İş Fikirleri

Borsa Nasıl Oynanır? Telefondan Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa oynamak için, öncelikle kayıtlı bir yatırımcı olarak işlem yapılması gerekmektedir. Borsa İstanbul üzerinden kayıt yapılmasının ardından bankalarla ya da yatırım firmalarıyla birlikte borsa oynama faaliyetleri sürdürülebilmektedir.

Borsa oynamak için yatırım firmalarına başvuru yapılabildiği gibi bankalar üzerinden de işlem yapılabilmektedir. Fakat her kurum içerisinde farklı işlem ücretleri söz konusu olduğu için tercih yapmadan önce detaylı araştırma yapılması önerilmektedir.

Borsa oynarken yatırım danışmanlarından destek alınabildiği gibi aynı zamanda kişinin kendi hisselerini de düzenli olarak takip etmesi önerilmektedir. Borsa piyasası hareketli olduğu için hisselerin değer kaybı ve kazanması da anlık bir şekilde değişkenlik gösterebilmektedir.

Borsa Oynamanın Aşamaları Nelerdir?

Borsa oynama aşamaları, farklı seçenekler ile ifade edilmektedir. İlk defa bir yatırım yapacak kişinin şu aşamaları takip etmesi önerilmektedir:

  • Öncelikle borsa oynayan tecrübeli bir yatırımcı ile anlaşma yaparak borsa oynamaya başlanabilir. Bu yöntem en az riski içerdiği için ilk aşamalarda tercih edilmektedir. Fakat bir yatırım şirketi ya da banka üzerinden de hesap açarak borsa oynanabilmektedir.
  • Herhangi bir destek almadan yalnızca kendi takibi ile borsa oynamak isteyenler ise öncelikle alım satım yapmak üzere bir web sitesi tercihinde bulunulması gerekmektedir. Borsa değerlerinin takip edileceği bu web sitesinin içerisinde borsa oynamayla ilgili ipuçları da alınabilir.
  • Bankalar üzerinden işlem yapılmak istendiğinde borsa hareketlerini takip etmek istemeyenlerin bankalara al-sat işlemleri için serbest emir vermeleri ile birlikte işlemler banka tarafından takip edilebilir. Fakat bu durumda banka tarafından komisyon da alınmaktadır.

Bu aşamaların yanı sıra herhangi bir işlem yapılmayan zaman dilimleri de bulunabilir. Bu zaman dilimlerinde mevcut bakiyenin korunması oldukça önemlidir.

Borsa Oynarken Kazançlı İşlem Nasıl Yapılır?

Borsa oynarken kazançlı işlem yapmak, hem piyasa hareketlerine hem de borsa oynayan kişinin tecrübesine bağlı olmaktadır. Borsa oynama işlemleri içerisinde en verimli sonucu alabilmek için şu öneriler sunulmaktadır:

  • Borsa hesabında yeterli bakiyeyi bulundurmak, kazanç sağlama noktasında oldukça önemlidir. Piyasa dengelerinin hızlı bir şekilde değişmesi nedeniyle yüksek bakiyeli hesaplardan daha yüksek kazançlar elde edilebilmektedir.
  • Piyasadaki hızlı değişimler, yanılsamalara neden olabilmektedir. Yükseldiği düşünülen hesaplarda ani düşüşler olabileceği için mutlaka değerlerin iyi kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Gerçekçi bir bakış açısıyla hareket etmek oldukça önemlidir. Gerçekçi olmayan ve aniden büyüme isteyen kişilerin yanlış kararlar vermeleri söz konusu olabilmektedir.
  • Blue chip olarak bilinen borsa hisselerinin daha düşük riskle iyi kazançlar sağladığı bilinmektedir. Bu nedenle özellikle yeni başlayanlar için bu hisselerin kullanılması önerilmektedir.

Borsa Oynarken Piyasayı Doğru Takip Etmek

Borsa oynama sürecinde piyasanın takibi, kazanç açısından oldukça önemli bir konudur. Piyasanın doğru okunabilmesi için öncelikle konuyla ilgili araştırmaların yapılması gerekmektedir. Eğitim videolarının takip edilmesi, borsa oynayan kişilerin yorumlarının dinlenmesi, piyasa takibi için oldukça önemlidir.

Piyasanın doğru bir şekilde okunması için teorik bilgi kadar pratik bilgi de önemlidir. Gerçek yatırım yapılmadan önce sahte yatırımlar ile sektör değerlendirilmesinin yapılması pratik bir bilgi sunacaktır.

Piyasa takibi yalnızca hisse alım satım işlemlerinden ibaret değildir. Aynı zamanda yatırım yapılmakta olan sektörün de iyi bir şekilde takip edilmesi ve hareketliliğinden haberdar olunması gerekmektedir.

Piyasanın doğru takip edilmesi kısa sürede gerçekleşen bir şey değildir. Yatırım yapmayı öğrenebilmek için araştırmalar ve tecrübe edinmek biraz zaman alabilmektedir. Bu nedenle hızlı şekilde piyasaya girmektense öncelikle detaylı incelemelerin yapılması önerilmektedir.

Borsa piyasaları genellikle uzun vadede kazandıran piyasalardır. Bu nedenle yatırım yapılırken uzun vadeli incelemelerin yapılması gerekmektedir. Kısa vadede kazandıran hisseler olmasına rağmen borsaya yeni başlayanların uzun vadeli beklentilerde olmaları daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Borsa Oynayanlar İçin Öneriler

Borsa oynayan kişilere yönelik sunulan öneriler,  en az riskle en çok kazancı sağlamaya yönelik içerikler sunmaktadır. Bu önerilerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Borsa oynarken aceleci değil daha serin kanlı olunması gerekmektedir. Her gün işlem yapmak yerine daha geniş aralıklarla daha doğru işlemler yapılmalıdır.
  • Piyasanın doğru okunması için grafiklerden yardım alınmalıdır. Grafikler en etkili sonuçlara ulaşmayı sağlamaktadır.
  • Borsa oynama küçük yatırımlarla başladığında daha sağlıklı bir ilerleyiş sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu