Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar? 2020 Uzman Aile Hekimi Maaşları

2020 senesi içerisinde en güncel verilere dayanarak aile hekimi maaşı genellikle 5.000 TL ve 7.000 TL aralığında seyretmektedir. Maaş tutarının belirlenmesi sürecinde Aile hekimleri hakkında hizmet yapmış oldukları süreler ile uzman oldukları alana göre aldıkları maaş tutarları farklılık göstermektedir. Buna ekstra olarak görev aldıkları yerlerin aylık olarak faturalandırıldığı tutar baz alınarak hesaplamada değişiklikler oluşabilmektedir.Ayrıca Aile hekimi o ay içinde baktığı hasta yasıları göz önüne alınarak maaşlarında ekstra ödemeler yapılabilmektedir. Genel olarak maaş kesintileri %15’e kadar çıkabilmekte olup bu yine değişkenlik gösteriyor.

Aile Hekimliği Uygulaması Nedir?

Ülkemizin sağlık alanında yapmış olduğu öncü hareketlerden biri olarak aile hekimi uygulaması gelmektedir. İlk olarak hedef hastane kuyruklarını önleyip, vatandaşlarımızın daha kaliteli hizmet almasını sağlamak amacıyla getirilmiştir. Yaşı yüksek olan kişiler ve çocuklu ailelerin sağlık kontrollerini daha hızlı gerçekleştirebilmesi amacıyla faaliyete geçirildi. Bu hususlar dikkate alındığında bir çok mahalleye yeni toplum sağlığı merkezi kurulup, insanların yararlanması sağlandı. Mahallelerin nüfus bilgileri incelenerek ihtiyaca uygun sayıda sağlık merkezi açıldı. Aile Hekimlerinin bulunduğu merkezlerde ayrıca hemşirelerde görev almaktadır.

Bir Aile Hekiminin Çalışma Saatleri Nedir?

Genel olarak incelendiğinde Aile Hekimleri işlerine sabah 08:00’da başlamaktadır. Mesai sona ermesi süresi bazı bölgelerde farklılık gösterse bile 17:00 olarak belirlenmiştir. Hafta içi çalışmaya başlayıp cumartesi günü açık olan sağlık merkezleri ülkemizde yer alıyor. 

Haftalık çalışma saati olarak Aile Hekimleri 40 ila 45 saat aralığında değişen hasta sayısı ve bölge yoğunluğuna göre değişiklik gösteren mesai saatlerine sahiptir. Resmi tatil sürecinde faaliyet göstermeyen Aile Hekimleri standart olarak 1 saatlik öğle yemeği süresine çıkmaktadır.

Aile Hekimi Ne İş Yapmaktadır?

 • Aile Hekimi mesleği yapan bir vatandaşın iş sorumlulukları şu şekildedir:
  Çalışmakta oldukları sağlık merkezi içerisinde düzenli ve temiz bir ortam oluşturarak vatandaşın sağlığını öncelikli olarak düşünmelidir.
 • Çalışma ve iş arkadaşlarının bulunduğu personellerin işlerini kontrol edip, uygun ve sağlıklı bir merkezi yer haline getirmek.
 • Rahatsızlıkları bulunan vatandaşların sağlık sorunlarını çözebilmek için en iyi şekilde ilgilenmektir.
 • Hastalığı teşhis edilen insanların tedavi süreçlerinde kullanacakları ilaçlar konusunda onları en iyi şekilde yönlendirmek.
 • Hastalık tespiti ve tanı teşhisleri konusunda vatandaşa yardımcı olup onların alacakları tedavi süreçleri konusunda bilgilendirme yapmak.
 • Eğer toplum sağlığı merkezinde hastanın tedavisinin yürütülemeyeceği anlaşılırsa ilgili hastanelere yönlendirilmesi Aile Hekiminin başlıca görevleri arasında yer almaktadır.

Aile Hekimi Olmak İstiyorum, Nasıl Olabilirim?

Eğer sizde bir Aile Hekimi olmak istiyorsanız öncelikle tıp fakültesini bitirip lisansa eğitiminizi başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Tıp fakültesine göre değişmekle birlikte hazırlık sınıfı okuyacaksanız 6 sene ya da hazırlık okursanız 7 sene sonunda başarıyla üniversitenizi bitirmeniz gerekecektir. Bununla bitmeyip tıp fakültesi eğitimi sonra Aile Hekimi olmak için 3 senelik bir eğitim başlar. Bu eğitimi sorunsuz bir şekilde tamamlamanız sonrasında aile hekimi olarak artık görev alabiliyorsunuz.

Aile Hekimi Maaşları Nasıl Hesaplanıyor?

Aile Hekimi aylık gelir hesaplaması için gereken bazı kriterler şöyledir:

 • Muayne olmak için Aile Hekimi sisteminde yer alan vatandaş sayısına bağlı olarak ekstra ödemeler yapılabiliyor.
 • Ülkemizin ekonomik şartları göz önünde bulundurularak o yıl açıklanmış enflasyon oranına göre aile hekimi maaşları değişkenlik gösterir.
 • Görev yapılan toplum sağlığı merkezinin yaptığı giderler ve faturalara göre aile hekimi maaşı değişmektedir.
 • Bazı aile hekimlerinin merkezden ayrılıp hastanın ayağına gitmesi gerektiği durumlarda ve hareket halinde vereceği hizmete bağlı maaş bilgisi değişir.
 • Yapılan muayenenin yeterli gelmemesi ve aile hekiminin bunun için kullanacağı sağlık malzemelerinin giderlerine bağlı farklılıklar oluşabilir.

Aile Hekimi Maaş Kesintileri Nasıl Hesaplanıyor?

Aile Hekimleri için yapılan aylık bazda kesintilerin bazı sebepleri şunlardan kaynaklıdır:

 • Gelirlerine göre yapılacak kesintinin değişmesi
 • Aile Hekimleri maaşları %1000’de 6 oranında damga vergisi için kesinti yapılmaktadır.
 • Sosyal Güvenlik primi için aile hekimlerinin maaşlarından %16 kesinti uygulanmaktadır.

Uzman Aile Hekimlerinin Maaşları Neye Göre Artıyor?

 • Uzman Aile Hekimleri maaşları bazı durumlara ve kriterlere göre farklılık gösteriyor. Maaş artışı için gerekli kriterleri aşağıdakilere göre:
 • Aile hekimi görev aldığı hizmet süresi ve uzmanlık alanında seviyesi yükseldikçe maaşında aynı oranda artış olacaktır.
 • Çocuk sahibi ve evli olan aile hekimi maaşları artmaktadır. Kaç çocuk sahibi olduğuna bağlı olarak aile hekiminin alacağı ödemeler yükselmektedir.
 • Nüfusun yüksek olduğu yerlerde çalışan uzman aile hekimlerinin maaşları daha az yoğun olan bölgelere göre farklılık gösterir.
 • Gezerek hastalara hizmet vermekte olan aile hekimlerinin maaşları, toplum sağlığı merkezinde çalışan meslektaşlarına göre daha fazla olmaktadır.

Aile Hekimi Ne Kadar Maaş Almakta?

Aile hekimi görevini yapan vatandaşların alacakları aylık ücret bilgiler için aşağı göz atınız:

 • Sözleşmesi bulunan aile hekimleri için sistemde kaydı olan kisi sayısı göz önüne alınarak 1.000 üzerinden ekstra ödeme alıyor. Eğer uzman aile hekimi ve sözleşmeli olarak çalışmaları durumunda; 1.000 hastaya sahip olmaları halinde 2.000 TL ücret almaktadırlar.
 • Kadroya girmiş ve kadrolu uzman aile hekimleri için sisteme kayıtlı kişi sayısına bakılmadan 1.000 hasta üzerinden 1.500 TL ücret alıyor. Bunlara ek olarak sisteme kayıt olmuş hastaya göre 1 TL verilmektedir.
 • Bakanlığın görevlendirdiği uzman aile hekimleri için sistemde kayıtlı bulunan muayene işlemi 20 kuruş olarak belirtilmiştir.

Aile Hekimi En Fazla Ne Kadar Maaş Alabilir? En Yüksek Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar?

Bunun için aile hekimi maaşlarının en yüksek limiti dikkate alındığında ve tüm şartları sağlayan uzman olarak görev alan aile hekimi 20.500 TL aylık maaş alabiliyor. Tabi buna devletin ek olarak sağladığı ödemeler ve görev başında bulundukları sürenin artışı etki etmektedir. Yapılan hesaplamalar en yüksek kademeden yapıldığında 20.500 TL’nin üstünde maaş almaları çok mümkün görünmemektedir. Kısaca bir aile hekimi en fazla 20.500 TL aylık kullanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu