Bilgi Bankası

Barista Nedir? Barista Ne İş Yapar?

Barista kelime anlamı olarak kahveleri makinede hazırlayan ve servis eden kişi demektir. Köken olarak İtalyan bir kelimedir. Özellikle espresso kahve çeşitlerini makinelerde yapan kişilere, günümüzde barista denmektedir. Barista mesleği ise, son zamanların özellikle gençler tarafından en fazla merak edilen ve yapılmak istenen mesleği olarak görülmektedir. Bilmeyenlere kolay gibi görünen bu meslek, sadece kahve yapmaktan ibaret değildir. Öncelikle bu mesleği yapmak için, iyi bir eğitim almak ve kahve çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Belli eğitimleri alan baristalar ise, makine ortamında nasıl kahve yapılacağı konusunda da teknik bilgiler alması gerekmektedir. Günümüzde barista mesleğini yapmak isteyen kişiler için ise, kurslar açılmıştır ve eğitim verilmektedir. Eğitimi uzun olmamak ile beraber, belli bir zaman hem yazılı, hem de pratik olarak devam etmek gerekmektedir.

 Barista’nın Uzmanlık Alanları Nerelerdir?

Yabancı kökenli bir kelime olan barista, bazı kişiler tarafından kahve dağıtıcısı olarak bilinmektedir. Bu kelimenin kökeni İtalya olduğu gibi, uzmanlık alanı ise orada daha farklıdır. Ülkemizde sadece kahve dağıtmakla ve yapmakla görevli olarak bilinsede, İtalya’da barista olan kişiler ise, kahvenin yanında ise alkollü ve alkolsüz içecekler alanında da uzmanlamışlardır. Barista olarak görev yapan kişi, değişik kahve çeşitleri alanında uzmanlık kazanmaktadır. Kahve çekirdiğinin tarla kısmından, içime kadar ki her aşamasında bilgi sahibidir ve müşterileri kendisine sorduğu zaman, kolaylıkla cevap verebilmektedir. Bazı yerlerde kahve içen müşteriler ise, içmiş oldukları kahvenin menşesini sormaktadır. Bu soruya ise barista olan kişi, rahatlıkla cevap vererek, kendisini aydınlatmaktadır. Genel olarak söylemek gerekirse, baristanın uzmanlık alanı kahve ve alkollü içecekler denilebilir.

 Barista’nın Yapmış Olduğu Görevler Nelerdir?

Barista mesleğini ülkemizde genelde, 18-25 yaş arasında gençler yapmaktadır. Bu mesleği ise severek ve isteyerek yapmaktadırlar. Özellikle alışveriş merkezlerinde barista olarak çalışan kişilerin, belli başlı görevleri bulunmaktadır.

Baristanın görevleri ise şunlardır.

  • Kahve makinelerinin nasıl kullanıldığını öğrenmesi ve kahveyi bu makinelerde yapması gerekmektedir.
  • Barista olarak görev yapan kişiler, başta espresso olmak üzere kahve türlerini yaparlar.
  • Yapmış oldukları kahve makinelerinin gün sonunda ise, temizliği ile sorumludurlar.
  • Kahveyi yaptıkları gibi, servis için ekstra garson olmaksınız kendileri bizzat bu görevi yapmaktadırlar.

Bunların dışında ise, yapmış olduğu kahve çeşitlerinin hakkında iyi bir eğitim almalı ve soran müşterileri aydınlatmalıdırlar. Bu eğitimler ise baristalara, firma tarafından kurs olarak verilmektedir.

 Baristalar İle Özdeşleşen Latte Art Nedir?

Çok sayıda kahve çeşidi hakkında bilgi sahibi olan ve bizzat bu kahveleri yapan baristalar özellikle, latte art ismi ile anılmaktadır. Adeta bu kelime ise, barista olarak görev yapan kişilerin üzerine yapıştır durumdadır. Fakat latte art kelimesi yabancı bir kelime olduğu için, çok kişi tarafından bilinmemekte ve merak edilmektedir. Latte art, bir kahve çeşidi olarak bilinir ve sütlü olarak tercih edilir. Oldukça popüler ve sevilen bir kahve çeşitleri arasında yer almaktadır. Sütlü kahve içmeyi seven kişilerin tiryakisi oldukları latte art ise, süt oranı çok fazla olan bir kahvedir. İçimi ve tadı keyifli olan bu kahveler ise, baristaların iyi bildiği ve yaptığı kahve çeşitleri arasında yer almaktadır. Son günlerin özellikle bayanlar tarafından en çok tüketilen kahve çeşitleri arasında yer almaktadır. Köpük oranı yüksek olan bu kahveler, görsel olarak ise baristaların sunumu ile ayrı bir fark oluşturmaktadır. Baristalar bu kahvenin sunumunu yaparken, özellikle üzerine desen şeklinde işaretler yaparlar ve görselliği bu şekilde daha güzel olur.

 Baristalar İyi Para Kazanıyor mu?

Barista maaşları özellikle yeni iş hayatına atılmış olan gençleri merak ettiği konuların başında gelmektedir. Her çalışmak isteyen çok para kazanmak istediği gibi, barista olarak çalışmak isteyenler de bu mesleğin getirileri hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Günümüz asgari ücretin oldukça üzerinde olan barista maaşları, lüks restoranların kafelerinde ise daha fazla olmaktadır. Maaşın dışında ise, bahşişleri de bulunan baristalar, bu yüzden iyi para kazanmaktadırlar. Tecrübeli bir barista ile yeni işe başlayan barista arasında ise maaş olarak fark bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu