçe ve daha çok deneyim kazandıkça maaşlar artmaktadır. Anaokulu ve çalıştığınız özel okulların belirlemiş olduğu ücret bilgisine göre özel sektör çocuk gelişimi maaşları farklılık gösterebilir. Çocuk gelişimi sektöründe 10 senenin üzerinde bir deneyime sahip olup, büyük şirketlerde görev alan uzmanların maaşları 10.000 TL’ye kadar çıkıyor.

Çoçuk Gelişimi Mesleği Nedir? Ne iş yapar?

Küçük yaşlarda çocukların gelişim sürecini ele alan hem fiziki hemde ruhsal çocuk gelişimi konusunda destek sağlayan çalışanlara denir. Çocuk gelişimi mesleğini yapan vatandaşlarımız anaokulu gibi yerlerde çalışarak beslenme, aktivite gibi çocukların eğitimlerine yardımcı olup sağlıklı şekilde büyümelerine destek olmaktadır. Duygusal ve sosyal alan içerisinde diğer arkadaşlarıyla olan iletişimlerini güçlendirip ailelere çocuk gelişimi konusunda da bilgilendirmeler yaparlar.

Diğer konu çocuk gelişimi uzmanı ne iş yapar? Akıllara geliyor. Bulundukları özel okul ve anaokulu gibi eğitim veren kurumlarda sorumlu oldukları çocukların gelişimini takip ederek onlar hakkında raporlar hazırlarlar. Çocukların sahip oldukları yaşlara göre özel bir eğitim programı hazırlayıp bu doğrultuda eğitim vermek sorumlulukları arasındadır. Her çocuğun yatkın olduğu yeteneklere göre bunlar sayısal yada sözel zeka gibi kavramlar konusunda doğru yönlendirilip özel eğitimler almalarına olanak tanırlar. Hem çocuğu hem aileyi bu konuda destekleyip doğru eğitimi alması konusunda bilgilendirme görevi yine çocuk gelişimcisinin görevidir. 

Çocuk Gelişimcisi Maaşları 2020

Ülkemizde eğitim sektörünün büyümeye başlamasıyla birlikte bir çok öğretmen kadrosu oluşmaya başladı. Özellikle değişen hayat şartlarıyla aileler çocuklarını anaokulu ve kreşlere erken yaşlarda yazdırarak güzel eğitim almasını istemektedir. Ailelerin çocuklarına özel bir eğitim alması, çocukların ihtiyaçlarına gereken önemin verilmesi için çocuk gelişimi mesleğini yapan eğitimcilere ihtiyaç artmıştır. Devlette ve özel sektörde çocuk gelişimcisi maaşları 2020 yılı için farklılık göstermektedir. Sözleşmeli çocuk gelişimi maaşları ile devlet okullarında görevli olanların maaşları arasında farklar oluşuyor. Bu konuda 2020 yılında çocuk gelişimcisi maaşları ne kadar? Sorularınıza cevaplar veriyoruz.

  • Çocuk gelişimi mezunu yeni işe başlayanlar 8/1 derecesi için 4.000 TL ortalamasında maaş alıyor.
  • 5 senelik tecrübeye sahip ve 8/3 derecesinde çalışanlar 4200 TL maaş alırken 10 senelik tecrübesi olan çocuk gelişimcileri 4500 TL’ye yakın almakta.
  • 25 sene deneyimli çocuk gelişimi uzmanları 4900 TL maaş alır.

Verdiğimiz maaşlar çalışanın alacağı aile yardımı, medeni durumu evli ise eğer çocuk yardımı ve geçim indirim gibi hususlar dikkate alınmadan verildiği için farklılıklar olacaktır. Ek ücretlerin çocuk gelişimci maaşlarına eklenmesiyle 5.000 TL ve üzeri maaş alabilirler.

Çocuk Gelişimci Çalışma Şartları ve Saatleri 2020

Devlet okulları ile özel sektör okulları olmak üzere birçok eğitim kurumunda görev alabilen çocuk gelişimi çalışanları için fırsatlar saymakla bitmez. Okulların sunduğu çalışma fırsatları ve şartları güzel çalışma ortamı için gayet iyidir. Devlet bünyesinde çalışan çocuk gelişimciler için Milli Eğitim Bakanlığından, Aile Bakanlığına kadar birden fazla iş şansı yer alıyor.Bunların dışında bakanlıklara ait alt kurumlar ile halk eğitim merkezlerinde çalışabilirler. Çocuk esirgeme kurumları, kreşler gibi özel sektöre bağlı ya da devlet bünyesinde yer alan onlarca kurumda çalışma şansına sahiptirler. Çocuk gelişim uzmanları için işin zor yanı sürekli olarak çocuklarla ilgileniyor oldukları için çok dikkatli olmaları ve çocukların sağlığını sürekli kontrol ediyor olmaları gerektiğidir.

Çocuk gelişimci çalışma saatleri eğer devlet kurumlarında görev yapıyorsa 09:00 – 17:00 saatleri arasında memurlar ile aynıdır. Yine de kurumların kendine özgü çalışma saatleri olabildiği için saatlerde esnekli olabilir. Özel sektör için kesin bir çalışma saati bulunmamasına rağmen benzer şartlarda görev yaptıkları bilinmekte. Son senelerde çocuk gelişimine verilen önemin artması ile 0-18 yaş bandından olanlar için kritik öneme sahip bir meslek dalı haline geldi. Yazımızda belirttiğimiz gibi çocuk gelişimcisi ve uzmanı olarak iş bulma fırsatlarınız diğer meslek gruplarına göre daha avantajlı bir hale gelmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu