İş Fikirleri

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Maliyeti ve Kar Marjı

Çiçekçi dükkanı açılışı, dükkan kiralama ardından belediyeden alınan izinler ardından gerçekleştirilen ve farklı çeşitte çiçek türlerinin satışı ve organizasyonlara aranjman hazırlama üzerinden gelir elde etme imkanı bulunan faaliyettir. Çiçekçi dükkanı açmak için gerekli olan dükkan tercih edilen bir mevkiden kiralanabilirken, dükkana alınacak olan çiçekler toptancı firmalardan temin edilir.

Çiçekçi Dükkanı Açmak için Gerekli Belgeler

Çiçekçi dükkanı açmak için gerekli evraklar şu şekilde sıralanır:

 • Dükkana ait tapu veya kira sözleşmesi fotokopisi,
 • Şirket açılışı yapılmış ise ticaret sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri, şahıs şirket evrağı fotokopisi,
 • 6 kg yangın tüpü alımını gösteren fatura,
 • Adli sicil kaydı,
 • Dükkan sahibi ve varsa ortakların nüfus cüzdanı fotokopileri ve birer adet vesikalık fotoğraf,

Bu evraklar ile belediyelere başvurular yapılır. Çiçekçi dükkanı açmak isteyenler ilk etapta diledikleri bir semtten dükkan kiralayıp, bu evrakları temin ederek henüz dükkanda satılacak çiçekleri almadan, dükkanın açılacağı ilin belediye binasına bu evraklarla ziyaret gerçekleştirirler.

Çiçekçi Dükkanı Açma İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Çiçekçi dükkanı açma müracaatı şöyledir:

 • Kişi evrakların tümünü tamamlayarak kiralanın dükkanın yer aldığı ilin Büyükşehir Belediye’sine ziyaret gerçekleştirir. Örneğin, dükkan İstanbul’da açılmış ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi müracaat yeridir.
 • Belediyede evraklar teslim edilip, kişiye iletilen ‘’ başvuru beyan formu’’ kimlik, iletişim ve dükkana ilişkin bilgiler ile doldurulup, imzalanır.
 • Form teslimi ardından gelen onay ile dükkanın iç tasarımına ve mal alım aşamalarına geçilir.

Başvurular kapsamında evrakların eksiksiz olması halinde dükkan açılış onayları rahatlıkla alınır. Bir sonraki aşamada dükkanın iç dekorasyonu kişinin tercihlerine bağlı olarak gerçekleştirilir. Dükkan dekorasyonun alanı ferah şekilde gösterecek ve geniş raf aralıkları ile hazırlanmış alanlarda çiçekleri sergilemeye imkan sunacak bir tapı ile tasarlanması, estetik bir görünümü beraberinde getirir.

Çiçekçi Dükkanı Raf Düzeni

Çiçekçi dükkanı raflarının düzeni hakkında detaylar şöyledir:

 • Çiçekçi dükkanı açmak için yasal prosedürlerin ardından geçilen tasarım adımının en önemli kısmı raf düzenleme aşamasıdır.
 • Bu kapsamda belirli bir tasarımda hazırlanan raflara çiçek ve aksesuar alınları yapılmalıdır.
 • Raflara yerleştirilecek ve satışı yapılacak çiçekler, toptancılardan temin edilir.
 • Toptan çiçek satışlarına internet üzerinden toptan çiçek satışı yapan E-ticaret sitelerinden veya direk olarak toptancı mağazalardan ulaşılır.
 • Çiçekler ise yapaya ve gerçek seçenekler üzerinden temin edilmeli ve raflarda mum, çiçek süsleme aksesuarları, not kartları gibi seçenekler ile birlikte sergilenmelidir.

Diğer yandan, farklı çiçek çeşitlerini ne iyi toptan fiyat üzerinden alabilmek için hemen karar verilmemeli ve birden fazla toptan mağazanın fiyat değerleri karşılaştırılmalıdır. Bu kapsamda bulunana yer ile pazarlık aşamasına gitmek de satışlardan daha yüksek kar elde etme imkanı sunar.

Çiçekçi Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadar?

Çiçekçi dükkanı açılış maliyet tutarı, ortalama 60 ila 90 bin TL aralığındadır. Bu fiyat, dükkanın kiralandığı semt, satış için tercih edilen çiçeklerin cinsleri, adedi ve toptancılar ile anlaşılan fiyat tutarları bilgilerine bağlı olarak değişir.

Açılan çiçekçide büyük organizasyonlar için aranjmanların yapılması planlanıyor ise kaliteli ve trend düğün, nişan, parti organizasyonlarında kullanıma uyumlu çiçek çeşitlerinin toptancılardan edinilmesi gerekir. Bu kapsamda profesyonel anlamda organizasyonlara aranjman hazırlayacak bir çiçekçi 80 ila 90 bin TL arasında değişen sermeye ile kurulur. Özel organizasyonlara katılım hedeflenmeyen ve dükkandan satışın esas alındığı çiçekçileri ise minimum 60 bin TL sermaye başlangıcı ile açmak mümkündür.

Bu sermaye kapsamı içinde çiçek süsleme işlemlerinde kullanılan kuma, boncuk, kurdele, not kartları, dekoratif kutular, vazo gibi aksesuarların alımı için ise orta 10 bin TL’lik bir tutar ayrılır.

Çiçekçi Dükkanı Ne Kadar Kazanır?

Çiçekçi dükkanının kazanç miktarı, aylık 20 bin TL’nin üzerindedir. Profesyonel anlamda bu işi yapan ve organizasyonlara çiçek aranjmanları hazırlayan dükkanlar ve şirketler aylık 20 bin TL üzerinde gelir elde ederler. Dükkan üzerinden birebir yapılan satışlar ve organizasyonlar için anlaşılan çiçek satışları ile iki farklı proje kolu üzerinden gelir elde etme imkanı bulunur. Çiçekçi dükkanı açmak, özel günlerde ise aylık olarak tutturulan kar marjının bir gün içerisinde elde edilmesi gibi bir avantaj sunar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu