Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

2020 Müfettiş Maaşı Ne Kadar? Müfettiş Yardımcısı Maaşları

Müfettiş ve müfettiş yardımcısı maaşları görev yapılan kuruma ve iş tanımlarına göre belirlenir. Ortalama olarak 6 bin – 9 500 TL arasında değişiklik gösteren maaş oranları kamu ve özel sektör ayrımına göre de farklılık gösterecektir. Özel sektörde özellikle bankalarda müfettişlik kadrolarında istihdam edilenlerin görev alanları ve yetkileri ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kişilerin göre tanımları birçok açıdan birbiri ile benzerlik göstermektedir. Zorlu meslek grupları arasında yer alan bu grup için belirli bir alanda uzman olmak ve bu alanda yeterliliğini kanıtlamak gerekir.

Müfettiş olmak için kişilerin ilgili eğitim şartlarını sağlamasının yanı sıra kurum için sınavlardan geçmeleri ve yeterliliklerini ispat etmesi gerekir. Birçok özel ve kamu kuruluşu tarafından zaman zaman açılan müfettişlik sınavları ile kişilerin ilgili meslek için göreve başlamaları mümkündür. Müfettiş maaşı devlette de kariyer meslek grubu arasında sayılan bu kadro için her yıl ocak ayında belirlenen maaş farklarına ve zam oranlarına göre hesaplanmaktadır.

Banka Müfettiş Maaşları Ne Kadar?

Banka müfettiş maaşı görev yapılan kurum ve görev niteliğine göre değişmektedir. Bu tip unsurlara göre belirlenen maaşlar için net bir orandan söz edilemez. Ancak ortalama olarak hem kamu hem de özel sektör bünyesinde müfettişler için verilen maaşlar benzerlik göstermektedir. Ortalama olarak bankalarda görev yapan müfettişler için en yüksek 12 bin 170 TL, en düşük ise 6 bin 670 TL seviyesinde hesaplanmıştır. Maaş hesapları kapsamında çok daha farklı unsurlar dikkate alınabilir.

Bankada müfettiş olmak için öncelikle üniversitelerin İİBF, Hukuk vb. fakültelerinin lisans bölümlerinden mezun olma şartı aranır. Ardından bankalar tarafından açılan özel kurum için müfettişlik sınavına katılan adaylar başarılı olmaları halinde mülakat süreçlerinin de tamamlanması ile görevlerine başlarlar. Ortalama olarak müfettişlerin görevlerine başlangıç maaşları 6 bin TL ve üzerinde seyretmektedir.

Devlette Müfettiş Maaşları Ne Kadar?

Memur maaşları hesaplarından ayrı olarak devlette kariyer meslek grupları arasında sayılan müfettişlik için maaş hesaplaması da değişiklik göstermektedir. Kıdem, derece ve hizmet sürelerine göre alınan maaşlar kurum ve görev tanımına göre de farklılık gösterir.

Kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde görev yapan müfettişler için belirlenen maaş tablosu bu unsurlara göre değişmektedir. Buna göre müfettiş maaşları ve oranlar:

  •         9/1 D/K – Yeni Başlayan Müfettiş Maaşı: 6 Bin 231 TL
  •         6/3 D/K ve 5 Yıl Deneyimli Müfettiş Maaşı: 7 Bin 417 TL
  •         4/2 D/K ve 10 Yıl Deneyimli Müfettiş Maaşı: 7 Bin 912 TL
  •         1/1 D/K ve 18 Yıl Deneyimli Müfettiş Maaşı: 9 Bin 232 TL
  •         ¼ D/K ve 25 Yıl ve Üzeri Deneyimli Müfettiş Maaşı: 9 Bin 226 TL

Müfettiş Nasıl Olunur?

Müfettiş olmak için öncelikle üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi (İİBF), Hukuk Fakülteleri vb. fakültelerinden mezun olma şartı aranmaktadır. Kamu Yönetimi, Hukuk, Ekonometri, Bankacılık ve Finans, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri gibi benzeri bölümler ağırlıklı olarak bu meslek grubunda yer alan kişilerin mezun oldukları bölümler olarak tanımlanabilir. Bunun dışında Tıp, Eczacılık, Mühendislik ve Diş Hekimliği gibi alanlarda mezuniyetlerde birçok müfettişlik dalı için aranan şartlar arasında sayılabilir.

Devlette veya özel sektörde müfettişlik için aranan şartlar ortak ögeler barındırır. Kariyer meslek grupları arasında sayılan bu birimler için meslek özelinde görev tanımına göre ilgili özel müfettişlik sınavlarının tamamlanması gerekir. Bunun dışında kişisel yetenekler ve analitik düşünme becerileri de dikkate alınır.

Müfettişlerin Çalışma Alanları Nerelerdir?

Müfettişlik sınavları ve uygulamalarından gerekli puanları alarak kamu veya özel sektörde birçok birimde müfettiş olarak görev alınması mümkündür. Çeşitli bakanlıklar ve bağlı kuruluşlar ile özel sektörde bankalar ve kurumsal firmalarda müfettiş olarak görev alınması mümkündür. Hemen hemen her profesyonel meslek grubu için müfettişlik birimleri mevcuttur.

Müfettişlik çalışma alanları kısaca:

  •         Bankalar,
  •         Bakanlıklar ve resmi kurumlar,
  •         Belediyeler,
  •         Kurumsal firmalar vb.

Olarak sıralanabilir. Bu faaliyet alanlarının tamamı için farklı mesleki yeterlilikler ve şartlar aranabilir. Müfettişlik maaşı yüksek olmasına rağmen mesleki açıdan tam yeterlilik isteyen ve uzmanlıklara göre sınıflandırılabilir kariyer meslek grupları arasında yer alır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu