İş Fikirleri

Bayilik Veren Firmalar 2020

Bayilik vererek şube açtıran firmalar, belirli bedeller karşılığında girişimcilerin kolay bir şekilde iş yeri sahibi olmalarını sağlamaktadırlar. Bayilik veren firmalar içerisinde farklı sektörlerde hizmet vermekte olan firmalar bulunmaktadır.

Bayilik veren firmaların her birisi kendi özelinde farklı şartlar sunarak marka isminin kullanılmasına izin vermektedir. Bu firmaların birçoğu yeni açılan şubede dekore işlemlerine kadar pek çok alanda destek vererek anahtar teslim iş kurma olanağı sunmaktadır.

Bayilik almak isteyenler için öncelikle bayilik sözleşmeleri konusunda anlaşmaya varılması ve gerekli ödemelerin yapılması gerekmektedir. Bazı firmalar ödemeleri, kar oranları üzerinden alırken bazı firmaların peşin ödeme talepleri de olduğu bilinmektedir.

Bayilik Sözleşmelerinin İçeriğinde Neler Bulunur?

Bayilik sözleşmelerinin içeriği, genellikle markanın prensipleri bağlamında değişiklik göstermektedir. Bayilik vermekte olan büyük ya da orta ölçekli firmaların şu özellikleri bulunur:

 •         Genellikle büyük zincirleri olan firmalarda pazarlık payı bulunmamaktadır. Sözleşme içerisinde yer alan maddelerin sağlanmasının ardından anlaşmalar yapılmaktadır.
 •         Bölgeye göre değişkenlik göstermekte olan sözleşmeler bulunmaktadır. Çok kazanç sağlayacağı ön görülen bölgelerde daha yüksek ücretler talep edilebilmektedir.
 •         Firmaların bayilik ile ilgili olarak çok fazla pazarlık yapması ve kendi standartlarını belirlememiş olması firmanın yetkinliği anlamında soru işareti oluşturmaktadır.
 •         Bayilik sözleşmeleri içerisinde bayi yetkilisinin haklarını kısıtlamakta olan durumlar söz konusu olabilmektedir.

Bayilik sözleşmeleri incelenirken herhangi bir hak kaybının yaşanmaması için bir avukat ile inceleme yapılması önerilmektedir. Aksi durumda bayiliğin işletim süreci içerisinde yaşanan aksiliklerin giderilmesine yönelik engelleyici durumlar söz konusu olabilmektedir.

Gıda Sektöründe Bayilik Veren Firmalar Nelerdir?

Gıda sektöründe bayilik veren firmalar, çoğunlukla hamburger ve pizza yapan firmalar olarak bilinmektedir. Fast food sektörünün hem ucuz hem de pratik olması nedeniyle çok kazandırdığı ön görülmekte bu nedenle çok fazla bayilik açılmaktadır.

Fast Food sektöründe zincir haline dönüşmüş ve her bölgede firma açamaya yönelik stratejik planlamaları olan firmalardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 •         KFC
 •         Burger King
 •         McDonalds
 •         Pizza Hut
 •         Popeyes
 •         Dominos Pizza
 •         Little Ceasers
 •         Panino Pizza

Bu firmalar çoğunlukla global firmalar olmaları nedeniyle bayilik alma süreçleri de standart bir biçimde ilerlemektedir. Aynı zamanda herhangi bir risk durumu içermemekte olup hızlı şekilde kazanç sağlanmaktadır.

Global firmalar tarafından alınmakta olan bayiliklerde genellikle bayiliğin iç dizaynı ve dekore işlemleri firma yetkilileri tarafından denetlenerek yapılmaktadır. Bayiler arası standartların korunması için bu durum özellikle takip edilmektedir.

Bayilik veren firmalar içerisinde global firmaların çoğunlukla girişimci ya da eleman destekleri de bulunmaktadır. İlk defa sektöre girecek olan girişimcilere hem teorik hem de pratik eğitim desteği verilirken, bayi kalite standartlarını dengede tutmak için personel desteği de sağlanabilmektedir.

Otomotiv Sektöründe Bayilik Şartları Nelerdir?

Otomotiv sektöründe bayilik şartları, dünya ekonomisi ile ilişkili olarak değişkenlik göstermektedir. Otomotiv sektörü çoğunlukla dışa bağımlı bir sektör olması nedeniyle şartlarında da değişkenlikler oluşmaktadır. Fakat genel hatlarıyla otomotiv sektörünü tercih etmek isteyenler için karşılaşılabilecek durumlar şunlardır:

 •         Araç çeşitlerinde farklılık meydana gelmeye başladıkça otomotiv sektöründe de büyüme meydana gelmektedir.
 •         Enerji tasarrufu olan araçların satışını yapan firmaların büyümeye yönelmesi nedeniyle bayilikler de bu anlamda değişime gitmektedir.
 •         İkinci el araba sektöründeki yükseliş otomotiv sektöründe duraksamaya neden olabildiği için bayilik şartlarında da zorlamalar oluşabilmektedir.
 •         Bayiliklerde araç kiralama gibi hizmetlerin de verilmesi, ticari faaliyetlere hız kazandırması nedeniyle tercih edilmektedir.
 •         Bayilik vermekte olan firmaların değişkenlik gösteren şartları göz önünde bulundurularak detaylı incelemelerin yapılması önerilmektedir.

Emlak Sektöründe Bayilik Olanakları Nelerdir?

Emlak sektöründe bayilik olanakları, firma bazlı değişkenlik göstermektedir. Ortalama 100.000 TL yatırım bedeli bulunan bu sektör içerisinde eğitim faaliyetleri de yürütülmekte olduğu için kişisel gelişimi de arttıracak bir alan olarak bilinmektedir. Emlak sektörü içerisinde şu olanaklar bulunur:

 •         Gayrimenkul alanı sürekli talep gören bir saha olduğu için bu alandaki gelişimin uzun vadede ciddi kazançlar sağladığı bilinmektedir.
 •         Emlak bayilikleri çok çeşitlilik içermediği için rekabet yoğunluğu bulunmamaktadır.
 •         Bayilik veren firmaların çoğunlukla girişimcilik talebi olması için pek çok genç girişimciye istihdam alanı oluşturmaktadır.

Bayilik veren firmalar içerisinde emlak sektöründe iki büyük firma rağbet görmektedir. Remax ve Klik olarak bilinen firmaların ortalama aynı şartlar ile bayilik verdikleri bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu