Kamu Maaşları

2020 Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?

Uzman çavuşların maaşları, minimum 4,452 TL olarak belirtilmekte olup kıdem durumuna ya da görev yerine göre değişiklik göstermektedir. Uzman çavuş maaşı yıllar bazında da değişkenlik gösterebilmektedir. Bu tutarlar 2020 yılı için belirlenmiş güncel tutarlardır.

Uzman çavuş maşalarının maksimum 7,300 TL tutarlarına ulaşması mümkün olmaktadır. Özellikle sınır bölgelerde görev yapan rütbeli askerlerin diğer bölgedeki uzmanlara göre çok daha iyi tutarlar kazandıkları bilinmektedir.

Uzman çavuş olarak çalışmakta olanların kıdem ve rütbe kazanımlarıyla da maaş tutarlarında değişiklik olmaktadır. Rütbeli askerlerin, düşük rütbeli askerlere göre oldukça farklı tutarlarda yüksek maaş aldıkları bilinmektedir.

Uzman Çavuş Olmanın Şartları Nelerdir?

Uzman çavuş olmanın şartları, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde belirtilmekte olup şu kriterleri içermektedir:

 •         Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunlu bir kriter olarak bilinmektedir.
 •         Askerlik esnasında yapılan başvuruların dışında gerekli fiziki sınavında başarılı olarak geçmesi gerekmektedir.
 •         Uzman çavuş olma sürecinde alınan eğitimin başarılı bir şekilde sonuçlandırılması gerekmektedir.
 •         Uzman çavuş olarak çalışmak isteyenlerin mutlaka lise mezunu olmaları gerekmektedir.

Bu şartlar dahilinde askerliğini er ve erbaş olarak yapmakta olan kişilerin askerlik esnasında başvuru yapmaları halinde de askerlik mesleği tercih edilebilmektedir. Fakat bunun için askerlik durumuna engel herhangi bir sağlık ve güvenlik engelinin bulunmaması gerekmektedir.

Uzman Çavuşlar Emeklilikte Ne Kadar Maaş Alırlar?

Uzman çavuşların emeklilik maaş tutarları, normal maaşlarda olduğu gibi meslek kıdemine ya da rütbe durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Emeklilik maaşları aynı zamanda yıllar bazında da değişkenlik gösterebilmektedir. Güncel emeklilik maaş tutarları şu şekilde sıralanmaktadır:

 •         3/8 olarak bilinen uzman erbaş derecesinin emeklilik maaş tutarı: 1.771 TL ile 2.125 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
 •         2/1 olarak bilinen derecede emeklilik maaşının tutarı: 2.089 TL ile 2.410 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
 •         1/4 olarak bilinen dereceden emekli olanların maaşları tutarları: 2.069 TL ile 2.483 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Emeklilik maaş tutarları da çalışan uzman çavuş maaşı ile aynı kriterleri içermektedir. Düzenli olarak zam alınmasına rağmen, emekli olma zamanı ya da emeklilik başlangıç zamanına göre farklı ödemeler yapılabilmektedir.

Uzman çavuş olarak emekli olmadan önce rütbe kazananlar ise bu rütbe bazında emekli maaşı almaya hak kazanırlar. Bu nedenle askeriye içerisinde rütbe kazanmak, görevin sonuçlanmasının ardından da kazanç sağlayabilmektedir.

Uzman Çavuşların Görev Tanımları Nedir?

Uzman çavuş olarak çalışanların görev tanımları, askeri birlikler içerisinde değişikliğe uğramaksızın şu şekilde sıralanmaktadır:

 •         Askeri birliklerde erlerin ve subayların arasındaki ilişkilerin düzenlenmesinden sorumlu oldukları bilinmektedir.
 •         Birlik içinde ya da dışında sürücü olarak görev yaparlar.
 •         Nişancı olarak görev yapabilirler.
 •         Askeri yerleşkenin güvenliğini ve nöbet durumlarının takibini kontrol etmekle sorumludurlar.
 •         Askeri araçların düzenli şekilde bakım ve onarımları için yapılması gerekenler sürecinde görevli oldukları bilinmektedir.
 •         Askeri olarak bilinen tüm faaliyetlerin yapılma sürecinde diğer rütbeler olduğu gibi uzman çavuşlar da görevli olarak bilinmektedir.

Uzman çavuşların bulundukları kuvvet komutanlığı bazında da görev değişiklikleri olduğu bilinmektedir. Fakat genel olarak her alanda bu görev tanımlarından sorumlu oldukları bilinmektedir.

Uzman çavuşların askeri birlikler içerisinde üstlerine karşı birincil sorumlulukları olduğu bilinmektedir. Üstleri tarafından verilmekte olan talimatlara uyulması ve bu doğrultuda görev planlamaları yapmaları beklenmektedir.

Astsubay Maaşları Nasıldır?

Astsubay maaşları, askeriye içerisinde farklı kuvvet komutanlıkları bünyesinde belirlenmektedir. Ortalama 5.500 TL olarak belirlenmesine rağmen rütbe kazanmakla birlikte yükseldiği bilinmektedir.

Astsubay maaşlarının kıdem ve görev süresi bağlamında da değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Bu nedenle net bir maaş söylemek doğru olmamaktadır. Meslekte kıdem kazandıkça maaş da orantılı olarak artış göstermektedir.

Astsubay maaşlarındaki değişiklikler bazında 7.000 TL ya da 8.000 TL dolaylarında yükselmesi söz konusu olabilmektedir. Bunun dışındaki maaş kategorilerinin de rütbeleri de değişmektedir.

Astsubay maaşları da uzman çavuş maaşı kriterlerinde olduğu gibi sınır görevlerinde daha yüksek meblağlara karşılık gelmektedir. Bunun dışında operasyon bazlı de tazminat alındığı bilinmektedir.

Ülke genelinde yaşanan savaş ya da olağanüstü durumlar kapsamında astsubayların ek ödenek almaları da söz konusu olabilmektedir. Fakat bu ödenek bölgeler bazında farklı oranlarda uygulanabilmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu