Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Araştırma ve Öğretim Görevlisi Maaşları 2020

 2020 Öğretim Görevlisi Maaşı

Araştırma görevlisi maaşı ve öğretim görevlisi maaşları 2020 senesinde ne kadar olduğu bilgisini sizlere aktaracağız. Üniversitelerin yer aldıkları kadrolarında yaptıkları görevin süresi ve konumuna göre maaşları değişkenlik gösteren akademik personeller için 2020 yılında alacakları güncel maaş bilgileri belirlendi. Öğretim görevlisinden başlayıp profesör, doçent ve araştırma görevlisine kadar maaş bilgileri ve alınan ücretler genelde farklıdır. 657 sayılı kanunda belirtilmiş olan memur kanunda yer alan atama maaşları belirleyen önemli faktörlerden biridir.

Çoğu kamu görevinde yer alan vatandaşlarımız ve memurlarımızda olan her sene toplu sözleşme sonucuna bakarak maaşlar güncellenmektedir. 2020 yılı Haziran ayı için öğretim görevlisi maaşları 6000 TL – 6500 TL olarak belirlenmiştir. Burada alınacak olan maaş miktarı karşıladığınız koşullar ve kriterlere göre daha yüksek ya da düşük olabilmektedir.

Ülkemizde bulunan bir çok üniversitede yüzlerce öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi çalışmaktadır. Bu mesleğe adım atmak isteyenler için üniversiteler akademik takvim içerisinde alınacak personel konusunda duyuru yaparak işe alım yapar. Araştırma personeli maaşları atanacakları üniversite ve bölüme göre değişkenlik gösterecektir.

Öğretim Görevlisi Maaşları

2020 senesi öğretim görevlisi maaşları, birçok sektörde ve meslekte olan belirli kriterler göz önüne alındığında farklılık gösterir. Burada en önemli husus memurluk için almış oldukları derece ve kıdemlerinin sağladığı başarıdır. Öğretim görevlisi maaşlarının yükselmesi için kurumunuzda çalıştığını yıl bilgisi ve görev aldığınız üniversitenin bulunduğu bölge çok etki etmektedir. Devlet üniversitesinde çalışan bir öğretim görevlisi ile özel üniversitede öğretim görevlisi olan kişiler arasında maaş farkı oluşacaktır. Bizim odaklandığımız nokta 2020 yılında öğretim görevlisinin maaşı için net bilgileri size aktarabilmek.

Öğretim görevlilerinin maaşlarını etkileyen bazı kriterleri aşağıda sizler için sıraladık;

 • Yapılacak toplu sözleşmenin zam oranları,
 •  Enflasyon dolasıyıyla oluşacak farkların belirlenmesi,
 • Aile yardımı olarak bildiğimiz çocuk yardımlarından gelecek ek ödemeler,
 • Akademik personel olduğunuzda medeni durumunun etkisi,
 • Sigorta ve BES için maaşınızdan yapılan kesintiler,
 • AGİ olarak bildiğimiz Asgari Geçim İndiriminden faydalanacağınız hesaplamalar

Yukarıda yer alan faktörler öğretim görevlileri arasında oluşacak maaş farkının kriterlerini belirlemiştir.

 • Mesleğe yeni adım atan öğretim görevlisi maaşı 6.121 TL ye denk gelmektedir.
 • 6 senedir öğretim görevlisi olarak çalışan personeller 6.231 TL almaktadır.
 • 9 yıllık tecrübeye sahip öğretim görevlisi maaşı 6.324 TL olarak belirlendi.
 • Öğretim görevlisi olarak 25 yılı devirmiş olan tecrübeli personeller 6.702 TL maaş kazanmaktadır.
 • Öğretim görevlisi ders ücretleri yine üniversitelere göre değişmektedir. Ancak Gündüz öğrenim vermekte olan öğretim görevlisi ders ücreti 23,37 TL olup gece öğrenimi için 74,78 TL olarak belirlenmiştir.
 • Öğretim görevlisi emekli maaşı 2020 yılında 4789 TL olup öğretim görevlisi emekli ikramiyesi 204.647 TL olarak belirlendi.

Araştırma Görevlisi Maaşları

2020 yılına girilmesiyle bir çok araştırma görevlisi maaşının ne kadar olduğu konusunda merak içerisinde. Belirlenmiş olan enflasyon oranları sonrası zamlanan araştırma görevlisi maaşları ile birlikte müsteşar maaşları da yükselmiştir. 2019 senesinde araştırma görevlisi olarak emekli olmuş personeller 3780 TL emekli maaşı alırken 2020 yılında 3987 TL olarak güncellenmiştir.

Görevlerine devam eden araştırma görevlileri Ocak ayında net olarak 6246 TL maaş almaya hak kazandı. Ancak 2020 için arada oluşan fark ve 6 yıllık tecrübeye sahip olan araştırma görevlisi personelleri 6401 TL maaş alacaktır. Bu maaş ücretleri yine sizin çalıştığınız üniversite, kıdem yılınız ve aile yardımı gibi bir çok kritere göre farklılık gösterebileceğini unutmayınız. Özel üniversite öğretim görevlisi maaşları çalıştıkları kurumlara göre değişkenlik gösteriyor. Ortalama olarak özel üniversite çalışanı bir öğretim görevlisi maaşı 6500 TL civarındadır. Emekli araştırma görevlisi maaşı 4.789 TL oldu

Araştırma Görevlisi Nedir ?

Araştırma görevlisi olan çalışanların işleri kurum içinde yapılacak inceleme ve deneyler konusunda üstlerinden gelecek talimatlar doğrultusunda diğer personele yardımcı olmaktır. Araştırma görevlilerinin atanması için ilgili olan bölümün başkanı öneride bulunabilir ya da dekan ile bölüm müdürü olumlu yaklaşımı sonucunda rektör onayına giderek 3 senelik süre boyunca çalışması için atanabilir. Atamaları başlayan araştırma görevlilerinin üç seneyi doldurmasının ardından iş süreçleri sona ermektedir. Lisansüstü gibi programlarda yurtdışı hizmetine gönderilmek üzere ilk kez bu doğrultudan atacak olan araştırma görevlisi personeli için gereken şartlar Yükseköğretim kurulu tarafından belirlenmektedir. Yeni gelen bir yasa ile üç yıllık süresini bitiren araştırma görevlisi için tekrar atabilme kararı uygulanmaya başlandı. Genel anlamda araştırma ve eğitim faaliyetleri konusunda yardımcı olabilmek için atanmaktadırlar. 

Araştırma görevlisinin yaptığı iş konusunda kesin bir ibare yer almamaktadır. Diğer idare personeller gibi belirli bir görev tanımı görünmüyor. Ancak ulaşabildiğimiz bazı kaynaklardan derlediğimiz araştırma görevlisi iş tanımı bilgilerini paylaşacağız. Üniversiteler genellikle araştırma görevlilerine bölümleri konusunda ek işler devretmektedir. Yıl içerisinde işlenecek olan eğitim programının araştırmasının yapılması ya da ilgili bölüm için oluşturulacak internet sitesi konusunda destek gibi işlerde bulunabilir. Çalıştıkları kurumun yoğunluğuna göre erasmus eğitimi ya da deneysel araştırmalara odaklanılması kendilerinden istenebilir. Görev tanımları geniş bir yelpazeye sahip olan araştırma görevlilerinin işleri çalıştıkları üniversite ve bölüme göre ayrılır.

Öğretim Görevlisi Nedir ? 

Öğretim görevlisi olarak çalışan personelin görevi fakülte başkanı aracılığıyla kendisine verilen alan içerisinde lisans düzeyi standartlarında ders verebilmektir. Uzman olduğunuz alan göre üniversite içerisinde vereceğiniz dersler değişir. Eğer öğretim görevlisi olarak istihdam etmeye başlayacaksanız size bazı sorumluluklar verilecektir.

Sorumlusu olduğunuz bölüme göre öğrencilere vereceğimiz dersleri hazırlayıp, bunun yürütülmesi konusunda yardımcı olmalısınız. Okul müfredatına katıkıda bulunabilmek için kaliteli planlama ve sunumlar yapılır. Kısaca öğretim elemanı olarak  2547 sayılı kanunda yer alan okutmanlar ve öğretimin yürümesinde yardımcı olarak çalışacak personel adıyla geçmektedir. Genel olarak öğretim görevlisi ile öğretim elemanı terimleri karıştırılıyor olsa bile ikisi farklı sorumluluklara sahiptir. Talep ederse bilimsel çalışmalarda uygulayabilmekte olsa da ders vermesi için üniversiteler öğretim görevlilerine ihtiyaç duymaktadır. 

Araştırma ve Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur Alım Şartları Nedir?

Araştırma Görevlisi olmak isteyenlerin en az liseden mezun olması gerekmektedir. 35 yaşını aşmamış olmanız gerekiyor fakat her üniversitenin araştırma görevlisi alımı için belirlediği kriterler farklılık gösterir. Genelde ALES’e girmiş olup 70 puan almanız ve YDS’den 50 puan almış olmanız faydalı olacaktır. Bilkent üniversitesi sizden ALES puanının 90 istersen Hacettepe YDS puanı 60 olmasını isteyebilmektedir. Üniversitenin özel şartlarına bağlı olarak araştırma görevlisi alımı yapılır. Eğer belirli bir alan için araştırma görevlisi aranıyor gereken öğrenim düzeyini ilanı veren üniversitenin belirtmiş olması gerekir. Yazılı ve sözlü sınava davet edildiğiniz üniversite için sınav sonucunuzun 60’ın üzerinde olması beklenir. Yine yabancı dil olarak eğitim verecekseniz ALES puanının 60 olması istenir. Meslek yüksekokullarına alınacak olan araştırma görevlisi için ALES’ten aldığınız puanın %70’i ile mezun olduğunuz diploma notunun %30’u göz önünde bulundurulur.

Öğretim görevlisi olmak için yine benzer şartlar aranmaktadır. Üniversiteler öğretim görevlisi alımı yapmak istediklerinde sayfalarında yayınladıkları gerekli evrakları posta yoluyla ya da bizzat üniversiteye iletmesi gerekmektedir. Ulaşan evraklar incelendikten sonra aranılan şartlara uyan öğretim görevlileri arasında ilk olarak bir değerlendirme yapılır. ALES puanı ve lisans mezun puanları gerekli istekleri karşılıyorsa öğretim görevlisi adaylarını sınav olmaları için davette bulunurlar. Sınav jürisi notları değerlendirdikten sonra üniversitenin açtığı kontenjan sayısına göre personel alımı yapılır. Doktora yapma zorunluluğu temel şartlarda bulunmasa bile üniversite bu şartı koyabileceğini için bunu dikkate almalısınız. Ekstra olarak ilan ettikleri öğretim görevlisi kadro sayısı dışında bir de yedek kontenjan açıldığını unutmayınız. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu