Kamu Maaşları

Belediye Meclis Üyesi Maaşı Ne Kadar 2020?

Belediye meclis üyesi olarak görev yapan kişiler belediye başkanı gibi sabit bir ücret almazlar. Belediye meclisinin faaliyetlerine ilişkin kararlar alan meclis üyeleri bu faaliyetleri için sembolik olarak ücret almaktadır. Oldukça cüzi miktarlarda verilen bu ücretler ise nüfusa göre değişiklik göstermektedir. ‘’Huzur Hakkı’’ olarak tanımlanan bu sembolik ücretler farklı oranlarda hesaplanmıştır. Belediye bünyesinde görev yapan diğer kişilerin yanı sıra gönüllülük yanı ağır basan meclis üyeliği bünyesinde kişiler ortalama olarak 100 – 300 TL arasında bir ücret almaktadır.

Görevleri ve yetkileri bakımından il veya ilçe belediyelerinin karar organı olan belediye meclisi, üyelerinin kararları ile önemli kararların uygulanmasına onay veren yürütme organıdır. 2020 belediye meclis üyesi maaşı sembolik ve oldukça cüzi miktarlardadır.

Belediye Meclis Üyesi Maaşı Nasıl Belirlenir?

Belediye meclis üyesi komisyon ücretleri ve maaşları farklı kriterlere göre belirlenmektedir. Üyeler için belediye nüfusuna göre sembolik rakamlar ödenen üyeler, komisyon görevleri ve ek görevlerine göre farklı ek ücretler de alabilir. Nüfus oranlarına göre belirlenen belediye meclis üyesi maaşları:

 • Nüfusu 10 bine kadar olan belediyelerde: 100 TL
 • Nüfusu 10 bin – 50 bin arasında olan belediyelerde: 120 TL
 • Nüfusu 50 bin – 100 arasında olan belediyelerde: 140 TL
 • Nüfusu 250 bin – 500 bin olan belediyelerde: 180 TL
 • Nüfusu 1 milyon ve 2 milyon arasında olan belediyelerde: 270 TL
 • Nüfusu 2 milyondan fazla olan belediyelerde: 320 TL

Olarak belirlenmiştir. Sanıldığının aksine belediye meclis üyeleri sembolik olarak düşük oranlarda maaş almaktadır. Belediye başkanlarının kararlarını ve uygulamalarını doğrudan etkileme gücüne sahip meclis üyelerinin aldıkları maaşların düşük olması son dönemde farklı tartışmaların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Belediye Meclis Üyesi Ne İş Yapar?

Belediye meclis üyesi olmak için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuru yapılması gerekir. Belediye meclis üyesi olma formunu doldurduktan sonra başvuru tamamlanır. Herhangi bir parti bünyesinde belediye meclis üyesi olarak görev yapmak isteyen kişiler ise ilgili partilerin onayı ile bu göreve gelebilirler. Belediye meclis üyeleri 5 yılda bir yapılan mahalli seçimler ile seçilerek meclise girerler. Üyeler en çok oy alan aday usulü ile seçilirler.

İl veya ilçe belediyelerinde meclis üyelerinin sayıları ise yine nüfus oranlarına göre belirlenmektedir. Üye olarak göreve başlayan kişilerin faaliyetleri için sembolik rakamlar ile cüzi miktarlarda maaş ödemesi yapılır. 2020 belediye meclis üyesi maaşı nüfusa göre değişiklik gösterecektir.

Belediye Meclis Üyesi Görevleri Nelerdir?

Belediye meclis üyesi görevleri arasında en önemlisi belediye faaliyetlerinin denetimidir. Tıpkı ulusal meclis gibi görev yapan belediye meclisleri belediye başkanının faaliyetlerinin denetlenmesi ve önemli kararların uygulanıp uygulanmayacağına karar vermektedir. Yerel seçimlere katılan partilerin aldıkları oy oranlarına göre üye çoğunluğu belirlenmektedir. Özellikle son dönemde meclis üyelerinin çoğunluğunun belediye başkanın seçildiği parti dışından olması çok daha demokratik bir ortamın oluşmasına neden olmuştur.

Belediye meclisinin ve dolayısıyla belediye meclis üyelerinin ilgili kanunlarda sayılan başlıca görevleri:

 • Stratejik planlar, yatırımlar ve çalışma programlarıyla beraber belediye faaliyetleri ve personel performans kriterlerini görüşmek ve kabul etmek,
 • Bütçe ve kesin hesabın kabul edilmesi,
 • Borçlanmaya karar vermek,
 • Şartlı bağışları kabul etmek,
 • Meclis başkanlık divanı ile encümen üyelerini seçmek vb.

Temel görevlere sahiptir. Bu görevler dışında belediye meclis üyeleri belediye tarafından çıkarılacak yönetmelikleri de kabul etmekle görelidir. İlgili kanunlar kapsamında belediye meclisi ve meclis üyelerinin görevlerine ilişkin çok daha birçok farklı tanımlama yapılmıştır.

Belediye Meclis Üyesi Nasıl Olunur?

Belediye meclis üyesi seçimi 5 yılda bir yapılan yerel seçimlerde yapılır. Siyasi partilere bağlı olarak ya da bağımsız bir şekilde aday olan kişiler tarafından belirlenen üyeler, oy çokluğu usulüne göre belirlenmektedir. Nüfusu 50 – 75 bin arasında olan yerlerde 4 belediye meclis üyesi seçilirken bu oranlar nüfusa göre artmaktadır.

Belediye meclisinde görev yapan kişilerin bazı şartları taşıyor olmaları gerekiyor. Bu şartlar arasında en önemlisi 6 ay boyunca belediye sınırları içinde ikamet ediyor olmak ve 25 yaşından büyük olmaktır. 2020 belediye meclis üyesi maaşı sembolik oranlarla ve nüfus kriterlerine göre belediye meclis üyelerine ödenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu