Kamu Maaşları

Astsubay Maaşları Ne Kadar? Yedek, Jandarma Hava, Kıdemli Başçavuş Maaşı 2020

Astsubay Maaşları 2020

Ülkemizin gurur kaynağı olan Türk Silahlı kuvvetleri bünyesinde yer alan askeri personeller arasında jandarma astsubay olarak görev alan ya da kıdemli başçavuş ve yedek astsubay olarak bulunan 2020 yılı güncel maaşları dışında hava, kara, deniz konumlarında mesleklerini icraa eden mehmetçiklerimizin detaylı bilgilerine yer vereceğiz. Ayrıca emekli olmuş astsubaylarında ne kadar maaş aldıklarını makalemizde sizlerle paylaşacağız.

Ordu içinde en güçlü askeri birimler arasında yer alan ve caydırıcı yapısıyla ülkemizin yetiştirdiği en başarılı personeller arasında yer alan Astsubay maaşları 2020 senesinde aldıkları ücretleri yazacağız. Almış oldukları 2 senelik eğitimi Meslek Yüksek okulunda tamamlayan ve buradan iyi bir not ile mezun olan astsubaylar Türkiye’nin farklı bölgelerinde görevlerine başlamaya hak kazanırlar. Gittikleri bölgenin ve coğrafi konumun şartlarına göre astsubayların alacakları maaşlar değişiklik gösterir. Katıldıkları birliklerin durumu ve yapacakları operasyon sayısına ek olarak evli olan bir astsubay’ın alacağı aylık ücret değişecektir. Hatta çocuk sahibi olan, kıdemi yükselmiş ve rütbesinin etkisiyle alacağı maaş yükselmeye başlar.

Tüm koşullar ortalama olarak alındığında bir Astsubayın 2020 maaşları 6.000 TL bandında olmaktadır. Tabi burada yazmakta olan maaşı etkileyen bir çok faktörü yukarıda sizlere belirtmiştik. Ancak astsubay maaşına asıl etki eden önemli konu terör tazminatı olarak geçmekte. Operasyonların daha fazla yapıldığı doğu bölgesinde görev yapan ve burada batıda çalışan meslektaşlarına nazaran daha çok operasyona dahil olduklarından dolayı maaşları 1000 ile 1500 TL civarında artış gösterecektir. Aslında görevi tazminatı konusunda tam ücret almış olduklarını varsayarsak doğu bölgesinde görev yapan Astsubayların personel maaşı 7000 – 8000 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Astsubay Çavuş olarak göreve başladığınız 5500 TL maaş ile başlayıp Astsubay Kıdemli Başçavuş olduğunuzda maaşınız 9000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Yine şunu belirtelim yukarıda yazılan kriterlere görev yani evlilik, çocuk sayısı gibi durumlarda aylık maaş değişecektir.

Yedek Astubay Nedir Maaşı Ne Kadar 2020

Gerçek mesleği aslında askerlik olmayan fakat askerlik görevini belirli bir süre boyunca orduda icraa ederek yapan kişilere subay denilir. Eğer 2 yıllık meslek yüksek okulu ya da 4 yıllık üniversite mezunu olduktan sonra yedek astsubay olarak başvuru yapabilirsiniz. Yeterli kontenjan olması durumunda askere subay görevi ile başlarsınız. Yeterli görülmeniz durumunda iki aydan oluşan temel bir eğitim programına girilir. İki ayın sonunda 10 ay boyunca görev yapacakları yedek astsubaylık rütbesini alarak vatani görevlerine başlarlar. Eğer 12 ayın sonunda ordu içinde kalmak isteyenler için kadro içinde ihtiyaç bulunması durumunda astsubay olarak devam edebilmektedirler. Bir takım eğitimlerin ardından istenildiği taktirde subay olarakta geçiş yapabilirler.

Yedek astsubay maaşları 2020 yılında 5500 TL – 5700 TL aralığındadır. Yine burada yazımızda daha önce anlattığımız terör tazminatı devreye girmektedir. Tazminat görevine göre maaşlarda artış olacaktır. 2019 senesinde yedek astsubay maaşları 5.000 TL olarak belirlemişti ve %10 zam ile 2020 senesinde 5.500 TL’ye yükselmiştir. Jandarma olarak görev yapan ya da hava, kara görevlerinde bulunan yedek astsubay maaşlarıda benzer şekilde düzenlenmiştir.

Astsubay Nasıl Olunur Şartları Nedir? Başvurusu Nereye Yapılır?

Hepimizin hayali Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev alabilmek ve vatanına en iyi şekilde hizmet edebilmektir. Fakat ordumuzda görev yapabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Astsubay olma şartlarından biri lise mezunu olmanızdır. Liseyi başarılı bir şekilde bitirdiyseniz üniversite sınavlarına katılarak alacağız puan ile birlikte askeri mülakatlara girebilirsiniz. Bu konuda üniversite lisans ve ön lisans programlarından mezun olmanız size daha fazla avantaj sağlayacaktır. TSK’nın yapacağı duyuruları takip ederek astsubay alımı yapılacak tarihleri ve zamanı kaçırmamanızı öneriyoruz. Duyur sonrası askerlik şubesine giderek astsubay olma hakkı kazanabilirsiniz.

Astsubay ya da Yedek Astsubay olabilmeniz için gereken bazı koşullar şu şekildedir:

 • Lise mezunu olabilmek, 2 senelik veya 4 yıllık üniversite fakültelerinden mezun olmuş olmak
 • Eğer 4 yıllık üniversiteyi bitirdiyseniz 28 yaşının üzerinde olmamanız
 • Meslek yükske okulu mezunu olanlar için 26 yaşının üzerinde bulunmamanız
 • Dişlerinizin yapısında bir kusura sahip olmamalısınız
 • Vücudunuzun yapısının dayanıklı olmasıyla birlikte herhangi bir sorun olmamalı
 • Dövme, faça ve yanık gibi cildinizde kusurlar bulunmamalı
 • TSK’nın verdiği boy ölçüsü oranı olan erkeklerde 164 cm ve kadınlar için 158 cm boy şartını karşılıyor olmalısınız.

Öncelikle askeri hastaneye giderek bir sağlık raporu alırsınız. Başarılı şekilde sağlık raporu aldığınızda size doldurmanız için 50 sorudan oluşan bir sınava tabi tutarlar. Şayet 70 puan alarak başarılı olursanız bir sonraki mülakata katılmaya hak kazanırsınız.

Yedek Astsubay olmak için gereken şartlar ve koşullar şöyledir;

 • Bedelli askerlik için ödeme yapıldığında celp dönemi konusunda tercih belirtilir.
 • Kura ile çıkmazsanız bunun için size erteleme hakkı tanınacak olup eğitim durumunuz göz önünde bulundurularak yedek astsubay olarak askerliğinize devam edebilirsiniz.
 • 4 yıllık üniversite mezunuysanız yedek subay, ön lisans mezunları ise yedek astsubay olarak askerlik yapma şansı verilir.
 • 12 aylık sürecin içerisinde 2 ay eğitim ve 10 ay rütbeli olarak vatani görevinize devam edebilirsiniz.

Yukarıda belirtilmiş olan şartlara uyum sağlıyorsanız e-devlet aracılığıyla uygunluk durumuna göre başvuruda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu