Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

2020 Sosyolog Maaşı Ne Kadar?

Yurt dışında sosyolog maaşı ile Türkiye’de sosyolog maaşları arasında görülen farklar yurt içinde ayrıca özel ve kamu sektörü özelinde de görülür. Genel olarak sosyoloji lisans mezunları ortalama olarak 2 bin 500 TL ile 4 bin 700 TL arasında bir maaş alır. Ancak bu oranlar kişinin yeterliliğine, görev aldığı kurumun niteliğine ve hizmet yılına/tecrübesine göre değişiklik gösterecektir. Özellikle özel sektör ile kamu sektörü arasında maaş farkları sosyoloji mesleği açısından zaman içinde birçok farklılık göstermiştir.

Geniş bir çalışma alanı içinde yer alan meslek gruplarından biri olarak tanımlanan sosyoloji, kendi içinde farklı görevlere göre de ayrılabilir. Özel veya kamu sektörünün dışında akademik kariyer ile bu kişilerin üniversitelerde görev almaları ve akademik faaliyetlerde bulunmaları da mümkündür. Geniş çalışma alanları olması nedeniyle sosyolog maaşları aynı doğrultuda farklılık göstermektedir.

Özel Sektörde Sosyolog Maaşları Ne Kadar?

Belediyelerde sosyolog maaşları ve özel sektörde faaliyet gösteren kurumlarda çalışan sosyologların maaşları ciddi oranda benzerlik göstermektedir. Devlet kurumlarına nazaran özel sektörde sosyolog maaşları en düşük 2 bin 500 TL ortalamaya sahiptir. Ancak kişinin yeterlilikleri ve tecrübesi göz önünde bulundurularak, görev tanımı ve kurum niteliğine göre bu oranlar 5 bin – 6 bin TL ve üzerine kadar yükselebilir. Türkiye’de ortalama olarak özel sektör bünyesinde 2 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında sosyolog maaşları değişmektedir.

Her meslek grubunda olduğu gibi sosyoloji mezunu kişilerin de özel sektörde özellikle Türkiye’de aldıkları maaşlar emsallerine göre oldukça düşüktür. Kişinin yeterlilikleri ölçüsünde hesaplanabilen maaşlar ile ortalama olarak asgari ücretin biraz üzerinde bir maaş oranlarından söz edilebilir.

Devlette Sosyolog Maaşları Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sosyolog maaşları hizmet yılı, kadro, derece ve kıdem gibi temel değişkenler ile kişinin medeni durumu ve mesleki sertifika/yeterliliklerine göre değişiklik göstermektedir. Devlet kurumları bünyesinde göreve yeni başlayan bir sosyolog için ortalama olarak 4 bin 217 TL bir maaş hesaplaması yapılmıştır. Bu kişiler devlet kurumları bünyesinde bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı kuruluşlarda memur kadrolarında istihdam edilebilir.

Devlette görev yapan sosyolog maaşları:

 •         Yeni Atanan Sosyolog Maaşı: 4 Bin 217 TL
 •         5 Yıl Deneyimli ve 7/3 D/K Sosyolog Maaşı: 4 bin 325 TL
 •         15 Yıl Deneyimli ve 3/1 D/K Sosyolog Maaşı: 4 bin 750 TL
 •         25 Yıl Deneyimli ve 1/4 D/K Sosyolog Maaşı: 5 Bin TL

Olarak hesaplanmıştır. Kıdem, derece, görev süresi ve diğer değişkenler tüm kurumlarda olduğu gibi sosyolog kadroları için devlet kurumlarında da benzerlik göstermektedir. Mesleki yeterliliklerinin yanı sıra tazminat ve ikramiye gibi diğer unsurlarda maaşların belirlenmesinde etkili olacaktır.

Nasıl Sosyolog Olunur?

Sosyolog iş ilanları detaylarına göre söz konusu meslek grubuna atacaklar için belirlenen şartlar ortaktır. Buna göre sosyolog olmak isteyen kişilerin dört yıl eğitim veren üniversitelerin ilgili fakültelerinde sosyoloji lisans bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektörde de bu bölüm mezunlarının çalışmaları mümkündür. Başvuru yapacakları kadrolara göre sosyoloji mezunu olma şartı arayan birçok farklı memuriyet türünde bu kişilerin başvuru yapmaları da mümkündür.

Devlet bünyesinde sosyolog olmak için aranan temel şart KPSS’dir. KPSS ilgili puan türünden gerekli puanları alan kişilerin kadro açılması halinde sosyoloji mezunu personel istihdam edecek kurumların ilanları için tercihlerini yapması mümkündür. Sosyoloji kendi için pek çok farklı alt dalı barındırdığı için bazı birimlerde bu birimler üzerinde çalışmış olma şartları da aranabilir.

Sosyologlar Nerelerde Çalışabilir?

Sosyologların çalışma alanları son derece geniştir. Hem kamu hem de özel sektör bünyesine pek çok kurum ve kuruluş sosyolog istihdam edebilir. Buna göre yaygın olarak sosyologların başlıca çalışma alanları:

 •         Sivil toplum kuruluşları,
 •         Kurumsal İK ve personel yönetimi birimleri,
 •         Bakanlıklar, hastaneler, toplum merkezleri,
 •         Medya ve basın – yayın sektörü,
 •         Reklam sektörü,
 •         Rehberlik ve danışmanlık kurumları,
 •         Üniversiteler,
 •         Müzeler vb.

Bunlar ve benzeri daha pek çok çalışma alanından söz edilebilir. Ancak Türkiye’de özellikle kamu bünyesinde sosyolog atamalarının sayısı oldukça düşüktür. Sosyolog maaşları ve çalışma alanları birçok farklı olan değişkene göre farklılık gösterir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu