Kamu Maaşları

Bekçilik Maaşı Ne Kadar, Bekçi Olma Şartları Başvurusu 2020

Bekçilik maaşları, başvurusu ve bekçi alımı şartları konuları 2020 yılının en çok aranan ve merak edilen başlıkları arasında yer alıyor. Günümüzde bekçi olmak isteyen vatandaşlarımızın sayısı giderek çoğalırken, bizler de bekçilerin aldığı maaş miktarını, çalışma şartlarını ve bekçilik sınavını öğrenmek isteyen herkes için kapsamlı bir yazı hazırlamayı amaçladık. Boy şartından yaş sınırına kadar bekçilik için tüm gerekli şartları da sizinle paylaşacağız.

Hükûmetin de duyurusuyla aylardır  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasını ve 2020 bekçi alımı ilanını merak dolu gözlerle ve umutlarla bekleyenler nihayet müjdeli bir habere kavuştu. 31 Mayıs itibariyle bekçi alımı duyurusu sonrasında binlerin yüzü güldü. İşsizlikle boğuşan binlerce insan bekçilik alımına başvuru yaparak şansını deneyecek. Peki, bekçilik maaşları ne kadar? Bekçiler kaç para kazanıyor da başvuru ve çalışma şartları derken bir de sınava tabi tutuluyor?

Bekçi Maaşı

2020 bekçilik maaşları doğrultusunda bekçilerin maaş olarak alacağı rakamlar 4300 TL ile 4700 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bir bekçinin 2019 senesinde aldığı maaş tutarları ise 3970 TL ile 4400 TL arasında arasında değişiyordu. Bu aralık değerleri ise kişinin yeni başlayan bir bekçi olup olmadığının yanı sıra, kişinin lisans derecesine göre de değişiklik gösteriyor. Bu tutarlara ek olarak eş ve çocuklar için ödenmekte olan aile yardım ödenekleri de dahil edildiğinde ortaya biraz daha yüksek bir maaş aralığı çıkması da mümkün.

İlkokul, lise, üniversite mezunu bir mahalle bekçisinin 2020 yılı için tam olarak alacağı rakamları da paylaşalım:

 • İlkokul mezunuysanız ve bekarsanız alacağınız minimum bekçi maaşı 4.302,80 TL’dir.
 • Liseden mezun iseniz ve bekarsanız kazanacağınız rakam 4.352 TL ile 4.455,14 TL arasında değişebilir.
 • Ön lisans programından mezun bir kişiyseniz 4357,50 ile 4.400 TL arasında maaş alırsınız.
 • Lisans, yani üniversite mezunu iseniz ve bekar biriyseniz maaş aralığınız 4.404 TL ile 4.657 TL arasında değişecektir.

Bu rakamların haricinde bir de devletten alacağınız ödenek yardımları mevcut:

 • Eş sahibiyseniz, eş için yapılan yardım ödeneğinden 278 TL alabilirsiniz. Ancak eşiniz çalışıyorsa bu yardım yapılmıyor.
 • Çocuğunuz varsa, çocuk için sağlanan ödenekten 32,60 TL kazanabilirsiniz.

Bekçi Nasıl Olunur? Bekçi Başvuru Şartları

Ülkemizde 1966 yılında başlamış ve 1995 yılında sonlandırılmış olan bekçilik uygulaması günümüzde uygulanmaktadır ve pek çok insan için de iş kapısı haline gelmiştir. Bekçilik, aslında devlet memurluğu kapsamında olduğundan memurluk için gerekli olan pek çok koşul, bekçi mesleği için de geçerlidir.

2020 yılı bekçilik başvuru şartlarına bakacak olursak:

 • Türk vatandaşı, yani kimliğinde T.C. yazmayan bireyler bekçi olmak üzere başvuruda bulunamaz.
 • Başvuruda bulunacak kişinin boyu minimum 1.67 cm olmalıdır.
 • Kişi minimum lise mezunu veya buna denk değerde bir okul mezunu olmalıdır.
 • Başvuru yaptığı mevcut ilin sınırları içerisinde bir yılı aşkın süredir ikâmet ediyor olmalıdır.
 • Askerlikle hiçbir ilişiği olmamalıdır.
 • Herhangi bir siyasi parti veya kuruluşuyla ve herhangi bir terör örgütü, eylemi v.b. uzantılarıyla ilişiği bulunmamalıdır.
 • Beden kitle endeksi değerinin 18 ve 27 (ikisi de dâhil) aralığında olma şartı aranır.
 • Kişi mahkeme yoluyla 18 yaş sonrasında yaş düzeltmesi yaptırmış ise düzeltme öncesi yaşı dikkate alınır.
 • Silah taşıma konusunda herhangi bir engeli olmamalı, memur olmaya engel bir konusu bulunmamalıdır.
 • Alkol v.b. ürünlerden kaynaklı tedavi görmüş veya görüyor olmamalıdır.
 • Daha önce polis eğitimi kurumlarından atılmış olması, kişinin başvurusu geçersiz kılar.
 • Kişinin güvenlik araştırmasında sorun bulunmamalı, kişinin eşi veya kendisinin ahlâk ve edebe aykırı herhangi bir durumdan uyarı ve hüküm almamış olması gerekir.

Bekçi Alımı Ne Zaman?

Daha önceden duyurulan 30 bin bekçi alımı ilanları sonucunda 30 bin bekçi sayısına ulaşıldı. 2020 senesi içerisinde çarşı ve mahalle bekçisi olmak üzere 500, kır bekçisi olmak üzere 172, yani toplamda 672 bekçi alınacağına dair bir duyuru yapıldı. Ancak henüz resmi bir bekçi alımı ilanı yayınlanmadı.

Hem dünyanın hem de ülkemizin Corona virüsü nedeniyle zor günlerden geçtiği bu dönemde ilanın en erken Temmuz ayında yayınlanacağına dair söylentiler mevcut.

Bekçi alımında en güncel haberleri sizler için takip edip duyuracağız.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Bekçiler Emniyet Genel Müdürlüğü altında Polis Akademisi’ne bağlı olarak çalışır ve maaşları da 657 sayılı kanun ile belirlenir. Bekçi olmak için İçişleri Bakanlığına bağlı EGM tarafından yayınlanan ilanlar takip edilmelidir.

EGM bekçi alımı ilanı açtığı zaman, başvuru için gerekli şartları karşıladığınız takdirde belirtilen tarih aralıklarında e-devlet şifrenizi kullanarak Polis akademisi üzerinden bir ön başvuru yapmanız istenir. Ön başvurunuza istinaden bir para yatırmanız gerekecektir. Daha sonra ise fiziki yeterlilik sınavına ek olarak yazılı sınav ve sözlü sınav yapılacaktır., 

Başvuru şartlarında bir sorun çıkmadan ön başvuru süresini geçip bekçilik sınavını başarıyla tamamlamanız beklenmektedir.

Bekçi Çalışma Saatleri Ne Kadar?

Bekçilerin çalışma saatlerinin nasıl olduğu da ayrı bir merak konusu. Ne de olsa binlerce kişi geçimini bekçilikten kazanmak üzere pek çok şarta ve sınava tabi oluyor. Bekçilik mesleğinde çalışma günleri ve saatleri şehirden şehire farklılık gösterebiliyor. Bir bekçi için mesai saatleri genellikle güneşin batış saatinden doğuş saatine kadar da diyebiliriz.

İstanbul ilinde çalışmakta olan bir bekçi 12/36 saat sistemiyle genellikle akşam – sabah aralığında 19:00 ve 07:00 saatleri arasında mesai yapıyor. Bazı bölgelerde polis sayısı nispeten daha az olduğu için bu bölgelerde saat sisteminde farklı uygulamalar da söz konusu olabilir. Genellikle bekçilerin haftanın 6 günü boyunca 12 saat mesai yapması gerekiyor ve izinleri de haftada bir gün oluyor.

İzmir ve Mardin gibi şehirlerde de bekçilerin mesai saatleri aynı. Mardin’de 12/24 sistemiyle çalışırken izinler genellikle hafta içi veriliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu